Gran Canaria je třetí největší ostrov Kanárského souostroví, vyhledávaný především díky svým nádherným plážím s pískem navátým z nedaleké Afriky. Ostrov je pln kontrastů, na jihu můžete obdivovat mohutné písečné duny, ve vnitrozemí unikátní čedičová skaliska a na severu zase mohutné útesy nad bouřlivým mořem.

Základní informace

Ostrov Gran Canaria spadá pod Španělsko, k překročení hranic tedy postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1 EUR = 27,01 Kč kurz platný k 26. 5. 2016)

Důležitá Telefonní čísla:

Tísňová linka: 112

Záchranná služba: 061

Hasiči: 080

Policie: 091

Na území ostrova Gran Canaria se používají standardní zásuvky s napětím 220V, není tedy třeba dokupovat redukci.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

 

Zájezdy na Gran Canaria

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

 
Dovolená s dětmi na ostrově Gran Canaria

 

Gran Canaria je pro dovolenou s dětmi perfektní destinací. Pláže na jižním a východním pobřeží jsou písečné a s dobrou dostupností k vodě, služby jsou na vysoké úrovni a pobřeží

lemují akvaparky, ve kterých děti zabavíte.

Mezi rodiny s dětmi je jednoznačně nejvyhledávanější oblast Maspalomas, kde naleznete dlouhé písečné pláže, zábavní parky i příjemné slunečné počasí.

 

 

 

Gran Canaria jak destinace pro dovolenou se psem

 

V nedávné době se na ostrově podařila rozjet iniciativa Gran Canaria Pets Welcome. Díky ní čím dál tím více pláží, hotelů a restaurací umožňuje vstup se psím mazlíčkem. Iniciativa navíc těm nejvstřícnějším podnikům uděluje ocenění, můžete si tak s předstihem na tomto odkazu nastudovat, kde budete se psem opravdu vítáni.

 

Klidná dovolená pro seniory na ostrově Gran Canaria

 

Pro odpočinkovou dovolenou u moře je Gran Canaria skvělou volbou. Mezi seniory je vyhledávaná především lokalita Maspalomas a Taurito. Přestože je tato oblast přeplněná turisty, na dlouhých písečných dunách podél pobřeží vždy naleznete místo ke koupání. Navíc jsou zde služby na velice vysoké úrovni a díky dobré poloze budete mít k dispozici mnoho možností k výletům po okolí.

 

Noční život na Gran Canaria

 

Mezi mladými lidmi jsou vyhledávány především oblasti Playa del Inglés a Puerto Rico, které jsou plné barů a nočních klubů. Na turisty míří především Puerto Rico, kde naleznete noční kluby na každém rohu. Nejnavštěvovanější jsou podniky Piccadilly Music Pub, Xtreeemz či Shamrock Bar. V Playa del Inglés spíše než diskotéky převažují kabarety, z nichž nejznámější je Sparkles Showbar a Ricky´s Cabaret Bar.

 

Nákupy na ostrově Gran Canaria

 

Pokud budete při nákupu vybírat tamní ovoce, ryby či vína, nebude vás nákup v supermarketu stát dráž než u nás. Nedaleko Las Palmas naleznete taktéž outletové centrum Las Terrazas, kde za velice slušné peníze pořídíte převážně sportovní oblečení.

O nedělích mají všechny obchody na ostrově zavřeno. Po zbytek týdne se potom otevírací doba pohybuje cca od 10 do 21 hodin, menší obchody si poté po poledni vyhrazují zhruba 2 hodinovou přestávku na siestu.

