Smaragdový ostrov či zelená perla Jónského moře, z těchto označení pro Korfu si lze snadno domyslet, že tento řecký ostrov se od okolních liší množstvím vegetace. Olivové háje a cypřiše lemující dlouhé pláže s křišťálově čistou vodou jsou hlavním poznávacím znakem Korfu.

Základní informace

Doklady Korfu je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova si proto vystačíte s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Měna Euro
Zásuvky

Na Korfu se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

 

Pojištění Ať už cestujete k moři nebo za přírodou, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

Časový posun

+1 hod oproti ČR

 

Důležitá telefonní čísla:

  • Tísňová linka: 112
  • Policie: 100
  • Záchranná služba: 166
  • Hasiči: 199

 

Zájezdy na Korfu

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

Dovolená s dětmi na Korfu

Korfu je pro dovolenou s dětmi naprosto ideální destinací. Kvalita služeb je na velice vysoké úrovni, cestovní kanceláře navíc často nabízejí ubytování s all inclusive a zábavným programem pro děti. Na ostrově se nachází i vodní parky či mořské akvárium, o zábavu pro děti tedy máte bohatě postaráno.

Co se pláží týče, moře je klidné a přístup k vodě většinou dobrý. Nejoblíbenější letoviska pro rodiny s dětmi jsou Agios Georgios, Paleokastritsa, Arillas či Kassiopi.

Na Korfu se psem

Hotely i restaurace jsou na řecké poměry ke psům poměrně otevření. Nedostatkem je však to, že na Korfu se nachází množství toulavých koček a psů, od kterých může váš čtyřnohý přítel nachytat choroby. To jestli s sebou vzít nebo nevzít psa je tak pouze na úsudku majitele. Co se pláží týče, na městské pláže je vstup se psy většino zakázán, na Korfu však najdete i nejednu pěknou pláž nacházející se dál od města.

Korfu jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

I pro seniory je Korfu velice vhodnou destinací. Moře je čisté a přístup k vodě dobrý, kvalita služeb je pak na západoevropském standardu. Výhodou je i to, že vnitrozemí není tak hornaté, a můžete si tak užívat nepříliš náročné procházky po olivových či cypřišových hájích.

Noční život na Korfu

Korfu je ostrov oblíbený především mezi páry s dětmi, noční život zde proto není tak pestrý jako na jiných ostrovech Středozemí, i zde si však přijdete na své. Největším centrem nočního života je jediné velké město ostrova Kerkyra. Kolem centra Platía Vrahlióti se nachází několik barů, restaurací i diskoték. Zbytek podniků je rozprostřen mezi turistickými letovisky. Tím nejživějším z nich je pak asi Agios Gordios, kde se nachází několik barů a hospůdek.

Nákupy na Korfu

Většina zboží se na Korfu dováží z pevniny, ceny tedy nejsou o nic výhodnější než v České republice. Nejzajímavější suvenýry jsou potom tradiční citrusové likéry či řemeslné výrobky z lastur a kůže. Nejvíce obchodů najdete jednoznačně v hlavním městě Kerkyra, mnoho obchůdků mířících na módu pak leží i v městě Dassia.

Otevírací doba obchodů se většinou pohybuje od 9 do 20 hodin, o nedělích má většina obchodů zavřeno.

Ubytování na Korfu

Na pobřeží i ve vnitrozemí ostrova se nachází celá plejáda hotelů a apartmánových domů, naopak hostelů zde najdete poskrovnu. Ceny za ubytování na Korfu jsou poměrně slušné, nejlevnější pokoj pro dva na konci sezony seženete již za 500 Kč na noc, za pěkně vybavený apartmán pak dáte něco kolem 750 Kč na noc. Nabídka ubytování na Korfu je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Alternativou za klasický booking je poté služba Airbnb, se kterou můžete sehnat ubytování od soukromníků. Tím můžete nejenže ušetřit nějaký ten peníz, ale také lépe poznat tamní lidi a kulturu. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

Tipy na zajímavá místa pro výlety na Korfu

Myší ostrov

Myší ostrov je pravděpodobně nejvíce fotografované místo na Korfu, které se objevuje na každém druhém pohledu. Jedná se o malý zelený ostrůvek nedaleko městečka Vlacherna, který se nachází v pozadí tamního kláštera a nabízí tak pěkné panorama.

