Smaragdový ostrov či zelená perla Jónského moře, z těchto označení pro Korfu si lze snadno domyslet, že tento řecký ostrov se od okolních liší množstvím vegetace. Olivové háje a cypřiše lemující dlouhé pláže s křišťálově čistou vodou jsou hlavním poznávacím znakem Korfu.

Základní informace

 

Korfu je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova si proto vystačíte s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.

Měna: Euro (1 EUR = 27,02 Kč kurz platný k 16.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Korfu se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za přírodou, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Korfu

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Korfu

 

Korfu je pro dovolenou s dětmi naprosto ideální destinací. Kvalita služeb je na velice vysoké úrovni, cestovní kanceláře navíc často nabízejí ubytování s all inclusive a zábavným programem pro děti. Na ostrově se nachází i vodní parky či mořské akvárium, o zábavu pro děti tedy máte bohatě postaráno.

Co se pláží týče, moře je klidné a přístup k vodě většinou dobrý. Nejoblíbenější letoviska pro rodiny s dětmi jsou Agios Georgios, Paleokastritsa, Arillas či Kassiopi.

 

Na Korfu se psem

 

Hotely i restaurace jsou na řecké poměry ke psům poměrně otevření. Nedostatkem je však to, že na Korfu se nachází množství toulavých koček a psů, od kterých může váš čtyřnohý přítel nachytat choroby. To jestli s sebou vzít nebo nevzít psa je tak pouze na úsudku majitele. Co se pláží týče, na městské pláže je vstup se psy většino zakázán, na Korfu však najdete i nejednu pěknou pláž nacházející se dál od města.

 

Korfu jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

I pro seniory je Korfu velice vhodnou destinací. Moře je čisté a přístup k vodě dobrý, kvalita služeb je pak na západoevropském standardu. Výhodou je i to, že vnitrozemí není tak hornaté, a můžete si tak užívat nepříliš náročné procházky po olivových či cypřišových hájích.

 

Noční život na Korfu

 

Korfu je ostrov oblíbený především mezi páry s dětmi, noční život zde proto není tak pestrý jako na jiných ostrovech Středozemí, i zde si však přijdete na své. Největším centrem nočního života je jediné velké město ostrova Kerkyra. Kolem centra Platía Vrahlióti se nachází několik barů, restaurací i diskoték. Zbytek podniků je rozprostřen mezi turistickými letovisky. Tím nejživějším z nich je pak asi Agios Gordios, kde se nachází několik barů a hospůdek.

 

Nákupy na Korfu

 

Většina zboží se na Korfu dováží z pevniny, ceny tedy nejsou o nic výhodnější než v České republice. Nejzajímavější suvenýry jsou potom tradiční citrusové likéry či řemeslné výrobky z lastur a kůže. Nejvíce obchodů najdete jednoznačně v hlavním městě Kerkyra, mnoho obchůdků mířících na módu pak leží i v městě Dassia.

Otevírací doba obchodů se většinou pohybuje od 9 do 20 hodin, o nedělích má většina obchodů zavřeno.

 

Ubytování na Korfu

 

Na pobřeží i ve vnitrozemí ostrova se nachází celá plejáda hotelů a apartmánových domů, naopak hostelů zde najdete poskrovnu. Ceny za ubytování na Korfu jsou poměrně slušné, nejlevnější pokoj pro dva na konci sezony seženete již za 500 Kč na noc, za pěkně vybavený apartmán pak dáte něco kolem 750 Kč na noc. Nabídka ubytování na Korfu je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Alternativou za klasický booking je poté služba Airbnb, se kterou můžete sehnat ubytování od soukromníků. Tím můžete nejenže ušetřit nějaký ten peníz, ale také lépe poznat tamní lidi a kulturu. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Tipy na zajímavá místa pro výlety na Korfu

 

Myší ostrov

Myší ostrov je dost možná nejvíce fotografované místo na Korfu, které se objevuje na každém druhém pohledu. Jedná se o malý zelený ostrůvek nedaleko městečka Vlacherna, který se nachází v pozadí tamního kláštera a nabízí tak pěkné panorama.

 

By: Vince Smith

 

 

Kerkyra

Kerkyra je hlavní město ostrova Korfu, jež bylo založeno již v 8. stol. př. n. l.. Z původní agory a akropole se toho dodnes však příliš nezachovalo, na městě je mnohem patrnější vliv Benátčanů, Britů a Francouzů. V pozdním středověku město sužovaly útoky Turků, díky čemuž bylo ve městě vybudováno množství hradeb, strážných hradů a pevností. Mimo vojenských budov se zde nachází i muzea Byzance, lastur, numismatiky, archeologie a asijského umění.