 

Možnosti ubytování na ostrově Gran Canaria

 

Celé pobřeží je lemováno hotelovými komplexy a apartmánovými domy, které jsou však především v létě typické vysokými cenami. Nejlevnější hostely začínají na 500 Kč na noc, za pěkný apartmán pro dva však na začátku sezony zaplatíte alespoň 1500 Kč. Nabídka ubytování na ostrově je velice široká, vyplatí se proto v zájmu nejlepších cen prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Velice zajímavou alternativou za booking.com je v tomto případě Airbnb. Soukromníci zde totiž nabízejí apartmány podstatně levněji, za stejnou kvalitu tak můžete zaplatit výrazně méně. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Tipy na výlety po okolí Gran Canaria

 

Las Palmas

Na severu ostrova se nachází malebné město Las Palmas. Srdcem města je náměstí Plaza del Espiritu Santo se středověkou kašnou. Město se také chlubí odkazem Kryštofa Kolumba, který jej osobně navštívil. Na jeho počest zde bylo vybudováno námořní muzeum.

 

Dunas de Maspalomas

Nedaleko vyhlášeného letního resortu Maspalomas se nachází také unikátní přírodní rezervace. Téměř 20 kilometrů dlouhé pravé písečné duny na pobřeží dodávají této lokaci nádech pouště a jsou domovem mnoha endemických živočišných i rostlinných druhů.

 

Roque Nublo

Skvělé možnosti pro pěší túry nabízí střed ostrova. Jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů je zde Roque Nublo, bizarní čedičový útvar tyčící se nad jehličnatými lesy. Mimo jiné je tento skalní útvar druhým nejvyšším bodem ostrova a ve starověku sloužil jako místo pro uctívání slunečního boha.

 

Puerto de Mogán

Puerto de Mogán je rybářské městečko na jihu ostrova, často přezdívané jako Malé Benátky. Město je totiž protkáno úzkými kanály křižovanými obloukovými mosty pokrytými květinami.

 

Teror

Ač na to název města nevypadá, město Teror se stalo velice navštěvovaným kvůli zjevení Panny Marie v 15. století. Město bohaté na srážky je nejvyhledávanějším poutním místem na Kanárských ostrovech, za vidění stojí převážně historické centrum s tamním klášterem a ulice Calle Real.

 

Artenara

Artenara je s 1270 metry nad mořem nejvýše položenou obcí na Gran Canaria. Město, ve kterém vás při vstupu uvítá socha rozpaženého Ježíše Krista je zajímavé především unikátním kostelem a domy, které jsou vytesány přímo do skal.

 

Arucas

Arucas je město v obklopení plantážemi s cukrovou třtinou, ze které se zde vyrábí vyhlášený rum. Možná ještě vyhledávanější atrakcí Arucas je však monumentální kostel San Juan Batista s tropickými zahradami.

 

 

 
Několik tipů na jednodenní výlety po ostrově

 

  • 1. Den – Maspalomas a okolí

Na jihu ostrova stojí za to vidět duny v Dunas de Maspalomas. Procházku po „poušti“ můžete směřovat k moři a majáku Faro de Maspalomas. Odtud se lze podél pobřeží dostat do samotného města Maspalomas a strávit večer v některé z tamních kaváren, nebo se smočit ve známém akvaparku Maspalomas.

 

  • 2. Den – Las Palmas a poloostrov Isleta

Při cestě do hlavního města Las Palmas určitě zamiřte na Plaza del Espiritu Sant a pokochejte se pohledem na staré domy a slavnou kašnu. Nejslavnější sakrální budovou v Las Palmas je poté unikátní jižanský kostel sv. Anny, ze kterého poté můžete zamířit severně do palmového parku Romano s kašnou Atis Tirma. Výlet můžete zakončit procházkou po západním pobřeží poloostrova Isleta, kde budete moci obdivovat vysoké vlny rozbíjející se o skalnaté útesy poloostrova.

 

  • 3. Den – Města Arucas a Teror

Jednodenní výlet za architektonickými skvosty započneme ve městě Arucas, ve kterém vás bezpochyby zaujme především katedrála San Juan Batista. Příznivci rumu si mohou projít také tamní palírnu. Odpoledne následuje přesun do vnitrozemí do města Teror. Zde stojí za prohlídku ulice Calle Real plná bílých domků s dřevěnými balkony, a poté samozřejmě poutní Basílica de Nuestra Senora del Pino.

