Státní svátky

Státní svátky ve Velké Británii nejsou pro všechny oblasti země stejné. Některé ze svátků se slaví pouze na určitém území, jako např. v Anglii, Skotsku, Severním Irsku apod. V následujícím textu budou proto vyjmenovány pouze státní svátky pro Skotsko, jenž je tématem tohoto průvodce. Pokud připadne státní svátek na víkend, je obvyklé, že první pracovní den, který po tomto svátku následuje, je vyhlášen jako náhradní den volna. Státní svátek může být vyhlášen i mimořádně při příležitosti významné události u královského dvora.

1. ledenNový rok
Březen či duben (proměnlivé)Velikonoce
Květen (proměnlivé)První květnový svátek
Květen (proměnlivé)Svátek jara
Srpen (proměnlivé)Svátek léta
30. listopadSvátek sv. Ondřeje (patrona Skotska)
25. – 26. prosinecVánoční svátky

Festivaly a jiné oslavy

Během roku se ve Skotsku slaví velké množství místních oslav i svátků. Jedněmi z největších oslav jsou novoroční oslavy Hoggmaney, které se dokonce řadí mezi největší novoroční oslavy světa. Jde o párty v centru velkých měst jako Edinburgh a Glasgow, na kterých tančí a oslavuje velké množství lidí. K oslavám patří ohňové průvody, hudební vystoupení hvězd a obrovský ohňostroj.

Dne 30. dubna se ve Skotsku slaví tzv. Beltane. Jde o pohanský svátek, jehož smyslem je navodit atmosféru prolínání světa lidí se světem nadpřirozena. Oslavy doprovází pálení ohňů, divoké tance, zvuky bubnů a představení masek. Velmi zajímavý je svátek Beltane v Edinburghu, kde se koná na kopci Calton Hill.

Beltane Fire Festival- Edinburgh

Další zajímavou místní oslavou ve Skotsku jsou tzv. Highland Games, které probíhají v létě na Skotské vysočině. Svůj původ mají v dobách, kdy tamní klany měřily své síly. Oslavy probíhají ve znamení skotských tanců, hudby a soutěžení ve sportovních disciplínách (např. hod kladivem, kládou, kamenem). Dějištěm velkých slavností je vesnice Braemar, kam každoročně míří také britská královská rodina včetně královny Alžběty II.

V srpnu se koná v hlavním městě Edinburghu hned několik akcí. Jednou z nich je tzv. Military Tatoo, které probíhá na nádvoří Edinburghského hradu každý večer. Jde o přehlídku vojenských kapel na pozadí setmělého hradu. Přehlídka je doplněna přeletem vojenských stíhaček a ohňostrojem. Zakončuje ji vystoupení dudáka na hradbách, který vzdává čest padlým vojákům. Další srpnovou akcí v Edinburghu je festival komedie Fringe. Celý měsíc probíhají představení komiků, kteří se snaží rozesmát své publikum.

Den sv. Ondřeje se slaví 30. listopadu. Sv. Ondřej byl jedním z žáků Ježíše, který byl ukřižován a jeho ostatky byly ukryty právě ve Skotsku. Sv. Ondřej se díky tomu stal patronem Skotska a z toho důvodu je na skotské vlajce vyobrazen bílý kříž na modrém pozadí, který značí právě jeho ukřižování. Oslavy dne sv. Ondřeje probíhají po celém Skotsku, ale nejbujařejší jsou v hlavním městě Edinburghu. Místní obyvatelé si v tento den oblečou tradiční skotské sukně nebo alespoň oblečení se vzorem tartanu, pomalují se skotskými vlajkami, jedí národní jídlo haggis, pijí skotskou whisky, tančí a hrají na dudy.

The castle of Edinburgh with fireworks during Hogmanay

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 29.9.2023