 

By: Vince Smith

 

 

Kerkyra

Kerkyra je hlavní město ostrova Korfu, jež bylo založeno již v 8. stol. př. n. l.. Z původní agory a akropole se toho dodnes však příliš nezachovalo, na městě je mnohem patrnější vliv Benátčanů, Britů a Francouzů. V pozdním středověku město sužovaly útoky Turků, díky čemuž bylo ve městě vybudováno množství hradeb, strážných hradů a pevností. Mimo vojenských budov se zde nachází i muzea Byzance, lastur, numismatiky, archeologie a asijského umění.

Zámek Achillion

Achillion je zámek nacházející se nedaleko od hlavního města. Budova byla vystavěna na popud císařovny Sissy, která si Korfu velice oblíbila. Co se tedy týče výzdoby a zámeckých zahrad, lze Achillion přirovnat k majestátním habsburským zámkům v Rakousku.

Jezero Korrision

Korrison je jezero v jihozápadní části ostrova zhruba 20 km od Kerkyry. Jezero je unikátní tím, že vzniklo z mořské laguny, a je proto slané. Kolem Korrisionu navíc leží písečné dumy, které jsou společně s jezerem domovem několika vzácných živočichů a rostlin.

Hora Pantokrator

Pantokrator je s více než 900 metry nad mořem nejvyšším bodem Korfu. V okolí Pantokratoru lze naplánovat středně náročné treky skrze vesničky, které můžete zakončit krásnou vyhlídkou na ostrov a Albánii z vrcholu Pantokratoru.

Ostrov Paxos

Paxos je malý ostrov nedaleko Korfu, lze se sem tak pohodlně dostat přívozem. Ostrov je vyhledáván především milovníky potápění, moře je tu totiž málo dotčené turismem a díky tomu bohaté na podmořský život. Zajímavé je také hlavní město Gaios plné pestrobarevných domků v řeckém stylu i hospod a barů.

Hrad Angelókastro

Angelókastro je původně byzantský hrad z 12. století, jehož cílem bylo upozorňovat Kerkyru na případná nebezpečí z moře. Dnes je hrad ve značně rozpadlém stavu, po krátkém a intenzivním výšlapu k hradu se vám však otevře nádherné panorama moře i ostrova, které stojí za to vidět.

Palaiokastritsa

Palaiokastritsa je město na západním pobřeží ostrova. Turisty je město vyhledávané především díky akváriu s podmořským tunelem, kde je možno pozorovat rejnoky. Na poloostrově u města se navíc nachází zajímavý ortodoxní klášter Palaiokastritsa.

 

Několik tipů na jednodenní výlety po Korfu

 

  • 1.Den – Kerkyra a Myší ostrov

Nejzajímavějším městem na Korfu je jednoznačně Kerkyra, proto se zde vyplatí strávit větší část dne. Za dopoledne lze stihnout projít ortodoxní kostel sv. Spyridona a Starou i Novou pevnost. Odpoledne si vyhraďte na Staré město plné křivolakých uliček se starými domy i muzei. Na večer poté můžete dojet, či dokonce dojít ke klášteru Vlacherna umístěném na ostrůvku propojeného molem s pevninou. Odsud lze buď pořídit fotky, nebo se rovnou lodičkou vydat na nedaleký Myší ostrov.

 

  • 2.Den – Zámek Achillion a městečko Kinopiastes

Další „must see“ atrakcí Korfu je habsburský zámek Achillion. Jedná se vlastně o takový Schonbrunn v řeckém stylu. Za návštěvu sice stojí i interiér, díky jehož honosnosti zámek dříve sloužil i jako casino, pokud však máte na spěch, dejte přednost zahradám. Jejich prohlídka vám stejně zabere alespoň 2 hodiny, nádherné parky plné sousoší řeckých bohů a hrdinů jsou však asi zajímavější. Po prohlídce zámku, která vám zabere zhruba půl dne, se můžete vydat do nedalekého městečka Kinopiastes. To sice neoplývá množstvím historických památek, za to zde najdete typickou poklidnou řeckou atmosféru neovlivněnou turismem.

 

  • 3.Den – Trek na horu Pantokrator

Pro aktivní cestovatele se nabízí středně těžký trek po kopcích Korfu. Trasu je asi nejlépe začít ve staré vesnici Agios Markos, ze které je již možné pozorovat krásné panorama pobřeží. Odsud směřujte cestu přes vesnici Ano Korikiana k Sokrati a Zigosu. Tam již najdete ukazatele přímo na nejvyšší bod ostrova Pantokrator. Zde přichází asi nejnáročnější část trasy, která je spíše než svoji délkou náročná kvůli teplému počasí a ostrému slunci. Na vrcholu se vám však za odměnu zjeví překrásné panorama ostrova a nedaleké Albánie.