 

  • 4. Den- Puerto de Mogán

Výlet do kanárských Benátek je ideální naplánovat na pátek, kdy se ve městě konají trhy. Mimo ně zde stojí za to obejít přístav, kolem něhož se nacházejí nízkopodlažní rybářské domky protkané kanály. Odpoledne si můžete dopřát výlet na vyhlídkové lodi, nebo se vydat pod hladinu v opravdové žluté ponorce.

 

  • 5. Den – Roque Nublo a Bentaiga

Nejkrásnější pěší túry po ostrově lze podniknout ve vnitrozemí. Za celodenní výlet lze stihnout projít nádhernou trasu lemovanou subtropickými dřevinami kolem dvou nejvýznamnějších bodů – skalních útvarů Roque Nublo a Roque Bentaiga.

By: Mardeviajes.com

 

 
Pláže a koupání na pobřeží Gran Canaria

 

Ostrov Gran Canaria je pověstný dlouhými plážemi s jemným pískem. Nejvyhlášenější resorty se nachází především na jižním a východním pobřeží, kde nejsou tak silné vlny. Pěkné a vybavené pláže naleznete například v nejslavnějších resortech Maspalomas či Playa del Ingles.

Skvělé koupání si nicméně užijete i přímo v Las Palmas, kde se nachází vyhlášená pláž Las Canteras. Okolí Las Palmas je poté stejně jako Maspalomas hojně vyhledáváno surfaři.

 

Doprava po Gran Canarii

 

Hlavní dopravní tepnou na Gran Canaria je silnice GC 1 spojující Las Palmas a Puerto de Mogán.Na této silnici je provozováno několik relativně levných autobusových linek, z Las Palmas se do Puerto de Mogán dostanete za 9€. Pro popojíždění mezi přímořskými středisky na východě ostrova si tak s veřejnou dopravou bohatě vystačíte.

Pokud však chcete z Gran Canaria vidět více než jen pláže, vyplatí se vám půjčit si automobil. Gran Canaria v tomto ohledu nabízí skvělé možnosti, malý vůz pořídíte i za 400 Kč na den a můžete se těšit i z nízkých cen benzínu.

Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Počasí na ostrově Gran Canaria

 

Co se týče počasí, ostrov je velice rozmanitý. Jih a východ ostrova je velice suchý a teplý, zatímco sever je bohatý na srážky a klima je celkově chladnější. Jen pár desítek kilometrů od písečných dun v Maspalomas tak naleznete zelené chladné lesy vnitrozemního pohoří.

 

Počasí v zimě

V prosinci je počasí na Gran Canaria nejdeštivější. Přestože teploty přes den stále přesahují 20°C, silný a studený vítr koupání moc nesvědčí. Na druhou stranu je prosincové počasí ideální pro surfaře.

Počasí v lednu na Gran Canaria již není tak deštivé, studený vítr však dopřeje plavání v moři spíše otužilcům.

Prakticky stejná charakteristika by vystihla i počasí na Gran Canaria v únoru. Přestože teploty kolem 20°C jsou skvělé pro poznávání měst a vnitrozemí, na koupání v moři je ještě zima.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Gran Canaria již není tak větrné, díky čemuž se již lze koupat v moři, které dosahuje teplot kolem 19°C.

V dubnu se teploty vzduchu na Gran Canaria pohybují mezi 16 a 23°C, za slunečného počasí se tak na jihu ostrove lze bez problémů koupat v moři.

Květen na Gran Canaria je již podstatně teplejší než předchozí měsíce, teploty ve stínu sahají k 25°C a srážky na jihovýchodě ostrova jsou již ojedinělé, začíná tedy hlavní turistická sezona.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Gran Canaria je velice slunečné a teplé s teplotami vzduchu nad 23°C, teplota moře v červnu na Gran Canaria přesahuje hranici 20°C.

Červencové počasí na Gran Canaria je velice slunné a teplé. Teploty přesahující 25°C tak lákají neuvěřitelné davy turistů.

Nejteplejší počasí na Gran Canaria přichází v srpnu, kdy se přes den teploty vzduchu pohybují od 24 do 28°C, výjimkou však nejsou ani tropické dny.

