Průvodce / Afrika / Tunisko / Praktické

Praktické informace do Tuniska

Doklady do Tuniska

Pro cestu do Tuniska potřebujete cestovní pas, který by měl být platný ještě 6 měsíců po vašem návratu. (Pokud cestujete s CK stačí 3 měsíce). Počítejte s tím, že v letadle dostanete na vyplnění registrační kartu, polovinu si nechá celník při příletu a polovinu vracíte při odletu. Pokud se v zemi zdržíte maximálně 90 dní, není nutné ani žádné vízum. Každé dítě se musí prokázat vlastním pasem (také platným alespoň 6/3 měsíce po odjezdu).

Pokud chcete v Tunisku řídit, budete potřebovat svůj řidičský průkaz a mezinárodní řidičský průkaz, který slouží pro řízení mimo země EU. O mezinárodní řidičský průkaz musíte zažádat včas před vaším odjezdem. Tento průkaz se vyřizuje na počkání a potřebujete k němu řidičský průkaz, doklad totožnosti, pasovou fotografii a vyplněnou žádost.

Očkování

Žádné očkování není pro tuto cestu povinné. Doporučeno je očkování proti žloutence typu A a B, proti tetanu a proti břišnímu tyfu.

Celní předpisy

Do Tuniska ani z Tuniska se nesmí vyvážet tuniské dináry. Peníze směníte až na místě a nezapomeňte je před návratem všechny utratit nebo směnit zpátky. Valuty byste měli do země dovážet v maximální hodnotě 5000 TND.

Alkohol je povoleno dovážet v omezeném množství (do 25 % alkoholu 2 litry na osobu, nad 25 % alkoholu 1 litr na osobu). Můžete si s sebou vzít až 400 cigaret, ale rozhodně byste neměli dovážet žádné omamné látky. Přístroje a osobní věci, které do země vezete je nutno zase odvézt zpátky (počítače, kamery, kola, stany...).

Internet a volání v Tunisku

V Tunisku neplatí tarify pro EU, počítejte s tím, že zde budete volat a psát za roamingové ceny podle vašeho operátora. Mimo EU se také platí za příchozí hovory. Internet si můžete koupit v datovém balíčku od svého operátora nebo si na místě zakoupit tuniskou SIM kartu na kredit.

Nejvýhodnější jsou SIM karty za 15 TND, kde je  6 GB dat nebo za 25 TND, kde je 25 GB dat na měsíc.Dají se zakoupit také předplacené SIM karty na 7 dní. Tunisie Télécom takové prodává za 3,5 TND a mají 750 MB dat a Ooredoo je prodává za 5 TND s 1,25 GB dat. Zakoupíte je na letišti nebo v obchodech s telefony. Pro nákup je třeba prokázat se pasem. Většina hotelů má připojení k wifi, takže pokud si vystačíte s internetem pouze v areálu, nemusíte nic dalšího řešit.

Na co si dát v Tunisku pozor?

Tunisko leží uprostřed turbulentní oblasti severní Afriky, kde v poslední době proběhlo několik konfliktů. Ani zde nejsou vzácné různé nepokoje a v Tunisku se často protestuje. Turistických oblastí by se to nemělo dotknout, je ale vhodné sledovat, co se v zemi zrovna děje a jaká je bezpečnostní situace.

Během svých cest Tuniskem byste se měli vyhnout horským a pouštním pohraničním oblastem s Alžírskem a Libyí. Dále se také nedoporučuje cestovat v noci a mimo hlavní silnice.

V Tunisku se vám také bohužel může stát, že vás velmi snadno okradou kapsáři. Vyhýbejte se proto velkým tlačenicím a shromážděním.

Kromě kapsářů zde fungují tzv. falešní průvodci, kteří vám nabídnou pomoc nebo vám chtějí ukázat cestu. Pak vás buď zavedou do svého obchodu a budou vám nutit něco ke koupi nebo budou chtít zaplatit.

V Tunisku byste také měli nosit rezervované oblečení a neměli byste konzumovat alkohol na veřejnosti (mimo hotel a restauraci). Pozor také na gesto "ok" se spojeným palcem a ukazováčkem, v arabských zemích je považováno za vulgární.

Zásuvky v Tunisku

Zásuvky jsou v Tunisku podobné jako v kontinentální Evropě, nepotřebujete tedy žádný speciální adaptér. Jedná se o zástrčky typu C. Napětí je zde 230 V.

Napětí230 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekZásuvka typu C
Potřebujete adaptér?Ne

Kde se nechat v Tunisku ošetřit?

Před cestou do Tuniska je vhodné si sjednat cestovní pojištění, díky kterému vám budou proplaceny náklady na případnou léčbu. Zdravotnictví je v Tunisku na dobré úrovni, takže se ošetření nemusíte bát. Nejčastěji potkávají turisty v Tunisku žaludeční obtíže. Je to dané jinou skladbou bakterií v jídle. Tamní voda také není pitná, je nutné si kupovat balenou. Doporučuje se brát si s sebou léky proti průjmům a na žaludeční obtíže (Endiaron, Ercefuryl, Imodium, Smecta). Ještě účinněji vám zaberou léky z tamní lékárny.

Závažnější obtíže nahlaste na recepci, která vám zajistí lékaře. Pokud cestujete sami, vydejte se do místní nemocnice, kterou byste měli najít v každém městě.

Důležité kontakty

Policie190
Zdravotnická záchranná služba197
Hasiči198
Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.7.2023