 

  • 4.Den – Palaiokastritsa a hrad Angelókastro

Výlet za zajímavostmi západního pobřeží Korfu začneme ve městě Palaiokastritsa. Za zhlédnutí zde stojí určitě klášter Palaiokastritsa, který se nachází na poloostrově nad útesy. Hned vedle kláštera se pak nachází středně velké akvárium se zajímavým podmořským tunelem. Odpoledne si poté můžete sjet severně k letovisku Angelokastro, nedaleko něhož se nachází hrad. Přímo k samotnému hradu však nelze dojet autem, počítejte tak s trochu delší pěší cestou, která vám společně s prohlídkou hrade zabere zbytek odpoledne.

 

  • 5.Den – Ostrov Paxos

Příjemný jednodenní výlet za přírodou Paxosu začnete v novém přístavu v Kerkyře, odkud jezdí přivozy na Paxos. Po příjezdu na ostrov si nejdříve projděte hlavní město Gaios, což je otázka zhruba 2 hodin. Poté zamiřte do vnitrozemních olivových hájů, velice uklidňující je například procházka ke kostelu Agii Apostoli či vesnici Lakka, vnitrozemní háj je však plný dalších kapliček a kostelíků. Po prozkoumání vnitrozemní přírody pak nesmíte zapomenout okusit tamní pláže.

 

 

 

Pláže a koupání na Korfu

Pobřeží Korfu je lemováno písečnými a oblázkovými plážemi s dost možná nejčistší vodou ve Středozemí. Velikou výhodou Korfu je to, že pláže se nacházejí podél celého pobřeží.

Mezi nejoblíbenější písečné pláže patří Glifada a Issos nacházející se na západním pobřeží. Nejnavštěvovanějšími plážemi na ostrově jsou však oblázkové Agios Georgios a Paleokastritsa, které lákají i na pestřejší noční život a lepší vybavenost. Pokud toužíte po větším klidu, můžete si zajet na sever k Agios Spiridonas, kde se nachází malá pláž nedotčena turismem. Nejromantičtější pláží je potom Logas, ze které je možno pozorovat krásný západ slunce na útesy.

Počasí na Korfu

Hlavní sezóna na Korfu je od června do září. Toto je nejlepší období na koupání, moře má cca 25°C.

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Korfu je extrémně deštivé, průměrně v prosinci prší hned 17 dní. Teploty vzduchu jsou však příjemné a pohybují se mezi 7 a 15°C.

V lednu je počasí na Korfu stále velice deštivé. Teploty vzduchu v lednu na Korfu jsou potom poměrně nevyzpytatelné, během pár desítek minut se z 5°C může počasí zlepšit i na 15°C ve stínu, v průměru se však jedná o 11°C.

Počasí v únoru na Korfu je typické ještě o trochu intenzivnějšími srážkami než v lednu. Teploty vzduchu se pohybují mezi 6 a 14°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Korfu je stále deštivé, za měsíc se v průměru lze dočkat 11 deštivých dnů. Teploty jsou však o trochu přívětivější a pohybují se mezi 7 a 16°C.

Duben je poslední deštivý měsíc před letní sezonou. Teploty vzduchu v dubnu na Korfu v průměru dosahují 15°C, teplota moře v dubnu má pak 17°C. Otužilejší povahy si tak mohou najít i nějaký ten den pro koupání v moři, počasí je nicméně vhodné spíše pro poznávání vnitrozemí.

Počasí v květnu na Korfu se vyznačuje příjemnými teplotami vzduchu mezi 13 a 23°C. Teplota moře v květnu na Korfu se pak pohybuje kolem solidních 21°C, můžete tak počítat i s případným koupáním. Je však také třeba brát v potaz i časté, ale krátké přeháňky.

 

Počasí na létě

Počasí v červnu na Korfu je velice slunné a teplé, právě v červnu proto začíná krátká sezona sucha. Teploty vzduchu v červnu na Korfu dosahují v průměru 23°C a moře má příjemných 24°C, což poskytuje ideální podmínky pro koupání.

Počasí v červenci na Korfu je typické teplotami mezi 19 a 31°C a minimem srážek. Teplota moře v červenci se pohybuje kolem 25°C.

V srpnu je počasí na Korfu podobně teplé, již se však objeví i pár deštivých dnů. Teplota moře dosahuje ročních maxim – 27°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září je již více deštivé, stále však díky teplotám vzduchu i moře shodně se pohybujícím kolem 23°C umožňuje koupání v moři.

V říjnu začíná na Korfu období dešťů, které trvá až do května. Teploty vzduchu v říjnu na Korfu se sice pohybují mezi 14 a 23°C a moře má kolem slušných 22°C, přeháňky vám však mohou pobyt u moře znepříjemnit.

