Počasí na Kosu a nejlepší doba k návštěvě

Kdy ostrov Kos navštívit?

Na ostrov Kos se jezdí zejména za koupáním v průzračném moři, relaxací na pláži, vodními sporty a také za antickými památkami.

Hlavní turistická sezóna začíná v červnu a končí v září. Během těchto měsíců bývá na Kosu velmi příjemné počasí s minimem dešťových srážek. Moře se vyhřívá postupně, nejvyšších teplot voda dosahuje v srpnu a září.

Pokud plánujete zejména návštěvy muzeí a památek, můžete na Kos vyrazit i mimo hlavní sezónu. Příjemné teploty pro průzkum ostrova bývají na jaře a na podzim (duben, květen, říjen, listopad). Nejchladnějším měsícem bývá leden s průměrnou teplotou 11 - 14 °C. Moře je sice od listopadu do května studené, ohřát se můžete u některého z termálních pramenů.

Počasí na Kosu

Ostrov Kos patří do středomořského subtropického pásu, takže jsou zde slunečná horká léta a mírné deštivé zimy.

Jaro

Březen na ostrově patří stále k relativně nevlídným měsícům. Po zimě se otepluje velmi pomalu. Denní teploty dosahují průměrně 13 - 15 °C a docela často prší. Průměrně napadne 32 mm srážek. V dubnu se teploty vyšplhají na komfortních 15 - 18 °C a prší o něco méně. Teplotní zlom přichází v květnu, kdy se teploty vyhoupnou přes 20 °C.

Jaro

Léto

V červnu začíná na Kosu hlavní sezóna. Průměrné denní teploty se pohybují mezi 22 - 25 °C a déšť téměř ustává. Také moře už se stačí vyhřát alespoň na 22 °C. V červenci bývá na Kosu 25 - 30 °C ve stínu a nulová oblačnost. Srpen je nejteplejším měsícem, kdy teploty mohou některé dny přesahovat 32 °C. Teplota vody se pohybuje od 25 do 27 °C.

Od června do září vane na řeckých ostrovech vítr zvaný Meltémi. Záleží na tom v jaké části ostrova se nacházíte a také na profilu krajiny. Na Kosu bývá zpravidla větrnější jižní část ostrova. Větrné dny se dají krásně využít pro surfing a windsurfing.

Léto na Kosu

Podzim

V září ještě stále pokračuje hlavní sezóna na ostrově s průměrnými denními teplotami 23 - 26 °C. V druhé polovině září už vás zde může zastihnout občasný déšť. V říjnu se stále drží podobné teploty, ale už napadne okolo 27 mm srážek. Teplota moře se pohybuje okolo 23 °C. V listopadu nastává zlom a teploty klesnou na 16 - 19 °C. Listopad už patří s 50 mm mezi ty deštivější měsíce.

Kardamena, Kos

Zima

V zimním období bývá na ostrově celkem nevlídno. Teploty nejsou nijak nízké, ale je téměř neustále zamračeno a často prší. Prosincové teploty se pohybují mezi 13 - 15 °C a spadne obvykle 78 mm srážek. Nejchladnějším měsícem je leden, kdy bývá 11 - 14 °C a naprší přes 80 mm srážek. Únor nabízí sice velmi podobné teploty, ale intenzivní zimní deště začínají pomalu ustávat, napadne okolo 39 mm.

Greece_Kos

Kdy se dá koupat na Kosu?

Ideální podmínky pro koupání jsou na Kosu v srpnu, kdy teplota vody dosahuje svého maxima (25 - 27 °C). Okolo 25 °C má voda v červenci a září. Na okrajích sezóny už je chladnější. Během letních dní občas na ostrovech fouká vítr, který nahrává do karet vodním sportům. 

Teplota moře na Kosu

Teplota vody na Kosu kolísá od 16 °C v zimě po krásných 27 °C v létě. Moře začíná být příjemné na koupání v červnu a vydrží teplé až do konce října.

Kos

Počasí v Kos jednotlivých měsících

Počasí v prosinci

Počasí v prosinci na Kosu je velice deštivé s příjemnými teplotami mezi 9 a 14°C, na koupání je tak stále chladno.

Počasí v lednu

Podobně lze charakterizovat i počasí v lednu. Teploty se pohybují mezi 8 a 13°C, náladu vám však mohou kazit časté a intenzivní srážky.

Počasí v únoru

Počasí v únoru je na Kosu o trochu méně deštivé a chladnější než v lednu. Teploty v únoru se pohybují mezi 7 a 12°C.

Počasí v březnu

Počasí v březnu je na poměry řeckých ostrovů již poměrně slunné a suché, končí totiž sezona dešťů. Teploty mezi 9 a 14°C však stále neumožňují koupání v moři. 

Počasí v dubnu

Teploty vzduchu na Kosu v dubnu se pohybují mezi 12 a 20°C. Moře má však stále trochu nepříjemných 17°C, v moři se tak vykoupou spíše otužilci.

Počasí v květnu

Počasí v květnu na Kosu je již velice teplé s teplotami vzduchu mezi 16 a 23°C. Teplota moře se pohybuje kolem 19°C, a lze se tak již pohodlně koupat v moři. 

Počasí v červnu

V červnu se teploty vzduchu na Kosu pohybují mezi 19 a 27°C, moře má solidních 21°C, a nabízí se tak poslední šance stihnout dobré počasí ke koupání před hlavní sezonou. 

Počasí v červenci a srpnu

Počasí v červenci a srpnu dosahuje teplot mezi 21 až 29°C. Teplota moře pak dosahuje cca 25°C, díky čemuž se nabízejí nejlepší počasí ke koupání, které je ale vykoupené množstvím turistů na ostrově.

Počasí v září

Počasí v září na Kosu je stále velice teplé a slunné. Teploty se pohybují mezi 19 a 26°C, moře navíc zůstává vyhřáté na 25°C a podmínky ke koupání jsou tak stále velice dobré. 

Počasí v říjnu

Počasí v říjnu je na poměry řeckých ostrovů na Kosu stále velice slunné a suché. Teploty vzduchu dosahují v průměru 20°C a teplota vody se pohybuje kolem 23°C. Nabízejí se tak stále velice dobré podmínky ke koupání.

Počasí v listopadu

V listopadu začíná na Kosu deštivé období. Teploty vzduchu se však stále pohybují mezi 12 a 18°C a moře má velice solidních 20°C. Rozhodně se tak i v listopadu najde několik dní, kdy počasí umožňuje koupání v moři.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 5.9.2023