Doprava v Tunisku

Cestování po Tunisku je překvapivě pohodlné a snadné. Všechna města jsou propojena sítí silnic, která se v poslední době modernizuje. Funguje zde také kvalitní železniční spojení. Cestování po Tunisku není vůbec drahé.

Na delší vzdálenosti se využívají vnitrostátní lety, dálkové autobusy a vlaky. Na kratší vzdálenost pak využijete spíše taxíky nebo městské autobusy/minibusy. Mezi jednotlivými letovisky nebo na menší výlety lze také jezdit na pronajatých kolech.

Pokud vám již bylo 21 let, můžete si zde pronajmout auto a projet zemi po vlastní ose.

Půjčení auta v Tunisku

Půjčit si auto v Tunisku není úplně jednoduchá záležitost. Narazíte zde na různé půjčovny od slušných až po ty, kde vám budou nabízet ojetiny za vysokou cenu. Abyste nemuseli hlídat pojištění, smlouvy, ceny a stav auta, je jednodušší si vše rezervovat předem v renomovaných půjčovnách přes Rentalcars.com.

Více informací o cenách, dopravních předpisech a provozu najdete v kapitole průvodce "Půjčení auta v Tunisku".

Autobusy

Nejpohodlnější a nejspolehlivější autobusovou dopravu mezi městy zajišťuje národní autobusová společnost SNTRI. Pokud chcete mít jistotu, že se na vás zbyde v autobuse místo, je vhodné si jízdenky zamluvit předem. Na přehledných stránkách společnosti SNTRI najdete jízdní řády, ceny, vzdálenosti a dobu cesty.

Vlaky

Jako pozůstatek francouzské kolonie existuje v Tunisku kvalitní železniční síť spojující velká města. Přeprava vlakem je vhodná zejména na delší vzdálenost. Pohodlně se dostanete mezi městy Tunis, Sousse, Sfax, El Jem, Monastir nebo Gabés. Vlaky provozuje národní společnost SNCFT a jsou vcelku moderní a příjemně klimatizované.

Jízdní řády v angličtině (také francouzštině a arabštině) naleznete na stránkách SNCFT. Vlaky jezdí obvykle mezi pátou hodinou ráno a půlnocí. Podobně jako u autobusů je lepší si jízdenky zamluvit předem.

Taxi, Bolt atd.

Taxíky jsou v Tunisku levnou záležitostí a na kratší vzdálenosti  ideálním přepravním prostředkem. Za jeden kilometr zaplatíte v průměru 1 dinár. Je dobré se na ceně domluvit předem. Mezi devátou večerní a šestou ranní jsou ceny taxíků dražší. Počítejte s tím, že můžete platit zvlášť za zavazadlo. Doporučuje se pohlídat si zapnutý taxametr, abyste při vystupování platili fér cenu. Taxikář bude očekávat spropitné.

Aplikace Uber v Tunisku nefunguje. Na taxi narazíte na každém rohu, proto není nutné znát telefonní čísla nebo využívat aplikace. Funguje zde obdobná aplikace Bolt, přes kterou si můžete taxík objednat a znáte dopředu cenu (vyplatí se například na letišti) nebo o trochu dražší služba s aplikací OTO.

Městská doprava

Po hlavním městě Tunisu a ve větších městech jezdí jako MHD žluté autobusy. Na hlavních turistických trasách mají popisky v angličtině, na těch méně frekventovaných v arabštině. V Tunisu také funguje šest linek tramvají. Cesty tramvají jsou přehledné, stačí si spočítat, na kolikáté zastávce máte vystoupit. Jízdenky se prodávají ve stáncích u vstupu a zaplatíte za ně 0,5 - 2 dináry.

V menších městech fungují jako městská doprava spíše minibusy nebo sdílené taxíky (Louage), které poznáte podle červeného nebo modrého pruhu na boku. Jezdí po stálé trase, ale nemají jízdní řády, odjíždíte až se minibus naplní.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.7.2023