Kde se najíst v Tanzanii
Podobně jako jinde ve světě najdete v Tanzanii restaurace všech kategorií, od pouličních stánků až do luxusní podniky. Na stránce Tripadvisor vyhledáte jednoduše restaurace v lokalitě, kam se chystáte, a také zde najdete hodnocení, otevírací dobu, komentáře a informaci o cenách.
Některé restaurace se přizpůsobily požadavkům turistů a servírují evropské jídlo, v jiných si dáte klasické tamní pokrmy. V přímořských oblastech si rozhodně nenechte ujít pochoutky z čerstvých ryb a darů moře. Vegetariáni budou mít v rámci tradičních jídel omezenější výběr, protože mnoho z nich se vaří právě z masa. Na druhou stranu zde existují restaurace i kavárny, které nabízejí přímo vegetariánské menu.
Jídlo z pouličních stánků je v Tanzanii oblíbenou formou stravování. Maso by mělo být vždy čerstvě připravené, u stánků se prodávají vynikající grilovaná kuřata, plátky, zelenina a špízy. Čerstvé ovoce a zeleninu je dobré omýt, pokud nemá slupku nebo skořápku.
Národní kuchyně a co musíte ochutnat
Na jídelníčku v Tanzanii najdeme široké spektrum jídel, od tradiční východoafrické kuchyně, přes arabskou až po indickou. Liší se oblast od oblasti, ale gurmeti si jistě nejvíc oblíbí přístav Dar es Salaam nebo ostrov Zanzibar, který je vyhlášený kořením, což se vám promítne i na talíři. Dělají tu fantastické kari, ryby, masozeleninové směsi, biryani nebo zákusky z banánů a manga. Základem tanzanské kuchyně je maso s přílohou. Hovězí, kozí nebo skopové kousky v nejrůznějších úpravách - jejichž společnou vlastností bývá často bohužel nepožvýkatelnost :). Jako přílohy se podávají brambory, rýže, hustá kukuřičná kaše ugali, placky čapátí nebo smažené banány (plantain). Mnohdy se jí rukama nebo vám namísto vidličky nabídnou třeba párátko. Ovoce a zeleniny si tu užijete dostatek na každém rohu.
Inspirace tanzanským jídelníčkem:
Mchicha
Mezi nejoblíbenější jídla v Tanzanii patří rozhodně Mchicha vařená z listové zeleniny (amarant nebo špenát), rajčat a cibule se strouhaným kokosem a mletými arašídy. Jako příloha k tomuto vegetariánskému jídlu se hodí rýže, ugali nebo fazole.
Mchuzi wa samaki
Oblíbené jídlo z ryby vařené se zeleninou (cibule, česnek, rajčata), kari a šťávou z citronů. Navrch přijde koriandr a jako příloha se používá k vyvážení kořeněné chuti rýže.
Mchemsho
S tímto pokrmem se setkáte zejména na severu Tanzanie. Vaří se zejména při slavnostních příležitostech, proto je o něco dražší než jiná jídla. Ve svahilštině pojem Mchemsho znamená vařený. Najdete v něm vařené brambory, fazolky, banány (plantain), rajčata, zelí, lilek, papriky a různé druhy koření. Patří k němu také ryba nebo jiné maso.
Ndizi na nyama
Ndizi na nyama kombinuje maso a banány (plantain) a samozřejmě nesmí chybět kari, kajenský pepř, cibule, rajčata a kokosové mléko. Podává se obvykle s rýží.
Chipsi mayai
Jednoduché rychlé občerstvení, které se skládá z brambor a vejce. Trochu na způsob omelety s hranolkami. Obvykle k chipsi mayai dostanete omáčku kachumbari z rajčat, chili a cibule.
Zanzibar Pizza
V Tanzanii si můžete objednat klasickou pizzu v rychlém občerstvení nebo si objednat tuto specialitu která s původní italskou pochoutkou sdílí jen název. Na placku z nekynutého těsta přijde směs z masa, mořských plodů, sýra, vajíček nebo z ovoce a čokolády, zabalí se okraje a vše se usmaží na přepuštěném másle do křupava.
Mshikaki
Mshikaki je pouliční jídlo prodávané na celém východoafrickém pobřeží, které by se dalo přirovnat ke kořeněným špízům na grilu. Jejich lákavou vůni ucítíte zejména po západu slunce, kdy se začínají prodávat.
Ugali
Oblíbenou kukuřičnou kaši podobnou polentě si můžete dát k snídani, k obědu i k večeři. Vaří se zejména v Tanzanii a na jihu Keni. Správně udělaná kaše by se vám neměla lepit k prstům, takže se s ní dají nabírat různé omáčky. Ke kaši obvykle dostanete také maso nebo zeleninu.
Wali wa nazi
Nejčastější přílohou, kterou k jídlu dostanete v celé Východní Africe, je rýže vařená s kokosovým mlékem. Skvěle doplňuje chuť masa a kari.
Mandazi
Vyznavače sladkého jídla potěší smažené trojúhelníčky (koblížky) z kynutého těsta. Vylepšují se kokosovým mlékem, oříšky, moučkovým cukrem nebo skořicí. Mandazi si dáte v Tanzanii, Keni i Ugandě.
Ndizi kaanga
Další oblíbenou sladkostí jsou smažené banány, ať už sladké nebo plantain, ochucené cukrem, citronovou šťávou a muškátovým oříškem.
Nápoje
V Tanzanii vede prim čaj, oblíbenou variantou je chai tea s kořením masala. Tanzanci vypijí také hodně kávy. Na dobrý šálek můžete zajít do některé z kaváren nebo si ho koupit přímo na ulici od jednoho z prodavačů.
Z alkoholických nápojů vyzkoušejte zajímavé chutě papáji, kokosu i čokolády. Vyrábí se zde také víno i pivo. Mezi místní značky piva patří Kibo, Safari, Serengeti, King Oryx, Uhuru nebo Kilimanjaro. V oblastech s muslimskou většinou obyvatel je obtížnější alkoholické nápoje sehnat.
Ceny v restauracích
Za jídlo v běžné restauraci zaplatíte obvykle 3 - 15 000 TZS podle lokality a typu restaurace. Rychlé občerstvení nadnárodních řetězců je zde o něco dražší než místní jídlo. Pokud byste zavítali do McDonaldu atp., za menu zaplatíte 10 - 15 000 TZS.Tříchodové menu v lepší restauraci pro dvě osoby vás vyjde v průměru na 55 000 TZS, ceny se pohybují mezi 35 - 100 000 TZS.
K pití můžete dostat vodu nebo colu za 500 - 1000 TSh, případně kávu/kapučíno za 2 - 5 000 TZS. Místní pivo si objednáte za 1 500 - 3 000 TZS a pivo z dovozu stojí 3 - 5 000 TZS.