Listopad na Korfu je poměrně teplý s teplotami vzduchu mezi 10 a 19°C, moře má pak cca 19°C. Zároveň je však listopad typický intenzivními a častými dešti, v průměru prší každý druhý den.

 

Aktuální počasí na Korfu naleznete zde.

Předpověď počasí na Korfu na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Korfu

Pokud se na Korfu chcete spolehnout na veřejnou dopravu, budete zcela odkázáni na autobusy. Autobusová doprava je centralizovaná, prakticky všechny linky proto vyjíždějí z Kerkyry. Jízdní řády na zastávkách jsou většinou spíše orientační, autobusová doprava je proto sice levná, ale také ne příliš spolehlivá. Do autobusů se vstupuje zadními dveřmi, ve kterých vám průvodčí prodá jízdenku.

Vzhledem k nevalné spolehlivosti autobusových linek lze vřele doporučit půjčení auta. Jedná se totiž o jediný způsob jak projet celý ostrov za rozumnou dobu.  Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

Levné letenky na Korfu

Na Korfu operují jak Ryanair, tak Wizzair, a na tento zelený ostrov se proto můžete dostat za velice slušnou cenu. Pokud vám nevadí cestovat na letiště v Bratislavě, Katovicích či Varšavě, můžete se na kraji sezony bez problémů dostat i na cenu kolem 2500 Kč za zpáteční letenku.

Z Prahy se lze na Korfu nejpohodlněji dostat přímým letem s Aegean Airlines, ceny však začínají na 5000 Kč. Alternativou je tak dovolená s cestovní kanceláří, které právě na Korfu dokážou na last minute vyčarovat velice příznivé ceny.

Pro sledování levných letenek na Korfu můžete použít náš vyhledávač.

Před odjezdem

Pas nebo vízum?

Občané Evropské unie potřebují pro vstup do Řecka pouze platný doklad totožnosti (občanský průkaz, pas).

Na Korfu vám postačí cestovní pas nebo občanský průkaz

Je nutné očkování?

Než vyrazíte na cesty, není nutné žádná speciální doktorská péče ani očkování.

Kolik peněz s sebou?

Je dobré si předem rozpočítat, kolik zhruba za den utratíte + nějakou tu rezervu k tomu. V Řecku se platí eurem. Jestli jedete na pobyt, kde nemáte zahrnutou stravu, 20 – 25 euro na osobu by vám mělo bohatě stačit na 3 – 4 jídla každý den, určitě i na nákup nějakých drobností, nebo na útratu za nějaký zážitek.

Jedete – li na pobyt se stravou, 15 euro na den postačí. Ať jedete na pobyt s jídlem či bez jídla, určitě doporučuji alespoň 100 euro navíc, ať už na nečekané výdaje, nebo když si budete chtít udělat větší výlet lodí, budete se potřebovat někam přepravit taxíkem (taxíky jsou zde celkem drahá záležitost), nebo cokoliv jiného.
Peníze hotově/na účtu

Peníze je lepší mít s sebou hotově a to ve měně eur. Kartou tady zaplatíte málokde. Bankomat ale najdete v každém městečku, takže v případě, že byste nevystačili s penězi, vybrat si můžete vždycky.

Co s sebou?

Co s sebou?  Důležité jsou samozřejmě doklady – cestovní pas nebo občanský průkaz, kartička pojištěnce, potvrzení o cestovním pojištění, peníze, mobilní telefon, řidičský průkaz, oblečení podle vlastního uvážení, nejdůležitější jsou plavky! J Nezapomeňte sluneční brýle a krémy na opalování. Co je nejdůležitější si nosit pořád u sebe je DOBRÁ NÁLADA. Tu doporučuji nosit na suchu i ve vodě. J

 

Doprava na místě

Pokud se na Korfu chcete spolehnout na veřejnou dopravu, budete zcela odkázáni na autobusy. Autobusová doprava je centralizovaná, prakticky všechny linky proto vyjíždějí z hlavního města Kerkyry. Celý jízdní řád je také sestaven pouze z tohoto města. Bez problémů najdete čas odjezdu z Kerkyry a příjezd do cílové destinace.

Pokud ale budete chtít nastoupit po trase, musíte si přibližnou dobu příjezdu sami spočítat. Je nutné počítat i s tím, že Řekové jsou velice pohodoví, takže doba ± 15 minut není porušení jízdního řádu. Jízdní řády na zastávkách jsou tedy většinou spíše orientační, autobusová doprava je sice levná, ale také ne příliš spolehlivá.

