Průvodce / Evropa / Švýcarsko / Měna a ceny

Ceny ve Švýcarsku a jak ušetřit

Čím se platí ve Švýcarsku?

Oficiální měnou jsou švýcarské franky (CHF). Obchodníci sice mohou přijímat platby eurem, ale není to jejich povinnost. Drobné nazpět dostanete ve francích.

švýcarský frank

Platba kartou a výběry z bankomatů

Nejbezpečnější a nejjednodušší variantou placení jsou platební karty. Nejpoužívanějšími kartami jsou Visa, Mastercard a American Express. Většina bank má své bankomaty vybaveny i systémem Maestro. I přesto doporučujeme mít s sebou drobné v hotovosti například na parkování, městskou dopravu nebo taxi.

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Peníze směníte u všech švýcarských bank, na letištích, na hlavních železničních stanicích nebo ve většině hotelů. Oficiální směnárny a hotely mohou za směnu požadovat poplatek. Nejlepší směnné kurzy na hotovost nabízejí banky, mezi ty největší patří UBS a Credit Suisse.

Jaké jsou ve Švýcarsku ceny?

Švýcarsko má pověst finanční velmoci a patří mezi velmi drahé země, musíte tedy počítat s poměrně vysokými cenami. Záleží ale samozřejmě i na vašich požadavcích a sezóně. Při zimní dovolené v horách v průměrném hotelu počítejte přibližně se 150 CHF na osobu a den, pokud se budete stravovat v restauracích.

Nákupy v Ženevě on Rue du Marche

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování1 800 Kč3 500 Kč6 000 Kč
Doprava300 Kč1 000 Kč2 500 Kč
Jídlo700 Kč1 400 Kč4 500 Kč
Atrakce a zábava600 Kč1 600 Kč5 000 Kč
Celkem3 400 Kč7 500 Kč18 000 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se ve Švýcarsku dává spropitné?

Spropitné se většinou započítává do účtů jak v restauracích, tak i v hotelech – to znamená, že není nutné, ale i tak je vítané.

Tips

Smlouvá se ve Švýcarsku?

Ve Švýcarsku jsou ceny vždy pevně dané a na smlouvání tu zde většinou není žádný prostor.

Jak ve Švýcarsku ušetřit?

  • Pro nákupy potravin jsou vhodné obchodní řetězce MIGROS a COOP. Jejich sortiment je poměrně široký, kvalitní a ceny výhodné, často s akčními nabídkami.
  • V Curychu si za zálohu 20 CHF, která vám potom bude vrácena, můžete půjčit kolo, nebo navštívit jedno ze 40 koupališť (Mythenquai, Zürichhorn...), kde se vstupné neplatí. Kunsthaus Zürich (pouze středy), botanická zahrada a Strážnice městské policie mají vstupy také zdarma.
  • Pro milovníky přírody a dobrého jídla je skvělou volbou grilování u Curyšského jezera, které můžete spojit s návštěvou sbírky sukulentů, jež představuje 25 000 rostlin, z toho 6 500 druhů.
  • Za procházku stojí i Dvůr Lindenhof, Rieterpark, vyhlídková věž v přírodním parku Sihlwald nebo trh na Bürkiplatz. Ten se koná každý pátek a nachází se tu nepřeberné množství květin a místních specialit.
  • Spousta hotelů, restaurací a veřejných institucí nabízí svým návštěvníkům připojení k wifi zdarma. Na curyšském a ženevském letišti se lze bezplatně připojit k síti až na 1 hodinu.
  • Mnoho regionů nabízí turistům all – inclusive karty. Jedna zvýhodněná cena zahrnuje lanovky, horské železnice, veřejnou dopravu i wellness. Za zmínku tak rozhodně stojí Engadin Sv. Modřic (Bergbahnen inklusive), Samnaun (Alles Inklusive Samnaun), Davos Klosters (Davos Klosters Active), Bern (Bern Ticket) nebo Ženeva (Geneva Transport Card).

Slevové portály ve Švýcarsku

Slevový portál Groupon ve Švýcarsku již nepůsobí. Alternativou je zejména portál Deindeal.ch a občas nějakou zajímavou nabídku naleznete i na qoqa.ch.

Ušetřit můžete s aplikací TheFork (App Store / Google Play). Pokud zadáte promo kód 837A408B, získáte 1000 bodů (nazývají se Yums), které následně můžete proměnit za voucher v hodnotě 20 GBP (zhruba 550 Kč).

Následně stačí vybrat restauraci, kde Yums akceptují, zarezervovat si stůl a slevu využít. Zajímavostí je, že slevu můžete uplatnit i do restaurací s michelinskou hvězdou.

Yums

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 21.12.2022