 

Počasí na podzim

Teplota moře v září na Gran Canaria stále dosahuje 23°C a průměrná denní teplota činí 24°C. I díky stále vzácným srážkám je tak září pro dovolenou ideální.

Počasí v říjnu na Gran Canaria je podstatně deštivější, stále se však díky teplotám moře přesahujícím 20°C lze koupat v moři.

Pěkné počasí na ostrově končí v listopadu, kdy sice denní teploty málokdy klesnou pod 18°C, studený vítr a časté srážky nicméně koupání v moři příliš nenahrávají.

 

Aktuální počasí na Gran Canaria naleznete zde.

Předpověď počasí na Gran Canaria na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 
Levné letenky na ostrov Gran Canaria

 

Letiště v Las Palmas je obsluhováno lety nízkonákladového Ryanairu, velice levně a pohodlně se tak na ostrov dostanete z nedalekých letišť v Krakově či Varšavy, případně z německého Dusseldorfu a Frankfurtu. Ceny letenek na začátku sezony ze zmíněných letišť se s trochou štěstí dají pořídit i za cenu kolem 2500 Kč, o letních prázdninách nejsou výjimkou ani 50% zvýšení cen.

Přímo z Prahy se lze do Las Palmas dostat za přijatelný peníz pouze s přestupem v Milánu, Bruselu či Londýně. Za poněkud komplikovanější cestu poté zaplatíte kolem od 3,5 do 5 tisíc korun v obou směrech.

Pro sledování levných letenek na Gran Canaria můžete použít náš vyhledávač.

 

Zajímavé turistické cíle na ostrově Gran Canaria

 

Agaete

Agaete je oblast na severozápadě ostrova. Nachází se zde několik skalnatých pláží, největší renomé si však tato oblast vydobyla díky monumentálním útesům s nádherným výhledem na moře.

 

Amadores

Amadores je letovisko na jihozápadě ostrova, jenž je proslavené krásnou dlouhou písečnou pláží. Večery v Amadores jsou klidné a vhodné k relaxu, v nedalekém Puerto Ricu však naleznete mnoho hospod, barů i diskoték.

 

Arguineguin

Arguineguin je malebné městečko nedaleko Las Palmas. Město je zajímavé především krásným parkem s umělými vodopády, nachází se zde ale také nová písečná pláž.

 

Arinaga

Arinaga kje město na východě ostrova. Naleznete zde písečno štěrkovou pláž, která nepatří k nejlépe vybaveným, ale často bývá prázdná.

 

Arucas

Arucas je město na severním pobřeží Gran Canaria. Město je proslulé především kostelem San Juan Bautista a pěknou botanickou zahradou s tropickou a subtropickou florou.

 

Bahia Felit

Bahia Felit je letovisko na jihu ostrova. Ve městě se nachází plno promenád s palmami a zajímavými budovami v marockém stylu.

 

Banaderos

Banaderos je město na severu pobřeží, podél něhož se táhnou vysoké útesy z vulkanických hornin.

 

El Salobre

El Salobre je oblast oblíbená především mezi příznivci golfu. Nachází se zde totiž několik hřišť umístěných na sopečných plošinách.

 

Galdar

Galdar je město a stejnojmenná kopcovitá oblast na severu ostrova. Město Galdar je vyhledáváno díky malebnému náměstí s katedrálou a četnými zahradami s tropickými dřevinami.

 

Las Canteras

Las Canteras je dlouhá písečná pláž nacházející se severně od Las Palmas. Pláž je tvořena jemným pískem a moře je v této oblasti velice mělké, převážně v létě je však toto místo do posledního místa okupované turisty.

 

Las Palmas

Las Palmas je hlavní město ostrova, kromě významných administrativních budov se však i zde nacházejí dvě pěkné písečné pláže, které jsou téměř permanentně v obležení turistů.

 

Maspalomas

Maspalomas je moderní letovisko s vysokou úrovní služeb, v jehož blízkosti naleznete nejen dlouhé písečné pláže, ale také veliké písečné duny.