Do autobusů se vstupuje zadními dveřmi, ve kterých vám průvodčí prodá jízdenku. Veškerou autobusovou dopravu provozuje společnost K.T.E.L. První z typů linek je Blue Line, která cestující vozí po hlavním městě a nejbližším okolí. Město jako takové nemá ani 40 tisíc obyvatel, takže jej bez obtíží projdete i pěšky.

Druhá linka Green Line spojuje Kerkyru se zbytkem ostrova. Některé trasy jsou obsluhovány pouze dvakrát denně a v plné sezóně autobusy bývají tak obsazené, že se do nich ani vůbec nedostanete. Jízdní řády se mění i několikrát během sezóny a na internetu nejsou dohledatelné. Pokud tedy chcete procestovat ostrov na vlastní pěst, musíte buď bydlet v Kerkyře nebo se snažit nastoupit na trase.

Autopůjčovny

Jak asi z výše uvedeného vyplývá, autobusová doprava je na Korfu pro nás trochu komplikovanější. Příjemnou alternativou jsou půjčovny automobilů a motorek. Silnice jsou na ostrově v poměrně dobrém stavu, i když Řekové moc předpisy nerespektují a ve vnitrozemí narazíte i na klasické klikaté a úzké silničky. Pokud ale sami pojedete opatrně, nemáte se čeho obávat. Z dobrých a vyzkoušených půjčoven doporučuji RentalCars.com. Pokud si půjčíte auto na více dní, získáte slevu. Pro zapůjčení často potřebujete mimo platný občanský průkaz nebo pas, platný řidičský průkaz (12-24 měsíců od půjčení) a kreditní kartu. Před jeho zapůjčením se ubezpečte, že je součástí ceny i pojištění vozu.

 

Ceny a tipy jak ušetřit

Kolik potřebuji peněz?

Velmi záleží na tom, zda již před příjezdem máte zajištěné ubytování včetně stravy nebo bez ní. Pokud máte zařízené ubytování bez jídla, počítejte s 20 – 25 € na osobu. Tato částka by vám měla stačit na 3 – 4 jídla každý den, nákup drobných suvenýrů či vstupy nebo výlety do památek.

Máte-li již zajištěné ubytování se stravou, vystačíte s částkou 15 € na osobu na den.

Bez ohledu na to, zda již máte zajištěné ubytování s/bez stravy, doporučuji vzít si alespoň 100 eur navíc, ať už na nečekané výdaje nebo na větší výlet lodí. Také doprava taxíky je celkem drahá záležitost.

Rozpočet
Odhadovaný rozpočet na 5 dní na osobu je zhruba 120 euro. Na 7 dní cca 170 euro, na 14 dní 340 euro.
Jak už bylo psáno, Nějaké peníze navíc do kapsy se určitě hodí.

Měna, kurzy a spropitné
Kurz eura se nyní pohybuje kolem 27 Kč. Aktuální kurz můžete zjistit na místě ve směnárnách, které nechybí v žádném městečku.

Za malé spropitné jsou vděční všude, v barech a restauracích je určitě slušné nějaký drobák nechat jako dýško.

Kolik stojí potraviny?
Jestli si plánujete kupovat jídlo v supermarketu, zelenina, ovoce, chleba a něco na něj, voda a něco dobrého, vychází to tak na 15 – 20 euro za jídlo třeba na dva dny.
chleba – 2 eura
sýry, šunky – 3 – 4 eura
voda 1,5 l – 1 euro
máslo – 2,50 euro
mléko – 2,50 euro
džus 1 l – 1,90 euro

Jídlo v restauraci

Když si budete chtít dát v restauraci větší porci jídla, i s pitím se vejdete do 13ti eur. Pokud si vystačíte se salátem, bude vám stačit cca 8 euro no a pokud jste nenároční, zajdete si do taverny na pitta gyros za 2,50 euro a půllitrovou vodu za 50 centů. Litrovka za 1 euro.

Typické řecké jídlo a pití

Pastítsio – specialita Korfu – (vrstvy makaronů prostřídaných masem a rajčaty, zalitých bešamelem a posypaných sýrem).

