Kde a jak si půjčit auto?
Půjčení auta vám zajistí nezávislost pohybu po ostrově. Stihnete tak poznat více rozmanitých míst ve městech i v přírodě. Na Mauriciu funguje ověřená mezinárodní síť autopůjčoven i menší soukromé půjčovny. Pokud si plánujete auto pronajmout až na místě, podívejte se na mapu místních autopůjčoven, kde uvidíte také hodnocení a kontakty.
Mnohem výhodnější a jednodušší způsob je půjčení auta online. Při zamluvení auta dopředu získáte nemalou slevu a vozidlo na vás už bude čekat na předem zvoleném místě. Naprostou většinu renomovaných půjčoven najdete na stránkách Rentalcars.
Kolik stojí půjčení auta na Mauriciu?
Cena za zapůjčení auta se značně liší dle sezony. Obecně také platí, že čím dříve auto zarezervujete, tím více ušetříte. Náklady na pronájem auta také poměrně klesají se zvyšující se délkou pronájmu. Ceny ve vámi vybraném termínu můžete porovnat zde.
Před rezervací vozidla si nezapomeňte důkladně pročíst podmínky půjčení. Zvýšenou pozornost věnujte tomu, zda cena zahrnuje pojištění, palivo, atp., nebo zda se tyto položky platí zvlášť. Řidiči mladší 25 let musí ještě počítat se speciální taxou.
Půjčení auta na jeden den vyjde rozhodně nejdráže. Pokud se nejedná o rezervaci velmi dlouho dopředu, počítejte s cenou až okolo 200 USD. Když si auto půjčíte na týden, zaplatíte průměrně 30 - 40 USD na den, podle typu vozidla. Mimo sezónu a během akčních nabídek to může být ještě o něco méně, již od cca 20 USD na den.
Jaké doklady budete potřebovat a jak zaplatit
Auto vám na Mauriciu pronajmou, pokud jste starší 21 let, předložíte platný cestovní pas , vlastníte platný řidičský průkaz a zaplatíte pronájem společně s pojištěním (kreditní nebo debetní kartou). Čtyři týdny zde můžete řídit pouze s řidičským průkazem vydaným ve vaší zemi, pokud byste ale v zemi zůstávali déle, je třeba si nechat vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.
Ceny benzínu a hustota sítě čerpacích stanic
Vzhledem k husté síti měst se vám na Mauriciu nestane, že byste neměli kde natankovat. Ceny benzínu se pohybují okolo 44 - 74 MUR (1 - 1,7 USD) za litr. Na stránce Global Petrol Prices si můžete před odjezdem zkontrolovat neustále aktualizované údaje.
Ne všechny benzínky mají otevřeno 24 hodin, ale vzhledem k tomu, že se noční řízení na ostrově nedoporučuje, vystačíte si se standardní otevírací dobou, která bývá do 20 hodin.
Dopravní předpisy na Mauriciu
Při cestách autem nezapomeňte dodržovat dopravní předpisy a rychlostní limity, které na několika místech kontrolují kamery. V obci a zastavěných částech ostrova je rychlost omezená na 40 km/h, mimo obec je limit 80 km/h a na dálnici můžete jet 100 km/h (na vyznačených úsecích 110 km/h).
Nejvýraznější změnou oproti většině zemí světa je řízení vlevo, které zde zůstalo zachováno od dob britské správy. Přednost se dává vozidlům přijíždějícím zprava. Značení na silnicích není ničím specifické. Řídit na ostrově můžete od 18 let, auto z půjčovny však pronajmou pouze klientům starším 21 let. Platí zde také povinnost používat bezpečnostní pásy, a to jak vpředu, tak i na zadních sedadlech.
Provoz na silnicích
Vytížené silnice a nevyzpytatelní řidiči vás na Mauriciu budou čekat zejména ve městech. Mimo větší města je na silnicích o poznání klidněji. Dopravní špička, kdy se vám bude jen obtížně projíždět velkými městy jako Port Louis, Vacoas, Curepipe nebo souměstí Beau Bassin-Rose Hill, nastává mezi 7.30 až 9.30 ráno a 15.00 až 18.00 večer.
Na této stránce se uvidíte záběry z různých dopravních kamer v několika městech na Mauriciu. Podívejte se a zvažte, zda se vydáte na cestu nebo ještě chvíli počkáte. Do telefonu si můžete stáhnout aplikaci Traffic Watch App.
Na co si dát pozor
Silnice i dálnice na Mauriciu přibývají závratnou rychlostí, což je dobré pro infrastrukturu ostrova, ale méně dobré pro turisty, kteří se snaží po cestě zorientovat se zastaralou mapou nebo neaktualizovanou GPS. Před cestou je dobré si ověřit, kudy ve skutečnosti pojedete.
Chování místních řidičů je často nevyzpytatelné. Připravte se na troubení, kličkování a urputnou snahu vmáčknout se do sebemenší mezery mezi auty. Blinkry se také moc nepoužívají, někteří řidiči dávají znamení rukou nebo praporky.
Jezdit na ostrově během nočních hodin se nedoporučuje. Ve tmě číhají neosvětlená auta a blížící se čelovka může znamenat cyklistu, ale také řidiče auta nebo náklaďáku.
Na silnicích se také často potulují hospodářská nebo divoká zvířata.