 

Zámek Achillion

Achillion je zámek nacházející se nedaleko od hlavního města. Budova byla vystavěna na popud císařovny Sissy, která si Korfu velice oblíbila. Co se tedy týče výzdoby a zámeckých zahrad, lze Achillion přirovnat k majestátním habsburským zámkům v Rakousku.

 

Jezero Korrision

Korrison je jezero v jihozápadní části ostrova zhruba 20 km od Kerkyry. Jezero je unikátní tím, že vzniklo z mořské laguny, a je proto slané. Kolem Korrisionu navíc leží písečné dumy, které jsou společně s jezerem domovem několika vzácných živočichů a rostlin.

 

Hora Pantokrator

Pantokrator je s více než 900 metry nad mořem nejvyšším bodem Korfu. V okolí Pantokratoru lze naplánovat středně náročné treky skrze vesničky, které můžete zakončit krásnou vyhlídkou na ostrov a Albánii z vrcholu Pantokratoru.

 

Ostrov Paxos

Paxos je malý ostrov nedaleko Korfu, lze se sem tak pohodlně dostat přívozem. Ostrov je vyhledáván především milovníky potápění, moře je tu totiž málo dotčené turismem a díky tomu bohaté na podmořský život. Zajímavé je také hlavní město Gaios plné pestrobarevných domků v řeckém stylu i hospod a barů.

 

Hrad Angelókastro

Angelókastro je původně byzantský hrad z 12. století, jehož cílem bylo upozorňovat Kerkyru na případná nebezpečí z moře. Dnes je hrad ve značně rozpadlém stavu, po krátkém a intenzivním výšlapu k hradu se vám však otevře nádherné panorama moře i ostrova, které stojí za to vidět.

 

Palaiokastritsa

Palaiokastritsa je město na západním pobřeží ostrova. Turisty je město vyhledávané především díky akváriu s podmořským tunelem, kde je možno pozorovat rejnoky. Na poloostrově u města se navíc nachází zajímavý ortodoxní klášter Palaiokastritsa.

 

Několik tipů na jednodenní výlety po Korfu

 

  • 1.Den – Kerkyra a Myší ostrov

Nejzajímavějším městem na Korfu je jednoznačně Kerkyra, proto se zde vyplatí strávit větší část dne. Za dopoledne lze stihnout projít ortodoxní kostel sv. Spyridona a Starou i Novou pevnost. Odpoledne si vyhraďte na Staré město plné křivolakých uliček se starými domy i muzei. Na večer poté můžete dojet, či dokonce dojít ke klášteru Vlacherna umístěném na ostrůvku propojeného molem s pevninou. Odsud lze buď pořídit fotky, nebo se rovnou lodičkou vydat na nedaleký Myší ostrov.

 

  • 2.Den – Zámek Achillion a městečko Kinopiastes

Další „must see“ atrakcí Korfu je habsburský zámek Achillion. Jedná se vlastně o takový Schonbrunn v řeckém stylu. Za návštěvu sice stojí i interiér, díky jehož honosnosti zámek dříve sloužil i jako casino, pokud však máte na spěch, dejte přednost zahradám. Jejich prohlídka vám stejně zabere alespoň 2 hodiny, nádherné parky plné sousoší řeckých bohů a hrdinů jsou však asi zajímavější. Po prohlídce zámku, která vám zabere zhruba půl dne, se můžete vydat do nedalekého městečka Kinopiastes. To sice neoplývá množstvím historických památek, za to zde najdete typickou poklidnou řeckou atmosféru neovlivněnou turismem.

 

  • 3.Den – Trek na horu Pantokrator

Pro aktivní cestovatele se nabízí středně těžký trek po kopcích Korfu. Trasu je asi nejlépe začít ve staré vesnici Agios Markos, ze které je již možné pozorovat krásné panorama pobřeží. Odsud směřujte cestu přes vesnici Ano Korikiana k Sokrati a Zigosu. Tam již najdete ukazatele přímo na nejvyšší bod ostrova Pantokrator. Zde přichází asi nejnáročnější část trasy, která je spíše než svoji délkou náročná kvůli teplému počasí a ostrému slunci. Na vrcholu se vám však za odměnu zjeví překrásné panorama ostrova a nedaleké Albánie.

