Doklady

Švýcarská federace není členem Evropské unie, ale díky tomu, že je součástí Schengenského prostoru, vám pro vstup do země občanský průkaz. Cestovat můžete i s platným cestovním pasem a vízum zde nepotřebujete. Bez povolení k pobytu můžete ve Švýcarsku zůstat až 3 měsíce.

Očkování

Švýcarsko je bezpečná lokalita, takže žádné speciální očkování není nutné.

Internet a volání ve Švýcarsku

Volání, SMS i data vás v rámci EU stojí stejně částky jako v tuzemsku, proto se ve Švýcarsku nemusíte bát, že vás vyúčtování u vašeho operátora nemile překvapí. Pokrytí je zde velmi dobré.

Na co si dát ve Švýcarsku pozor?

  • Pro jízdu na dálnicích je nutné zakoupit si dálniční známku. Seženete ji na čerpacích stanicích, poštách nebo hraničních přechodech.
  • Maximální povolená rychlost v obci je stejně jako v tuzemsku 50 km/h.
  • Řidiči mají povolených 0,5 promile alkoholu v krvi.
  • Pokud se vám stane, že vás poraní zvíře, raději ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Vzteklina není ve Švýcarsku tak častá, ale přece jen se může vyskytnout.
  • Při pěších túrách je vhodné být očkovaný proti nemocem přenášenými klíšťaty.
  • I když jsou horské potůčky průzračně čisté, vyvarujte se pití z nich. Výjimku tvoří prameny přímo u jejich zdroje. Voda z kohoutku je pitná.

Zásuvky ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku se používají zásuvky na tří-kolíkové kruhové vidlice. Bez problému je tak možné do sítě připojit i spotřebiče se dvěma kolíky. Pokud by přeci jen byla potřeba redukce, zpravidla bývá k zapůjčení v ubytovacím zařízení, nebo nakoupíte v elektro potřebách.

Napětí220 V
Frekvence50 Hz
Potřebujete adaptér?Ne

Kde se ve Švýcarsku nechat ošetřit?

Švýcarské zdravotnictví je jedno z nejlepších na světě – tomu také odpovídají ceny za léky a ošetření. Jako občan EU máte nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči, pokud se jedná o případ ohrožení života nebo zdraví. Bezplatnou pomoc nečekejte, zpravidla se musí zaplatit hotově a částka většinou přesahuje 120 CHF. Určitě si nezapomeňte vzít kartičku zdravotní pojišťovny a uzavřít kvalitní cestovní pojištění.

Běžné léky jsou v lékárnách k dostání bez obtíží. Léky na předpis je ale lepší vzít s sebou a nespoléhat na zdejší obchody, ne všechny druhy léků se totiž do Švýcarska dováží.

Důležité kontakty

Policie117
Zdravotnická záchranná služba144
Hasiči118

Co s sebou do Švýcarska

Rozhodně nezapomeňte na doklady, kartičku pojišťovny, lékárničku, peníze, řidičský průkaz a mobil. Dále se vybavte podle období a místa vaší dovolené. Teplé oblečení a deštník se hodí vždycky, i kdyby mělo ležet celou dovolenou na dně kufru – jistota je jistota. Kdybyste na něco zapomněli, nepanikařte. Všechno můžete koupit v obchodech.

Co dělat ve Švýcarsku

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.10.2024