Průvodce / Evropa / Kypr / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se na Kypru domluvím?

Oficiálními jazyky jsou novořečtina (Jižní Kypr) a turečtina (Severní Kypr). Kypr byl ale více než 100 let pod britskou nadvládou a anglicky se tak všude domluvíte bez problémů. 

O obyvatelích

Obyvatelé Kypru jsou milí a přátelští a s radostí vám se vším pomohou. Většinu obyvatel tvoří řečtí Kypřané, dále turečtí Kypřané a Řekové, ale najdete zde i mnoho Britů.  

Společenská etiketa a zvyky

Kypřané jsou usměvaví, pohodoví a nikam nespěchají. Pokud jste s někým domluveni na určitý čas, počítejte s několikaminutovým zpožděním. Jsou taktéž známí svou milou pohostinností. 

Zdejší tradice se předávají z generace na generaci a Kypřané jsou proslulí svou řemeslnou výrobou. Jedním z typických produktů jsou ručně vyráběné koše a krajky. 

Náboženství

Nejvíce je na ostrově zastoupeno pravoslavné křesťanství (asi 80%), dále islám (asi 10%), ale setkáte se zde i s ostatními náboženstvími.

Historie Kypru

První obyvatelé na Kypru žili už 8 500 let před naším letopočtem, což dokazují kamenné neolitické stavby Chirokitia. První řečtí obyvatelé se na ostrově usídlili přibližně v roce 1 600 před naším letopočtem. Ve 4. století n. l. se na Kypru začalo šířit křesťanství a vznikaly kostely a další náboženské stavby. Následně si ale ostrov začali nárokovat Arabové a Kypr tak čekala dlouhá staletí náboženských konfliktů mezi muslimy a křesťany. 

V 16. století na Kypru zvítězili Turkové a připojili ostrov k Osmanské říši. V roce 1878 Britové získali ostrov pod svou správu. V roce 1959 Řekové a kyperští Turci v čele s arcibiskupem Makariem III. ustanovili společnou vládu v roce 1960 získala země nezávislost. Národnostní konflikty mezi Řeckem a Tureckem ale vedly k invazi jednotek OSN. V roce 1974 přišla invaze Turků, jejíž výsledkem byla okupace 37 % území ostrova. Více než 200 000 kyperských Řeků bylo násilně přesunuto na jih ostrova a v roce 1983 vyhlásilo Turecko Severokyperskou Tureckou republiku (nikdo jiný ji ale dodnes neuznává). Nikósie zůstává posledním rozděleným hlavním městem Evropy. Jižní část Kypru je od roku 2004 členem EU. 

Kultura

Kyperská kultura je velmi bohatá a zajímavá. Místní obyvatelé si velmi zakládají na svých tradicích a milují oslavy a festivaly. V průběhu roku jich na Kypru můžete zažít mnoho a spousta z nich je spojená se zemědělstvím. Kypřané mají taktéž dlouhou tradici řemesel a lidového umění, mezi které patří například stříbrnictví a krajkařství.  

Nákupy a suvenýry

Rádi nakupujete upomínkové předměty? Na Kypru určitě nebudete zklamaní! Suvenýry můžete nakoupit v klasických kamenných obchůdcích nebo na místním trhu. Z jídla se nejčastěji nakupuje kyperský sýr halloumi, zdejší výborné víno nebo sladké želé loukomades. Mezi typické kyperské produkty a oblíbené suvenýry patří krajka, ručně vyráběné koše, výrobky ze stříbra nebo dřeva. 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 13.2.2024