Průvodce / Afrika / Tanzanie / Zanzibar / Měna a ceny

Ceny na Zanzibaru a jak ušetřit

Čím se platí na Zanzibaru?

Na Zanzibaru se platí, stejně jako v celé Tanzanii, tanzanskými šilinky (TZS). V oběhu jsou mince v hodnotách 50, 100, 200 a 500 šilinků a bankovky v hodnotách 500, 1 000, 2 000, 5 000 a 10 000 šilinků.

Turistické služby, jako např. dopravu taxíkem, vstupy do turistických atrakcí či výlety pořádané místními cestovními agenturami je běžné platit americkými dolary.

Obchodníci i banky od vás přijmou pouze bankovky, které nejsou starší než z roku 2009. 

zanzibar

Platba kartou a výběry z bankomatů

Na Zanzibaru kartou zaplatíte pouze ve velkých hotelech a luxusních restauracích, takže je vhodné si sebou vzít hotovost v amerických dolarech, které si na místě vyměníte za tanzanské šilinky nebo si hotovost vybrat až na Zanzibaru z bankomatu.

Bankomaty nejsou na Zanzibaru příliš dobře dostupné, proto je nejlepší si vybrat peníze již na letišti. Další ATM najdete v centru hlavního města (Stone Town) a pak už jen v resortech Nungwi, Paje a Dunga. Bankomat vám často naúčtuje poplatek 3-4 USD a také poplatek bance, pokud nemáte výběry z bankomatu v zahraničí zdarma. Vyplatí se proto vybrat si co nejvyšší částku, což je po celé Tanzanii 400 000 TZS na jeden výběr. 

Kde na Zanzibaru nejvýhodněji směnit peníze?

S výjimkou obyvatel Ugandy a Keni není zahraničním turistům oficiálně povoleno dovážet a vyvážet měnu z Tanzanie. Nejsnáze zde vyměníte americké dolary nebo si můžete peníze vybrat z bankomatu. Počítejte s tím, že nějaké peníze v hotovosti budete potřebovat rovnou na letišti na vízový poplatek 50 USD.

Na letišti funguje směnárna 24 hodin denně. Jinde na ostrově si peníze vyměníte v bankách nebo na hlavní poště Shangani v Zanzibaru. Nejlepší kurz dostanete na nové bankovky v hodnotách 50 a 100 USD.

Jaké jsou na Zanzibaru ceny?

Ceny na Zanzibaru se velmi různí, například místní doprava, vstupné do některých turistických atrakcí či potraviny typu  ovoce, zelenina a pečivo lze charakterizovat jako levné, zatímco ubytování, některé výlety pořádané místními zážitkovými společnostmi a potraviny typu sýr, uzeniny, některé druhy masa či alkohol lze zařadit do kategorie drahé.

V porovnání s tanzanskou pevninou jsou ceny na Zanzibaru o něco vyšší. Na jídlo do restaurace si zajdete v průměru za 12 000 TSZ (5 USD). Menu pro dvě osoby v lepší restauraci vás vyjde cca na 70 000 TZS (30 USD). Pivo si objednáte za 5 000 TSZ, kávu za 4 000 TSZ a limonádu za 2 000 TSZ. Určitě budete potřebovat balenou vodu, která stojí okolo 1 200 TSZ.

Masai sells Souvenirs on the beach

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

Ceny na Zanzibaru nejsou jednoduše srovnatelné s našimi cenami. Např. místní doprava, vstupné do některých turistických atrakcí či potraviny typu místní ovoce, zelenina a pečivo lze charakterizovat jako levnější, zatímco ubytování, některé výlety pořádané místními zážitkovými společnostmi a potraviny typu sýr, uzeniny, některé druhy masa či alkohol lze charakterizovat jako výrazně dražší.

Jestliže máte již zaplacené letenky i ubytování, na jídlo a ostatní výdaje vám postačí cca 30 000–60 000 TZS (cca 12-25 USD) na den. Záleží, zda preferujete turistické restaurace nebo vám postačí vývařovny pro místní či si plánujete sami vařit. S výdaji samozřejmě zahýbe také nákup suvenýrů či výlety.

 Low costMediumLuxus
Ubytování500 Kč2000 Kč4 000 Kč
Doprava250 Kč600 Kč1 000 Kč
Jídlo250 Kč500 Kč1 500 Kč
Atrakce a zábava250 Kč500 Kč1 500 Kč
Celkem1 250 Kč3 600 Kč8 000 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se na Zanzibaru dává spropitné?

Spropitné je na Zanzibaru důležitým příjmem místních obyvatel. V muslimské kultuře bývá zvykem poděkovat za službu dárkem nebo mincí. Místní lidé, pracující ve službách, už jsou také zvyklí na spropitné od západních turistů. Očekávají ho číšníci, nosiči zavazadel, pokojské, průvodci i řidiči. Občas se vám stane, že se někdo pro spropitné vnutí (například vám vytrhne kufry z ruky, aby je vítězoslavně donesl do taxíku). Výše peněžní částky záleží na individuálním uvážení, ale pohybuje se kolem jednoho až několika dolarů dle spokojenosti se službou a dle její délky (např. průvodce celodenního výletu dostane obvykle několik dolarů, zatímco nosič zavazadla maximálně 1 dolar).

Smlouvá se na Zanzibaru?

Na Zanzibaru je poměrně patrný arabský vliv a naprostá většina obyvatel jsou muslimové, takže smlouvání patří k místní kultuře. Rozhodně se doporučuje smlouvat s pouličními obchodníky a na tržištích. Podobně jako v severoafrických nebo západoasijských zemích je cena několikrát nadsazená. Nezapomeňte smlouvat také o ceně taxi, která se dohaduje předem, jinak pojedete za nesmyslně vysokou částku. Stejně jako jinde platí, že ve velkých kamenných obchodech, v restauracích, na úřadech nebo cestovních kancelářích se nesmlouvá.

Jak na Zanzibaru ušetřit?

  • Na Zanzibaru můžete výrazně ušetřit za ubytování, jestliže se vyhnete luxusním resortům a ubytujete se u místních.
  • Dále lze snížit výdaje za jídlo, když nebudete navštěvovat předražené turistické restaurace na plážích a budete se stravovat ve vývařovnách, nakupovat místní potraviny u stánků nebo si sami vařit.
  • Rozhodně ušetříte také smlouváním, které je na Zanzibaru běžné.
  • Omezte cestování taxíky a využijte velmi levné (a autentické) přepravy veřejnými autobusy dala-dala, kterými cestují místní obyvatelé.
  • Využijte krás ostrova, za které se neplatí. Projděte si pěšky památky a trhy hlavního města, kochejte se západem slunce na pláži, zahrajte si fotbal na pláži s místními nebo si s nimi popovídejte o jejich kultuře a životě, šnorchlujte s vlastním vybavením nebo se při odlivu projděte po odkrytém mořském dně.
  • Nějaké peníze vám pomůže ušetřit také fráze hapana asante, která ve svahilštině znamená "ne, děkuji". Často vám budou pouliční prodejci nabízet neodbytně různé výrobky a služby. Touto větou dáte zdvořile najevo, že opravdu nemáte zájem.

Slevové portály na Zanzibaru

Na Zanzibaru bohužel Groupon, ani jiný podobný web nepůsobí.

Co dělat v Zanzibaru

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.8.2024