Průvodce / Evropa / Francie / Paříž / Ceny v Paříži

Ceny v Paříži a jak ušetřit

Čím se platí v Paříži?

Francie je členským státem Evropské unie a v Paříži zaplatíte Eurem.

Platba kartou a výběry z bankomatů

Paříž je moderním městem a platba kartou je tu již zaběhlým standardem. Drobnou hotovost však přesto doporučujeme, například k platbě za jízdenky, veřejné WC, nákupům na tržnicích, či pořízení suvenýrů od pouličních prodejců.

Rovněž bankomaty zde najdete na každém rohu. Před výběrem se ale nezapomeňte informovat u své banky o možných poplatcích za výběr v cizině.

Jaké jsou v Paříži ceny?

Jako ve většině hlavních evropských měst, tak i v Paříži zaplatíte všeobecně více, a to nejen za ubytování, ale i jídlo v restauraci, turistické atrakce, nebo pronájem auta.

Pokud chcete ušetřit vyhýbejte se historickému centru města a do Paříže zavítejte raději mimo sezonu.

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování1000 Kč2500 Kč6 000 Kč
Doprava200 Kč200 Kč1 000 Kč
Jídlo400 Kč800 Kč2 500 Kč
Atrakce a zábava200 Kč1000 Kč3 000 Kč
Celkem1 800 Kč4 500 Kč12 500 Kč

* Rozpočet slouží pro základní orientaci, ceny se liší dle konkrétní lokality, osobních preferencí i sezony.

Jaké se v Paříži dává spropitné?

Spropitné v Paříži se běžné dává ve výši přibližně mezi 10-15 % z ceny útraty v závislosti na spokojenosti s poskytnutými službami, pokud již není zahrnuto v ceně. Malé spropitné mohou očekávat také taxikáři či pokojské, nicméně obecně hotelovému personálu nic dávat nemusíte.

Tips.jpg

Jak v Paříži ušetřit?

  • V Paříži můžete výrazně ušetřit na ubytování, jestliže se vyhnete hlavní turistické sezóně, svátkům a luxusním hotelům v srdci města.
  • Rozpočet dokáží zeštíhlit i nákupy potravin. Pokud na jídlo vyrazíte ke stánku, do fast foodu či si budete sami vařit. Nejstylovější je udělat si piknik přímo pod Eiffelovkou nebo bazilikou Sacré-Coeur, kde si můžete na zelené ploše vychutnávat čerstvé bagety s francouzským sýrem (např. francouzský brie a camembert jsou velmi chutné a laciné) a francouzským vínem jako praví Pařížané.
  • Vyrážíte-li do Paříže za památkami, rozhodně vás budou zajímat ceny vstupného. Nejlepším dnem, kdy se vyplatí do Paříže přijet, je první neděli v měsíci. V tento den je vstupné do většiny muzeí zdarma, a to včetně Louvru. Pokud přijedete jindy než první neděli v měsíci, využijte Museum Pass, díky kterému získáte vstup do několika desítek památek v ceně karty. Výhodu mají i studenti do 26 let, kteří mají vstupné do mnoha památek zcela zdarma nebo s výraznou slevou.
  • Ušetřit můžete také na průvodci – nemusíte si ho kupovat v knižní podobě ani platit drahý zájezd s cestovní kanceláří, jelikož Paříž umožňuje získat průvodce městem zcela zdarma v podobě rodilého Pařížana. Na stránkách si můžete domluvit schůzku s dobrovolníkem, který vás zdarma provede Paříží a ukáže vám to, co sám považuje za nejzajímavější. Průvodci samozřejmě můžete dát libovolný obnos jako poděkování za jeho čas. Více informací najdete v článku Nejlepší prohlídky Paříže zdarma.
  • Paříž není jen Eiffelova věž. Pokud máte hluboko do kapsy, navštivte zdarma střechu obchodního domu Printemps, odkud budete mít podobný výhled na celou Paříž, a to bez davů turistů.
  • Ve Francii působí společnost Groupon, čehož můžete využít ke slevám na jídlo, ubytování, nebo jiné zážitky. Časté jsou také slevy na nejrůznější atrakce.

Slevové portály v Paříži

Ve Francii působí Groupon.fr, díky kterému můžete ušetřit na nejrůznějších atrakcích a službách. Zvlášť ve velkých městech je hojně využíván a vyplatí se jeho nabídky projít.

Ušetřit můžete s aplikací TheFork (App Store / Google Play). Pokud zadáte promo kód 837A408B, získáte 1000 bodů (nazývají se Yums), které následně můžete proměnit za voucher v hodnotě 20 GBP (zhruba 550 Kč).

Následně stačí vybrat restauraci, kde Yums akceptují, zarezervovat si stůl a slevu využít.

Yums

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 11.8.2023