 

Meloneras

Meloneras je slunné letovisko s dlouhou písečnou pláží, jež navazuje na pláž v nedalekém Maspalomas.

 

Mogán

Mogán je převážně rybářská oblast na jihu ostrova. Mezi turisty je zde navštěvováno především město Puerto de Mogan.

 

Patalavaca

Patalavaca je letovisko na jihu ostrova. Kromě všudypřítomných hotelů a restaurací se zde nachází písečná pláž s nedalekým palmovým parkem.

 

La  Aldea

La Aldea je oblast na západním pobřeží ostrova. Okolí města La Aldea bylo poznamenáno vulkanickou činností, nacházejí se zde proto vysoké kopce i pěkné sopečné pláže.

 

Playa de la Burras

Playa de la Burras je oblíbená písečná pláž na jihu ostrova. Vzhledem k dobrým povětrnostním podmínkám je tato oblast vyhledávána příznivci vodních sportů.

 

Playa de las Nieves

Playa de las Nieves je oblíbená oblázková pláž na západě ostrova.

 

Playa de Mogán

Playa de Mogán je písečná pláž s velice dobrým přístupem k moři nacházející se na jihu ostrova nedaleko města Puerto Mogán.

 

Playa del Ingles

Playa del Ingles je oblíbené a turisty přeplněné letovisko na jihu ostrova. Nachází se to nejen dlouhá písečná pláž, ale také spousta klubů a diskoték.

 

Playa Taurito

Playa Taurito je poměrně klidné letovisko na jihu ostrova. Nachází se zde menší, ale pěkná pláž, která je obepnuta vulkanickými horninami tvořící útesy.

 

Puerto Mogan

Puerto Mogan je malebné městečko na jihu ostrova. Nachází se zde několik vodních kanálů křižovaných mosty pokrytými květinami, což vedlo k tomu, že se Puerto Mogan často přezdívá Malé Benátky.

 

Puerto Rico

Puerto Rico je přímořské letovisko, které spíše než svými plážemi proslulo bujarým nočním životem a luxusními hotely.

 

San Agustin

San Agustin je na poměry jižního pobřeží klidné letovisko plné zeleně. Nachází se zde pěkná písečná pláž, a případně se odsud lze rychle a snadno dostat na vyhlášenou pláž v Maspalomas.

 

Santa Brigida

Santa Brigida je vnitrozemské město proslavené zajímavými kamennými domy i pověstným vínem.

 

Sardina

Sardina je město nedaleko jihovýchodního pobřeží ostrova. Ve městě samotném se nacházejí unikátní modely moderní architektury.

 

Tejeda

Tejeda je vnitrozemská oblast v centru ostrova. V této oblasti naleznete unikátní kopcovitou krajinu ovlivněnou vulkanickou činností. Nejslavnější skálou této oblasti je zajímavý čedičový útvar Roque Nublo.

 

Telde

Telde je jedno z největších měst ostrova a průmyslové centrum Gran Canaria. Nachází se zde několik historických památek, z nichž nejznámější je kostel San Juan Bautista.

 

Temisas

Malá vesnička Temisas nacházející se na jihovýchodě ostrova Gran Canaria je turisty vyhledávána díky malebným vesnickým sídlům s bílými omítkami. Oblast vesnice Temisas je také pověstná svým vysoce kvalitním olivovým olejem.

 

Teror

Vnitrozemské město Teror je turisty vyhledáváno především díky ulici Calle Real s malebnými domy s dřevěnými balkony a tamní basilikou.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Gran Canaria je španělština, vzhledem k tomu, že ekonomika ostrova stojí na turismu se tu však již poměrně dobře domluvíte anglicky, či v některých letoviscích na jihu dokonce i německy. Naučením se pár základních španělských frází však místní rozhodně neurazíte.

Ahoj – Hola (ola)

Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Na shledanou – Adiós

Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zítra – Maňana (Maňana)

Děkuji – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Není zač – De nada (De nadá)

Promiňte – Perdone

Ano – Sí

Ne – No

Nerozumím vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

Gran Canaria
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!