Doklady

Slovensko je součástí Evropské unie, k cestě do země vám tak stačí platný občanský průkaz. Ten je potřeba i k cestování s dětmi, a to i těmi nejmenšími. Pokud vyrážíte do ciziny se svěřeným dítětem, opatřete si souhlas obou rodičů v písemné podobě.

Jedete na Slovensko autem, nebo plánujete pronájem vozidla na místě? K jízdě po slovenských silnicích vám staří běžný řidičský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Očkování

Pro cesty na Slovensko není žádné očkování povinné.

Celní předpisy

Dovoz ze zemí EU

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety800 ks
Krátké doutníky400 ks
Doutníky200 ks
Tabák1 kg
Lihoviny10 l 
Aperitivy20 l
Víno90 l (max 60 l šumivého)
Pivo110 l
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 20 l

Dovoz ze zemí mimo EU pro osoby starší 17 let

ZbožíLimit osobní potřeby na osobu
Cigarety200 cigaret nebo
Krátké doutníky100 ks nebo
Doutníky50 ks nebo
Tabák250 gramů / 9 oz
Lihoviny1 l / 1 quart nebo
Aperitivy2 l / 2 quart nebo
Víno4 l / 1 gallon nebo
Pivo16 l / 4 gallon
Pohonné hmotyMnožství dopravované v běžných nádržích zvýšené o 10 l / 2 gallon

Internet a volání na Slovensku

Volání, SMS i data vás i na Slovensku stojí stejné částky jako v tuzemsku. Pokrytí je zde velmi dobré a nemusíte se tak bát, že byste někde zůstali bez signálu.

Na co si dát na Slovensku pozor?

Slovensko je bezpečná země a kromě drobných kapsářů se nemusíte ničeho obávat.

Pozor si dávejte především, pokud míříte do vysokých hor. Tatry jsou všeobecně podceňovány a ročně tak zcela zbytečně připraví o život mnoho turistů. Počasí je zde proměnlivé a není radno riskovat. Vždy se informujte u místních. Dobrým pravidlem je nikdy nepřeceňovat své síly a nepodceňovat dobré vybavení.

Zásuvky na Slovensku

Na Slovensku se instalují elektrické zásuvky typu E, které jsou standardem ve většině evropských zemí. Pokud tedy do země nepřijíždíte například z Anglie, není nutné pořizovat žádné redukce.

Napětí230 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekZásuvka typu E
Potřebujete adaptér?Ne

Kde se na Slovensku nechat ošetřit?

Před každou cestou do zahraničí je nezbytné sjednat si cestovní pojištění a ani Slovensko tak není výjimkou. Při výběru myslete na všechny aktivity, které se na své dovolené chystáte provozovat a zohledněte je v pojištění. Na hory budete jistě potřebovat jinou variantu, než na pobyt v termálech. V každém případě vám ale v nesnázích poradí na lince asistenční služby. Navedou vás na nejbližší zdravotnické zařízení, nebo pomohou s vyřešením formalit.

V případě, že se vám přihodí jakýkoli úraz, jehož charakter nevyžaduje akutní zásah, můžete se obrátit na zdravotní středisko, které se nachází v každém městě. Ve větších a okresních městech také naleznete nemocnice s pohotovostí, kde se věnují vážnějším zraněním.

Vždy když se budete pohybovat na horách, mějte s sebou nabitý mobilní telefon, do kterého si uložíte číslo na horskou záchrannou službu - 18 300. Obrovskou výhodou na cestách je také aplikace Záchranka, díky které můžete snadno zavolat pomoc i s vaší přesnou lokalizací.

Důležité kontakty

Policie158
Zdravotnická záchranná služba155
Hasiči150
Horská služba18 300

Co dělat na Slovensku

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 9.10.2024