Dolmades (plněné vinné listy).
• Gemista (zapečená rajčata, papriky a cukety plněné rýží)
• Gigantes (velké fazole v rajské omáčce s olivovým olejem)
• Musaka (lilek s mletým jehněčím, skořicí, červeným vínem a olivovým olejem)
• Kalamáry (smažené kroužky chobotnice)
• Souvlaki (pečené maso zpravidla vepřové nebo kuřecí)
• Stifado (dušené hovězí s karamelizovanou cibulí, skořicí a hřebíčkem)
• Kokkinisto (dušené hovězí, vepřové nebo kuřecí maso na červeném víně s rajčaty)
• Horiatiki (Řecký salát: feta sýr, rajčata, okurka, zelené papriky, černé olivy Kalamata, olivový olej)

Co se týče stravování, nebudete na Korfu trpě hlady ani jako vegetarián nebo vegan. Vzhledem k tomu, že Řekové 40 dní před Velikonocemi drží vegetariánský půst, mají v jídelním lístku i mnoho bezmasých jídel. Luštěniny jsou na menu téměř každé restaurace, stejně tak saláty a různě tepelně upravovaná zelenina.

Typickým ovocem ostrova Korfu je Kumquat. Prodávají ho prakticky na každém rohu a kdo jej neokusil, jakoby na Korfu nebyl.

Krasi (červené lefo a bílé kokkino)
• Retsina (víno s příchutí borovicové pryskyřice).
• Ouzo (anýzový likér)
• Raki (pálenka z hroznů)
• Metaxa (řecká pálenka, podobná brandy)
• Řecká káva
• Frappe (napěněná ledová káva)

Vstupy
Vstupy a prohlídky památek se pohybují od 5ti do 10ti euro. Například za vstup do nejkrásnějšího zámku na Korfu – Achilleonu, dáte 7 euro na osobu.

Ubytování
Ceny ubytování se liší podle kvality hotelu a apartmánů. Průměrný tříhvězdičkový hotel zarezervujete za 8 000,- až 10 000,- korun. Pokud byste měli zájem o pětihvězdičkový hotel s all inclusive a například s animátorskými programy, počítejte zhruba s 25 000,- na osobu v hlavní turistické sezóně – červenec/srpen.

Voda, pivo, alkohol
Vodu z kohoutku nepít! Kupte si balenou vodu, za litr a půl nedáte více jak 1 euro.
Alkohol je pro korfučany na denním pořádku. Držet s nimi krok je občas fuška. Za koktejl v baru zaplatíte v průměru 5 euro, někde 7 euro. Až vám přijde chuť na pivo, určitě ochutnejte Corfu beer, které je založeno na receptu českého piva Plzeň. Dáte za něj 2,50 – 3 eura. Doporučuji taky ochutnávku řeckých vín za stejné ceny jako pivko.

Praktické tipy

Kde se nechat ošetřit
Stane-li se, že budete potřebovat lékařskou pomoc, bývají občas v městech malá lékařská střediska. Nemocnice v hlavním městě je vám k dispozici, když bude nutná hospitalizace, ale jelikož je zde málo zdravotních sester, bude se o vás muset starat někdo z vaší rodiny nebo přátel. Taky nemocniční vybavení chybí. Možná si budete muset dojít do lékárny pro vlastní obvazy, aby vás mohli lékaři ošetřit.

V lékárnách vám prodají téměř všechno bez předpisu, ať už jde o běžné léky, či antibiotika, která by vám u nás bez lékařského povolení nevydali. Jestli berete speciální léky, nezapomeňte je doma. Je možné, že tu nebudou k dostání. A jak poznáte lékárnu? Hledejte nápis φαρμακείο. V každém městečku jsou nejméně tři.

Svátky a místní oslavy
Řecko je velmi hrdý národ. 98 % Řeků se hlásí k pravoslavné církvi a náboženství je pro ně důležité. Tomu odpovídá množství zvyků a tradic. Já mám nejhezčí zážitky z oslav velikonočních svátků, což jsou pro ně nejdůležitější chvíle z celého roku. Na Velikonoce se v hlavním městě Korfu Town konají oslavy, na které se sjíždí Řekové i turisté z okolních ostrovů i dalekých zemí. Lidé hází z balkónů a střech domů a budov veliké i malé červené džbánky s nápisem ‚Kalo paska‘, což znamená Veselé Velikonoce a věří tak, že se džbánem vyhodili i své hříchy a začínají znovu s čistým štítem.

1. leden Nový rok a svátek Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento den si lidé vzájemně vyměňují drobné dárky, děti obchází domácnosti a zpívají (obdoba naší koledy), cizinci se obdarovávají snítkou bazalky.
6. leden Svátek Zjevení Páně, oslavující pokřtění Krista v řece Jordán. Je to svátek, kdy se do moře, jezera nebo řeky hodí kříž a mladí chlapci se předhání, kdo ho první vyloví a donese zpět.
7. leden Svátek Jana Křtitele 
25. březen

Svátek Zvěstování Panny Marie a Den nezávislosti. Tři týdny před začátkem půstu začíná masopust, pořádají se maškarní večírky. 

