Doklady
Jaké doklady při cestě na Spojené státy potřebuji?
Pokud plánujete v USA pobývat méně než 90 dní, bude vám ke vstupu stačit platný cestovní pas (platnost ještě 6 měsíců po návratu) a ESTA. Pokud plánujete v USA pobývat déle než 90 dní, je nutné si vyřídit speciální víza. Více informací ohledně druhů víz a jejich vyřízení se dozvíte na stránkách MZV.
Dítě musí mít svůj vlastní cestovní pas.
Co je to ESTA, kolik stojí a jak ji získat?
ESTA (Electronic System of Travel Authorization) je elektronický systém cestovní registrace. V praxi se jedná o elektronický formulář, který je nutné před cestou do USA vyplnit a kartou uhradit poplatek 14 USD. ESTU si nezapomeňte vyřídit s předstihem, jelikož její vyřízení pár dní trvá. ESTU vždy vyřizujte pouze skrze oficiální stránky a vyhněte se agenturám, které si za její vyřízení účtují vysoké nesmyslné poplatky.
Jaký řidičský průkaz je potřeba?
Pokud jste se rozhodli pro zapůjčení auta, rozhodně si nezapomeňte přibalit mezinárodní řidičský průkaz. V tomto případě vám nebude stačit klasický český řidičák. Mezinárodní řidičský průkaz si můžete nechat vystavit na kterémkoli obecním úřadě obce s rozšířenou působností za poplatek.
Co vás čeká na imigrační kontrole a co budete potřebovat?
Vstupní imigrační kontrola je povinná pro všechny přilétající cizince. Jedná se o rychlý pohovor, který absolvujete v řádu několika minut na prvním letišti, na které v USA přistanete. Pokud cestujete s rodinou nebo kamarády, můžete poprosit úředníka a jít k pohovoru společně. Pohovor musí absolvovat i tranzitní cestující. Úředník se vás zeptá pouze na několik otázek, a to:
- Jaký je účel vaší cesty?
- Kde budete bydlet?
- Znáte někoho v USA, máte v USA příbuzné?
- Kdy se vracíte zpět do ČR, máte zakoupenou zpáteční letenku?
- Kde pracujete?
- Kolik s sebou máte peněz, máte s sebou kreditní kartu?
- Co máte v USA v plánu?
- Jste v USA prvně? Kolikrát jste USA navštívil/a?
Po zodpovězení otázek budete vyfoceni a úředníci vám sejmou otisky prstů. Následně dostanete do pasu vstupní razítko a můžete vyrazit pro kufry. Pokud neumíte anglicky, stačí poprosit někoho anglicky mluvícího a v předstihu sepsat odpovědi na papír s poznámkou, že anglicky nemluvíte.
Očkování
Pro cesty do USA není vyžadováno žádné speciální očkování. Postačí vám tak cestovatelská klasika v podobě očkování proti žloutence typu A nebo B.
Celní předpisy
S cestováním do USA se dost často pojí i nákupy oblečení nebo elektroniky. Cestující v letecké dopravě nemusí platit DPH za zboží do 430 EUR na osobu, děti do 15 let mají limit 200 EUR na osobu. Hranice pro vyměření cla je 150 EUR.
Pokud dodržíte množstevní limity u alkoholických a tabákových výrobků, není třeba platit clo ani DPH. Z USA si tak bezcelně můžete dovézt:
- 200 ks cigaret, nebo
- 100 ks doutníčků do 3 gramů, nebo
- 50 doutníků, nebo
- 250 gramů tabáku, nebo
- 2 litry nápojů s max. 22% obsahem alkoholu, nebo
- 1 litr nápojů s více než 22% obsahem alkoholu.
Internet a volání v USA
Před cestou do USA si nezapomeňte vypnout internetová data nebo budete čelit nepříjemně vysokému účtu. Poplatky za mezinárodní hovory nebo sms jsou taktéž velmi vysoké a o jejich výši se informujte u svého operátora. Pokud při cestě potřebujete zůstat online, můžete využít bezplatného Wifi připojení v hotelech, restauracích a na dalších veřejných místech.
Na co si dát v USA pozor?
Bezpečnost v USA je na pováženou. Dle Global Peace Index 2016 je úroveň bezpečnosti ve Spojených státech obdobná jako bezpečnost v Kambodži. Míra kriminality v některých městech je mnohem vyšší než jsme zvyklí u nás. Snažte se tedy dodržovat všechny bezpečnostní zásady - nenoste příliš cenností ani vysoké obnosy peněz a pro všechny případy mějte kopii svého pasu. Zjistěte si, jaké městské čtvrti jsou považovány za nebezpečné a vyhýbejte se jim. K zjištění míry kriminality vám může pomoci tato webová stránka.
Myslete na to, že v USA vám může hrozit nebezpečí i v případě přírodních katastrof. Tornáda, hurikány, záplavy i lesní požáry jsou zde bohužel velmi běžné. Před odletem se doporučujeme zaregistrovat v systému DROZD.
Zásuvky v USA
Před cestou si do svého zavazadla nezapomeňte přibalit cestovní adaptér. V USA najdete zásuvky typu A a B. Zásuvka typu A má dva placaté kolíky, zásuvka typu B má navíc kulatý kolík.
Napětí | 220 V |
Frekvence | 50 Hz |
Typ zásuvek | Zásuvka typu A a B |
Potřebujete adaptér? | Ano |
Kde se v USA nechat ošetřit?
Před cestou do USA si nezapomeňte vyřídit spolehlivé cestovní pojištění. Zdravotní péče v Americe se řadí mezi nejdražší na světě a za den hospitalizace (bez léčby) se platí bez mála 50 000 Kč. Nezapomeňte si tak vybrat cestovní pojištění s dostatečně vysokým limitem léčebných výloh. V případě úrazu nezapomeňte kontaktovat asistenční linku vaší pojišťovny, kde vám bude sděleno, ke kterému lékaři/ do jaké nemocnice se vydat. Taktéž si nezapomeňte nechat všechny účtenky z lékárny k následnému proplacení.
Důležité kontakty
Policie | 911 |
Zdravotnická záchranná služba | 911 |
Hasiči | 911 |
Velvyslanectví ČR v USA najdete na této adrese: Embassy of the Czech Republic 3900 Spring of Freedom St., N.W., Washington, D.C.
Vrácení daně při nákupech v USA
V USA je většinou při nákupu zboží zaplatit daň. Prodejní daň (sales tax) si v USA stanovuje každý stát samostatně. V USA existují 3 úrovně daní, kterými jsou federální daň, státní daň a místní daň. V některých státech se platí pouze federální daň, jinde se sčítají všechny tři sazby daní.
Ve čtyřech amerických státech se žádná daň neplatí, jedná se o státy Montana, Oregon, New Hampshire a Delaware. Vrácení prodejní daně je možné pouze ve státech Lousiana a Texas. Je potřeba nakupovat ve speciálním obchodě s nápisem "Tax Free Shopping". Při nákupu předložíte cestovní pas a prodavač vám přidá voucher na vrácení daně. Peníze za uhrazenou daň můžete získat zpět na letišti, nebo na dalších 14 pobočkách zprostředkovatele.