Jak se v Gruzii domluvím?
Úředním jazykem je gruzínština, která má i své vlastní písmo. Připravte se na to, že s angličtinou a němčinou zde téměř nepochodíte a pokud neumíte rusky, budete muset zapojit i řeč těla. Zejména v horských oblastech je většina cedulí v gruzínštině, a tak se určitě vyplatí osvojit pár písmen zdejší abecedy.
Společenská etiketa a zvyky
Gruzínci jsou k cizincům opravdu velmi přátelští a pohostinní. Host je pro Gruzínce téměř svatý a milují zvát cizince k sobě domů. Slušností je pak přinést nějakou malou pozornost v podobě čokolády, květiny nebo alkoholu. Alkoholový přípitek (většinou místní vodka nebo čača) se neodmítá, jelikož by to mohlo urazit hostitele. Pokud byste chtěli za pohoštění zaplatit, hostitel to bude brát jako urážku.
Při návštěvě církevních památek nezapomeňte na vhodný dress code. Ženy musí při návštěvě gruzínských kostelů nosit dlouhé sukně a mít zakrytá ramena a vlasy šátkem.
Náboženství v Gruzii
Více než 80 % obyvatel se hlásí k pravoslavné církvi. Druhé největší zastoupení zde má islám a dále arménské apoštolství.
Historie Gruzie
V šestém tisíciletí před naším letopočtem osídlil Gruzii zemědělský národ. Tato oblast byla ale dle vykopávek osídlena už před 1,8 milionem let. Mezi významné události patří rok 326, kdy bylo v Gruzii přijato křesťanství a země tak pařila mezi jedny z prvních křesťanských zemí světa. Období zlatého věku zažívala Gruzie za vlády královny Tamar, kdy byla nejsilnější zemí v regionu. Potomkům královny se ale tolik nedařilo a Gruzie zchudla a stala se méně významným královstvím.
Od roku 1810 se Gruzie dostala pod ruskou nadvládu. Rusové ze země vyhnali Peršany a Turky a v Gruzii tak po dlouhých staletích zavládl mír. V roce 1917 bylo bolševickou revolucí svrženo ruské carství a Gruzie tak na krátkou dobu vyhlásila nezávislost. Roku 1921 ukončila gruzínskou nezávislost rudá armáda a země se tak stala součástí SSSR, v čele s gruzínským rodákem Stalinem. V tomto období bylo zničeno a zavřeno mnoho gruzínských kostelů. V zemi následovalo mnoho vojenských převratů a krvavých bojů. Krátce na to se zhoršila situace v Abcházii, která vyústila v krvavý konflikt. Abcházie je dodnes nezávislou republikou, ale její samostatnost uznává pouze Rusko. V roce 2004 došlo k Růžové revoluci a k moci se dostal Michail Saakašvili, který zvítězil i v následných svobodných volbách.
Kultura
Gruzie má velmi zajímavou kulturu, jejíž nedílnou součástí je tradiční hudba a tanec. Mezi tradiční gruzínské tance patří Kartuli (svatební/romantický tanec), Khorumi (válečný tanec), Adjaruli (barevný, jemný tanec), Kazbeguri (rázný tanec mužů) a mnoho dalších. Tradiční vícehlasný zpěv mužů si v dnešní době můžete poslechnout na festivalech napříč zemí.
Nákupy a suvenýry
Jedním z typických suvenýrů, které si můžete dovézt z Gruzie, je alkohol - například láhev výborného gruzínského vína, gruzínské vodky či pálenky čača. Pokud nákup suvenýrů plánujete v hlavním městě Tbilisi, vydejte se do nákupních ulic Rustaveli a Chavchavadze Avenue. Pokud zavítáte do staré části Tbilisi, můžete zde zakoupit tradiční výrobky z ovčí vlny. Zajímavé suvenýry můžete pořídit na tbiliském bleším trhu na Suchém mostě.