Čisté pondělí – První den půstu. Tento den se oslavuje pouštěním draků a jí se tradiční druhy postního jídla. 
Velikonoce – Velký pátek, velikonoční neděle a velikonoční pondělí. Na Velký pátek se nosí v procesí se svíčkami Kristova rakev, v sobotu o půlnoci vyhlásí kněz v kostele, že Kristus vstal z mrtvých a od jeho zapálené svíčky se přenáší tzv. plamen života na svíčky věřících, kteří si je nesou zapálené domů. V neděli se navštěvují všichni příbuzní, na rožni se peče jehněčí, soutěží se v rozbíjení natvrdo uvařených na červeno obarvených vajec (ťukají se špičkami o sebe).

1. květen Svátek jara a svátek práce. V tento den se vstupní dveře domů zdobí kyticemi. 
25. květen Jónský den – oslava připojení Jónských ostrovů k Řecku.
30. červen Svátek svatých apoštolů 
15. srpen Svátek Nanebevzetí Panny Marie
28. říjen Den „Óchi“, oslava odmítnutí italského ultimáta v roce 1941 (ministerský předseda Metaxas odmítl na Mussoliniho žádost o povolení vstupu italských jednotek do Řecka, den zahájení řeckého boje proti okupaci). 
25. a 26. prosinec Vánoce 

Nakupování a suvenýry
Suvenýry tady můžete koupit v každém prvním obchodě, který potkáte. Notýsky s mapami, propisky s řeckou vlaječkou, olivové oleje vyráběné na Korfu, místní kosmetiku, to všechno najdete na každém rohu. Plánujete-li nákup značkového oblečení, kosmetiky a dalšího, budete muset jít hledat do hlavního města. Jinde totiž budete hledat marně.

Společenská etiketa
Možná se prvně leknete řecké povahy. Řekové jsou temperamentní, veselí a s každým se pouští do řeči. Téměř s ničím nemají problém a jejich flegmatický přístup k věci vám možná poleze trochu na nervy. Kamarády si uděláte rychle, gentlemanství ale neočekávejte, byli byste zklamaní.

Osobní bezpečnost:
Víte co? Nemusíte se bát nechat ani klíčky od auta přímo v zapalování. Vlastně je to tam docela normální. S místními obyvateli nikdy nebyl žádný problém. Žádné krádeže ani napadení se tam nekonají. Jen v barech před turisty buďte na pozoru a hlídejte si kabelky, mobily a peněženky.
Až se s vámi bude otřásat zem, taky není čeho se bát. Menší otřesy země jsou normální a neškodné.

Ostatní

Jak se domluvit
Úředním jazykem na Korfu je řečtina, vzhledem k závislosti tamní ekonomiky na turismus však již není problém se v turistických oblastech domluvit anglicky. Lidé jsou zde zvyklí na turisty, takže se v klidu domluvíte anglicky s 12ti letými dětmi i se staršími 60ti let.
V barech na vás místní budou chtít udělat dojem frází ‚Na zdraví‘, kterou od českých turistů znají velmi dobře. Vy na ně můžete udělat dojem odpovědí ‚Jamas!‘ (řecky ‚Na zdraví‘)

Malý slovníček zde:
Dobrý den – Yasas
Dobré ráno – Kaliméra
Nashledanou – Andio
Dnes – Símera
Zítra – Ávrio
Ano – Ne (!!!)
Ne – Ochi
Prosím – Parakalo
Děkuji – Efcharisto
Kolik to stojí? – Poso kani?
Nerozumím – Den katalavaíno
Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?
Ahoj! – Jasu! (pro jednoho)
Ahoj! – Jasas (pro více, nebo pro vykání)
Dobrý den – Kaliméra
Dobrý večer – Kalispéra
Dobrou noc – Kalinichta
Děkuji – Efcharisto
Prosím – Parakalo
Jak se máš? – Ty kánys?
Dobře – Kala

 

Zajímavosti
Kdo jste vegetarián nebo vegan, nemusíte se bát, že tu umřete hlady. Sice jsem za celých 13 měsíců nepotkala z místních nikoho s alternativním stravováním, ale díky vegetariánskému půstu, kteří Řekové drží 40 dní před Velikonocemi, mají v jídelníčku spoustu bezmasých jídel. No a díky veganskému půstu týden před Velikonocemi mají v jídelníčku i řádku veganských jídel. Luštěniny jsou na menu téměř každé restaurace, stejně tak saláty a různě tepelně upravovaná zelenina. Dobrou chuť! J

