Průvodce / Afrika / Tunisko / Jídlo a pití

Jídlo a pití v Tunisku

Kde se najíst v Tunisku jako místní?

Restaurace a kavárny v okolí mediny (historického centra) a pláže bývají zejména turistické. Pro autentický zážitek (a také příznivější ceny) stačí popojít o pár ulic dál a vychutnat si některou z nabízených dobrot. Některé kavárny pro místní jsou určené pouze pro muže, jiné jsou smíšené, raději se předem přesvědčte, že vcházíte do té správné.

Místní lidé často využívají pouliční stánky. Smažená jídla a sladkosti by měly být pro turisty nezávadné, jiná jídla z ulice by mohla vyvolat zažívací potíže.

Tuniská kuchyně a co ochutnat

Tuniské jídlo představuje kombinaci arabské a středomořské kuchyně se silným francouzským vlivem. Jídla jsou velmi pestrá, zeleninová, kořeněná a chutná. V žádném jídle nenajdete vepřové maso, zato je místní kuchyně bohatá na ryby, mořské plody a drůbeží nebo skopové.

Středobod tuniské kuchyně tvoří kuskus. Můžete si ho dát jako hlavní jídlo se zeleninou a masem nebo ho dostanete jako přílohu k různým pokrmům.

Další pochoutka, kterou byste měli ochutnat, je brik, což je těstíčko s náplní z vejce, tuňáka, masa nebo brambor.

Také berberská kuchyně má mezi tradičními jídly zastoupení v podobě ojja (shakshuka), smaženého vejce s jehněčí klobáskou merguez a rajčatovou omáčkou.

Skopové maso se v Tunisku připravuje na několik způsobů - dušené (např. rozmarýnová koucha fil kolla) nebo grilované.

V létě je velmi oblíbený salát mechouia z vajec a grilované zeleniny (rajčata, papriky, cibule).

Ve zmíněných jídlech najdete koření jako šafrán, kmín a koriandr nebo jsou dochucená pálivou omáčkou harissa (z pálivých papriček, olivového oleje a česneku).

Dezerty vám možná budou připadat příliš sladké, ale je potřeba si čas od času život osladit. Kaak warka jsou například kolečka z máslového těsta plněné oříšky a marcipánem a bambalouni zase smažená kolečka . Sladkou medovo-datlovo-oříškovou pochoutku magroudh můžete dovézt také domů na ochutnání. Určitě si také pochutnáte na čerstvém ovoci a datlích.

Mezi neoblíbenější nápoje patří ovocné šťávy z citrusů, granátového jablka nebo mandlí, které v horkých dnech přijdou velmi vhod. Po celé severní Africe se tradičně podává sladký mátový čaj, který vám dodá energii a osvěží daleko lépe než vychlazené nápoje. Občas v něm najdete piniové oříšky nebo mandle. Ani s kávou nemůžete šlápnout vedle, připravuje se zde silná sladká káva občas podávaná s kořením.

Přesto, že je Tunisko muslimskou zemí, alkohol lze sehnat bez problémů. Ve specializovaných obchodech se prodává nejen pivo a víno z dovozu, ale Tunisané si také vaří vlastní pivo Celtia, vyrábí fíkovou pálenku Bougha nebo datlový likér Thibarine, a jejich vína Vieux Magon a Muscat de Kelibia jsou na světové úrovni.

Voda v Tunisku není pitná ani po převaření (nebo pouze na vlastní nebezpečí), takže je je nutné kupovat balenou vodu. Za láhev vody zaplatíte 0,5 - 2 dináry.

Ceny v restauracích

Podobně jako u nás se ceny jídel liší podle typu restaurace. Většinou platí, že čím více lidí sedí v dané restauraci, tím lepší jídlo a ceny tam mají.

Jednoduché jídlo v levnější restauraci seženete v rozmezí 4 - 12 TND. Tříchodové menu v lepší restauraci vás pro dvě osoby vyjde na 30 - 90 TND. Co se týká pití, tak voda stojí v restauraci 0,5 - 2 TND, Cola / Pepsi je za 1 - 2,5 TND, pivo (záleží na tom, jestli místní nebo z dovozu) stojí 3 - 8 TND, lahev vína stojí 10 - 25 TND a kávu vám připraví za 1 - 5 TND.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.7.2023