 

  • 4.Den – Palaiokastritsa a hrad Angelókastro

Výlet za zajímavostmi západního pobřeží Korfu začneme ve městě Palaiokastritsa. Za zhlédnutí zde stojí určitě klášter Palaiokastritsa, který se nachází na poloostrově nad útesy. Hned vedle kláštera se pak nachází středně velké akvárium se zajímavým podmořským tunelem. Odpoledne si poté můžete sjet severně k letovisku Angelokastro, nedaleko něhož se nachází hrad. Přímo k samotnému hradu však nelze dojet autem, počítejte tak s trochu delší pěší cestou, která vám společně s prohlídkou hrade zabere zbytek odpoledne.

 

  • 5.Den – Ostrov Paxos

Příjemný jednodenní výlet za přírodou Paxosu začnete v novém přístavu v Kerkyře, odkud jezdí přivozy na Paxos. Po příjezdu na ostrov si nejdříve projděte hlavní město Gaios, což je otázka zhruba 2 hodin. Poté zamiřte do vnitrozemních olivových hájů, velice uklidňující je například procházka ke kostelu Agii Apostoli či vesnici Lakka, vnitrozemní háj je však plný dalších kapliček a kostelíků. Po prozkoumání vnitrozemní přírody pak nesmíte zapomenout okusit tamní pláže.

 

 

 

Pláže a koupání na Korfu

 

Pobřeží Korfu je lemováno písečnými a oblázkovými plážemi s dost možná nejčistší vodou ve Středozemí. Velikou výhodou Korfu je to, že pláže se nacházejí podél celého pobřeží.

Mezi nejoblíbenější písečné pláže patří Glifada a Issos nacházející se na západním pobřeží. Nejnavštěvovanějšími plážemi na ostrově jsou však oblázkové Agios Georgios a Paleokastritsa, které lákají i na pestřejší noční život a lepší vybavenost. Pokud toužíte po větším klidu, můžete si zajet na sever k Agios Spiridonas, kde se nachází malá pláž nedotčena turismem. Nejromantičtější pláží je potom Logas, ze které je možno pozorovat krásný západ slunce na útesy.

 

Počasí na Korfu

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Korfu je extrémně deštivé, průměrně v prosinci prší hned 17 dní. Teploty vzduchu jsou však příjemné a pohybují se mezi 7 a 15°C.

V lednu je počasí na Korfu stále velice deštivé. Teploty vzduchu v lednu na Korfu jsou potom poměrně nevyzpytatelné, během pár desítek minut se z 5°C může počasí zlepšit i na 15°C ve stínu, v průměru se však jedná o 11°C.

Počasí v únoru na Korfu je typické ještě o trochu intenzivnějšími srážkami než v lednu. Teploty vzduchu se pohybují mezi 6 a 14°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Korfu je stále deštivé, za měsíc se v průměru lze dočkat 11 deštivých dnů. Teploty jsou však o trochu přívětivější a pohybují se mezi 7 a 16°C.

Duben je poslední deštivý měsíc před letní sezonou. Teploty vzduchu v dubnu na Korfu v průměru dosahují 15°C, teplota moře v dubnu má pak 17°C. Otužilejší povahy si tak mohou najít i nějaký ten den pro koupání v moři, počasí je nicméně vhodné spíše pro poznávání vnitrozemí.

Počasí v květnu na Korfu se vyznačuje příjemnými teplotami vzduchu mezi 13 a 23°C. Teplota moře v květnu na Korfu se pak pohybuje kolem solidních 21°C, můžete tak počítat i s případným koupáním. Je však také třeba brát v potaz i časté, ale krátké přeháňky.

 

Počasí na létě

Počasí v červnu na Korfu je velice slunné a teplé, právě v červnu proto začíná krátká sezona sucha. Teploty vzduchu v červnu na Korfu dosahují v průměru 23°C a moře má příjemných 24°C, což poskytuje ideální podmínky pro koupání.

Počasí v červenci na Korfu je typické teplotami mezi 19 a 31°C a minimem srážek. Teplota moře v červenci se pohybuje kolem 25°C.

V srpnu je počasí na Korfu podobně teplé, již se však objeví i pár deštivých dnů. Teplota moře dosahuje ročních maxim – 27°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září je již více deštivé, stále však díky teplotám vzduchu i moře shodně se pohybujícím kolem 23°C umožňuje koupání v moři.