Turistická letoviska a další zajímavé oblasti na Korfu
Agios Georgios Agios Georgios je velice klidné letovisko ukryté v zelených kopcích severu ostrova. Nachází se zde krásná písečná pláž lemována olivovníky a cypřiši.
Agios Gordios Agios Gordios je rušné letovisko na západním pobřeží ostrova. Nachází se zde dobře vybavená, ale často přeplněná oblázkovo písečná pláž. Mimo jiné je Agios Gordios proslavené jako centrum nočního života na západním pobřeží.
Agios Ioannis Agios Ioannis je turisty oblíbené vnitrozemní městečko s řadou hotelů, které vyniká především svou polohou. Nachází se totiž přesně napůl cesty mezi hlavním městem na východním a letovisky na západním pobřeží.
Agios Stefanos Agios Steganos je poklidné letovisko na severním pobřeží vyhledávané především páry s dětmi. Nachází se zde pěkná písečná pláž a řada restaurací a kaváren.
Agnos Agnos je relativně nové letovisko na severním pobřeží nedaleko Agios Stefanos. Nachází se zde pěkná písečná pláž, hned za městem se navíc rozprostírají husté lesy.
Acharavi Acharavi je jakési hlavní město severního pobřeží Korfu. Kromě písečné pláže se zde totiž nachází mnoho obchodů, bank či zdravotních středisek.
Anemomilos Anemomilos je malé městečko v zátoce známé díky fotogenickému větrnému mlýnu u moře.
Arillas Arillas je velice klidné letovisko na severozápadu ostrova. Nachází se zde jedna městská pláž, hned za rohem se však nachází také skrytá písečná pláž pod příkrým svahem, která je většinou úplně prázdná.
Barbati Barbati je letovisko rozprostírající se hned na úpatí hory Pantokrator. V tomto městě plném zeleně se nachází pěkná, ale také často plná písečná pláž.
Benitses Benitses je jedno z nejvyhledávanějších letovisek východního pobřeží. Město bylo dříve proslulé bujarým nočním životem, dnes se však tamní turismus orientuje především na rodiny s dětmi.
Dassia Dassia je město na východním pobřeží ostrova, které je vyhledávané především příznivci vodních sportů. Mimo jiné se zde dají pořídit i výrobky tamních řemeslníků.
Ermones Ermones je jeden z nejklidnějších resortů západního pobřeží Korfu. Město se nachází v krásné zátoce, podél níž se táhne oblázková pláž s tyrkysovým mořem.
Glyfada Glyfada je velice oblíbená písečná pláž nacházející se 16 kilometrů západně od hlavního města. Pláž je typická velice jemným pískem, Glyfada se ostatně může pyšnit Modrou vlajkou.
Gouvia Gouvia je oblíbené letovisko na západním pobřeží Korfu. Nachází se zde především velký přístav s množstvím jachet z celého světa.
Kalami

Kalami je letovisko proslavené osobností spisovatele a vědce Geralda Durella. Od nepaměti je tato oblast vyhledávána především britskými turisty, mimo jiné zde svou letní vilku má i princ Charles či členové skupiny Pink Floyd.

 

Karousades Karousades je letovisko nacházející se na severním pobřeží ostrova. Město je typické domky v ostrovním stylu vystavěnými na příkrém svahu.
Kassiopi Kassiopi je jedno z nejhezčích letovisek na Korfu. Typicky řeckou zástavbu lemují čtyři oblázkové pláže oceněné Modrou vlajkou.
Kavos Kavos je nejjižnější větší středisko na Korfu. Nachází se zde jedna z nejdelších pláží na ostrově, kterou pro plážové diskotéky vyhledávají především mladí lidé.
Kerkyra (Korfu) Kerkyra je hlavní město ostrova, nalezneme zde řadu historických památek i muzeí. Právě zde se navíc nachází nejvíce obchodů, divadel, restaurací či barů.
Paleokastritsa Paleokastritsa je jedno z nejnavštěvovanějších měst západního pobřeží. Mimo krásné pláže se zde nachází i pravoslavný klášter, mořské akvárium a hrad Angelokastro.
Paramonas Paramonas je letovisko na západním pobřeží. Nachází se zde solidní pláž, ale do lesku severněji se nacházejících letovisek přeci jen Paramonas něco chybí.
Pelekas Pelekas je tiché letovisko na jihozápadě ostrova. Nachází se zde pěkná písečná pláž, blízko níž leží několik tradičních řeckých hospůdek.

 

 

Korfu
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!