Průvodce / Evropa / Slovensko / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se na Slovensku domluvím?

Úředním jazykem na Slovensku je slovenština. V některých oblastech se setkáte s nářečím, při hranicích s Maďarskem můžete narazit na maďarštinu. Mladí Slováci se s vámi pohodlně dorozumí anglicky, ti starší zase rusky. Pokud ale na Slovensku budete mluvit česky, bez problému se dorozumíte.

O obyvatelích

Lidé na Slovensku jsou všeobecně milí, pohostinní a hovorní. Rádi vám ochotně poradí. Rozdíl ale můžete pocítit napříč generacemi. Někteří Slováci, především ti, žijící na východě země, jsou známí pro svoji temperamentnější a výbušnější povahu.

Společenská etiketa a zvyky

Na Slovensku nenarazíte na žádné speciality. Buďte zdvořilí, na setkání přijďte včas, chovejte se slušně, a to nejen v přírodě. Pokud vám bude nabídnuta "štamprlička" a vyloženě se vám to nepříčí, neodmítněte, hostitel by se mohl urazit. Domácí pálenka je tu považována za rodinné bohatství. To samé platí i pro jídlo.

Náboženství

Slováci jsou velmi silně nábožensky zaměření. K víře se zde hlásí až 87% všech obyvatel a většinou zde narazíte na křesťany.

Historie Slovensko

Území, na kterém se dnešní Slovensko rozkládá, bylo v průběhu času domovem mnoha národů a vystřídalo se zde několik státních uskupení. Prvním národem, žijícím na území Slovenska, o kterém byly zachovány písemné doklady, byli Keltové. Ti do země přišli ve druhé polovině 4. století a žili zde až do nájezdů germánských kmenů.

Doslova národnostní rošádu pak přineslo velké stěhování národů, které sem přivedlo kmeny Svébů, Hunů, Ostrogótů, Langobardů, Gepidů. Až v 5. století se dominantním etnikem stali Slované. Ti zde pod několika uskupeními panovali až do přelomu 9. a 10. století, kdy zemi napadli Maďaři a území připojili k Uherskému království. Toto mocenství fungovalo do roku 1918, kdy po bitvě U Moháče nastoupili na trůn Habsburkové.

Moderní Slovensko se začalo formovat až na přelomu 18. a 19. století a nejvýznamnějším posunem byla prohra v první světové válce, během které zaniklo Rakousko-Uhersko a vznikl Československý stát. Češi a Slováci spolu žili ve společné zemi až do roku 1993, kdy došlo k rozdělení a vznikla samostatná Slovenská republika. 

Kultura

Kultura na Slovensku je velmi ovlivněna historií. Díky tomu se můžete kochat výhledy z mnoha hradů a zámků, které se na území této země nachází, nebo si užít pravý slovenský folklor a řemeslo. Najdeme zde také velké množství židovských památek.

Slovenské památky mají své místo i na seznamu světového dědictví UNESCO, kam je zapsáno historické centrum Bianské Štiavnice, Spišský hrad a památková rezervace Vlkolínec.

Co dělat na Slovensku

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 9.10.2024