V říjnu začíná na Korfu období dešťů, které trvá až do května. Teploty vzduchu v říjnu na Korfu se sice pohybují mezi 14 a 23°C a moře má kolem slušných 22°C, přeháňky vám však mohou pobyt u moře znepříjemnit.

Listopad na Korfu je poměrně teplý s teplotami vzduchu mezi 10 a 19°C, moře má pak cca 19°C. Zároveň je však listopad typický intenzivními a častými dešti, v průměru prší každý druhý den.

 

Aktuální počasí na Korfu naleznete zde.

Předpověď počasí na Korfu na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Korfu

 

Pokud se na Korfu chcete spolehnout na veřejnou dopravu, budete zcela odkázáni na autobusy. Autobusová doprava je centralizovaná, prakticky všechny linky proto vyjíždějí z Kerkyry. Jízdní řády na zastávkách jsou většinou spíše orientační, autobusová doprava je proto sice levná, ale také ne příliš spolehlivá. Do autobusů se vstupuje zadními dveřmi, ve kterých vám průvodčí prodá jízdenku.

Vzhledem k nevalné spolehlivosti autobusových linek lze vřele doporučit půjčení auta. Jedná se totiž o jediný způsob jak projet celý ostrov za rozumnou dobu.  Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Korfu

 

Na Korfu operují jak Ryanair, tak Wizzair, a na tento zelený ostrov se proto můžete dostat za velice slušnou cenu. Pokud vám nevadí cestovat na letiště v Bratislavě, Katovicích či Varšavě, můžete se na kraji sezony bez problémů dostat i na cenu kolem 2500 Kč za zpáteční letenku.

Z Prahy se lze na Korfu nejpohodlněji dostat přímým letem s Aegean Airlines, ceny však začínají na 5000 Kč. Alternativou je tak dovolená s cestovní kanceláří, které právě na Korfu dokážou na last minute vyčarovat velice příznivé ceny.

Pro sledování levných letenek na Korfu můžete použít náš vyhledávač.

 

Turistická letoviska a další zajímavé oblasti na Korfu

 

Agios Georgios

Agios Georgios je velice klidné letovisko ukryté v zelených kopcích severu ostrova. Nachází se zde krásná písečná pláž lemována olivovníky a cypřiši.

 

Agios Gordios

Agios Gordios je rušné letovisko na západním pobřeží ostrova. Nachází se zde dobře vybavená, ale často přeplněná oblázkovo písečná pláž. Mimo jiné je Agios Gordios proslavené jako centrum nočního života na západním pobřeží.

 

Agios Ioannis

Agios Ioannis je turisty oblíbené vnitrozemní městečko s řadou hotelů, které vyniká především svou polohou. Nachází se totiž přesně napůl cesty mezi hlavním městem na východním a letovisky na západním pobřeží.

 

Agios Stefanos

Agios Steganos je poklidné letovisko na severním pobřeží vyhledávané především páry s dětmi. Nachází se zde pěkná písečná pláž a řada restaurací a kaváren.

 

Agnos

Agnos je relativně nové letovisko na severním pobřeží nedaleko Agios Stefanos. Nachází se zde pěkná písečná pláž, hned za městem se navíc rozprostírají husté lesy.

 

Acharavi

Acharavi je jakési hlavní město severního pobřeží Korfu. Kromě písečné pláže se zde totiž nachází mnoho obchodů, bank či zdravotních středisek.

 

Anemomilos

Anemomilos je malé městečko v zátoce známé díky fotogenickému větrnému mlýnu u moře.

 

Arillas

Arillas je velice klidné letovisko na severozápadu ostrova. Nachází se zde jedna městská pláž, hned za rohem se však nachází také skrytá písečná pláž pod příkrým svahem, která je většinou úplně prázdná.

 

Barbati

Barbati je letovisko rozprostírající se hned na úpatí hory Pantokrator. V tomto městě plném zeleně se nachází pěkná, ale také často plná písečná pláž.

 

Benitses

Benitses je jedno z nejvyhledávanějších letovisek východního pobřeží. Město bylo dříve proslulé bujarým nočním životem, dnes se však tamní turismus orientuje především na rodiny s dětmi.

 

Dassia

Dassia je město na východním pobřeží ostrova, které je vyhledávané především příznivci vodních sportů. Mimo jiné se zde dají pořídit i výrobky tamních řemeslníků.

 

Ermones

Ermones je jeden z nejklidnějších resortů západního pobřeží Korfu. Město se nachází v krásné zátoce, podél níž se táhne oblázková pláž s tyrkysovým mořem.

 

Glyfada

Glyfada je velice oblíbená písečná pláž nacházející se 16 kilometrů západně od hlavního města. Pláž je typická velice jemným pískem, Glyfada se ostatně může pyšnit Modrou vlajkou.

 

Gouvia

Gouvia je oblíbené letovisko na západním pobřeží Korfu. Nachází se zde především velký přístav s množstvím jachet z celého světa.

 

Jezero Korrision

Korrision je slané jezero vzniklé z mořské zátoky. V okolí jezera se nacházejí malé písečné duny.

 

Kalami

Kalami je letovisko proslavené osobností spisovatele a vědce Geralda Durella. Od nepaměti je tato oblast vyhledávána především britskými turisty, mimo jiné zde svou letní vilku má i princ Charles či členové skupiny Pink Floyd.

 

Karousades

Karousades je letovisko nacházející se na severním pobřeží ostrova. Město je typické domky v ostrovním stylu vystavěnými na příkrém svahu.

 

Kassiopi

Kassiopi je jedno z nejhezčích letovisek na Korfu. Typicky řeckou zástavbu lemují čtyři oblázkové pláže oceněné Modrou vlajkou.

 

Kavos

Kavos je nejjižnější větší středisko na Korfu. Nachází se zde jedna z nejdelších pláží na ostrově, kterou pro plážové diskotéky vyhledávají především mladí lidé.

 

Kerkyra (Korfu)

Kerkyra je hlavní město ostrova, nalezneme zde řadu historických památek i muzeí. Právě zde se navíc nachází nejvíce obchodů, divadel, restaurací či barů.

 

Myší ostrov

Myší ostrov je ostrůvek nedaleko Kerkyry. Jedná se o jedno z nejfotografovanějších míst Korfu.

 

Nissaki

Nissaki je velice poklidné a tiché město na úpatí hory Pantokrator. Nenachází se tu žádné hlučné diskotéky či bary, za to velice vyhledávána je tradiční řecká restaurace Parea.

 

Paleokastritsa

Paleokastritsa je jedno z nejnavštěvovanějších měst západního pobřeží. Mimo krásné pláže se zde nachází i pravoslavný klášter, mořské akvárium a hrad Angelokastro.

 

Pantokrator

Pantokrator je s 909 metry nad mořem nejvyšším bodem Korfu. Na vrcholu této hory se otevírá nádherné panorama ostrova i okolního moře.

 

Paramonas

Paramonas je letovisko na západním pobřeží. Nachází se zde solidní pláž, ale do lesku severněji se nacházejících letovisek přeci jen Paramonas něco chybí.

 

Pelekas

Pelekas je tiché letovisko na jihozápadě ostrova. Nachází se zde pěkná písečná pláž, blízko níž leží několik tradičních řeckých hospůdek.

 

Perama

Perama je malá prázdninová osada na severovýchodě ostrova. Turisty je oblast Perama navštěvována především díky i na řecké poměry mimořádně čisté vodě, ve které je možno pozorovat bohatý podmořský život.

 

Peroulades

Peroulades je oblast na severu ostrova s pěknou skalnatou pláží oceněnou Modrou vlajkou.

 

Prassoudi

Prassoudi je oblast s malou, ale pěknou písečnou pláží obehnanou zelení.

 

Roda

Roda je klidné letovisko na severním pobřeží Korfu. Moře je na tomto místě velice mělké a tak je oblast Roda navštěvována především páry s dětmi.

 

Údolí Ropa

Ropa je vnitrozemní oblast ve středu ostrova, která je oblíbená především příznivci sportu. Nacházejí se zde totiž prázdné silnice ideální k cyklistice a známý golfový klub.

 

Sidari

Sidari je jedno z nejvyhledávanějších středisek severního pobřeží. Tato oblast je velice oblíbena mezi mladými lidmi, nachází se zde množství barů a restaurací. Mimo jiné se jedná o výborné místo k vyzkoušení vodních sportů.

 

Vassilatika

Vassilatika je městečko na jihu ostrova. V okolí se nachází skalnaté pobřeží s množstvím jeskyň a skvělými podmínkami pro šnorchlování.

 

Jazyk a pár základních frází

 

Úředním jazykem na Korfu je řečtina, vzhledem k závislosti tamní ekonomiky na turismus však již není problém se v turistických oblastech domluvit anglicky.

 

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

Korfu
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!