Průvodce / Afrika / Mauricius / Praktické

Praktické informace

Doklady pro cestu na Mauricius

Občané EU mohou pobývat na území Mauricia bez víz pouze na cestovní pas až po dobu 3 měsíců ( 90 dní) během šestiměsíčního období (180 dní), které se počítá od prvního data vstupu na Mauricius. Bezvízový styk se týká všech nevýdělečných typů pobytu za splnění následujících podmínek:

  • předložení zpáteční letenky
  • prokázání dostatku finančních prostředků na úhradu nákladů pobytu (100 USD na den)
  • prokázání platné rezervace hotelu nebo zájezdu (může být nahrazeno zvacím dopisem)
  • cestovatel nesmí figurovat na seznamu osob, které jsou pro Mauricius nežádoucí

Cestovatelé z většiny dalších států mají podobné podmínky, některé státy mají bezvízový styk omezený na 60 dní a z 15 států je třeba zařídit si vízum předem.

Cestovní očkování na Mauricius

Pro cesty do Mauricijské republiky není povinné žádné cestovní očkování. Doporučuje se mít platné očkování proti tetanu a nechat se očkovat proti hepatitidě A i B a proti břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné pro všechny, kteří přijíždí z oblastí s endemickým výskytem této nemoci. Malárie se na ostrově nevyskytuje.

Co se nesmí z Mauricia vyvážet?

Na ostrově je přísně zakázáno sbírat divoce rostoucí rostliny a odchytávat divoce žijící zvířata. Z ostrova si tedy rozhodně nepřivezete nic živého. Dále zde platí, podobně jako jinde ve světě, zákaz dovozu a vývozu narkotik, psychotropních látek, nebezpečných látek a zbraní (na ty je třeba mít speciální povolení). Pokud na ostrově nakoupíte rum, mějte na paměti, že můžete bez proclení vyvézt pouze 2 litry.

Internet a volání na Mauriciu

Na Mauriciu je velmi dobré pokrytí a rychlý internet a hotely běžně disponují Wifi připojením. Díky projektu tamního Ministerstva technologií, komunikací a inovace najdete snadno připojení k wifi i mimo hotelové komplexy. Cílem programu je pokrýt celý ostrov bezplatným wifi připojením. V současné době se k této národní wifi můžete připojit na více než 350 místech, například v blízkosti úřadů, pošty, zájmových center nebo zdravotnických zařízení. Více informací a neustále aktualizovanou mapu pokrytí najdete zde.

Pokud nechcete neustále hledat místa, kde se připojit, můžete si koupit mobilní SIM kartu s předplacenými daty. Karty seženete v obchodech My.t (Telecom), Emtel a Chili nebo na letišti (poštovní stánek nebo u půjčovny aut).

My.t nabízí SIM přímo pro turisty. Za cenu 15 € / 15 USD získáte 100 GB dat, 87 volných minut a neomezené sms. SIM karta je platná 30 dní od aktivace. Více informací o kartě a formulář ke stažení e-sim najdete zde.

Emtel má pro turisty přichystanou kartu za 400 rupií (9 USD), která zahrnuje kredit 100 rupií, 100 GB dat na 15 dní a neomezené sms. Více informací a možnost předobjednání najdete na této stránce.

Na co si dát na Mauriciu pozor?

Mauricius patří mezi bezpečné země a kriminalita je zde velmi nízká, i přesto je dobré dodržovat určitá bezpečnostní pravidla. Po setmění je určitě lepší se vyhnout špatně osvětleným městským částem, chudším čtvrtím a opuštěným plážím. Občas se turistům také stává, že jsou okradeni na veřejných nehlídaných místech pro stanování. Přes den se pohybují kapsáři ve větších městech, zejména na místech, kde se soustřeďuje více lidí (Port Louis, Grand Baie, Flic en Flac a další). Zbytečným komplikacím se vyhnete ukládáním cenností do hotelových trezorů a pořízením fotokopie všech svých důležitých dokumentů.

Během výletů do přírody nezapomínejte na účinnou ochranu proti slunci, které je zde velmi silné (UV krém, klobouk, sluneční brýle, pitný režim) a také proti hmyzu (repelent). Při výpravách za přírodními krásami nebo během treků se vám často může stát, že narazíte na toulavé psy. I přes krásné písčité pláže se doporučuje nosit boty do vody, aby se předešlo zraněním způsobeným ostrými korály.

V období od prosince do března hrozí na ostrově nebezpečí cyklonu, v těchto měsících je třeba sledovat předpověď počasí a dodržovat vydané pokyny.

Zásuvky na Mauriciu

Zásuvky jsou zde dvojího typu - C (klasická zásuvka bez zemnícího kolíku) a G (britský typ zásuvky).

Napětí220 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekZásuvka typu C a G
Potřebujete adaptér?Ano (doporučujeme tento adaptér)

Kde se na Mauriciu nechat ošetřit?

Státní nemocnice jsou zdarma, jak pro turisty, tak pro lokální obyvatele, avšak počítejte s velkým množstvím lidí a s dlouhou čekací dobou. Lepší, ale mnohem dražší, alternativou jsou soukromé nemocnice a kliniky. Na této stránce najdete nejvyhledávanější veřejná i soukromá zdravotnická zařízení a zde si můžete vyhledat v mapě nejbližší zdravotnické zařízení k místu vašeho pobytu. Větší zařízení mají vždy otevřeno 24 hodin. Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění a v případě úrazu si pečlivě uchovejte všechny účtenky za ošetření a léky.

Lékárny pro případný nákup léků najdete bez problémů v každé lokalitě. Mají většinou otevřeno od pondělí do soboty, od 8.30 – 18 hodin. Seznam všech lékáren, které mají otevřeno v noci nebo v neděli naleznete v místním tisku.

Důležité kontakty

Tísňová volání na Mauriciu:

Předvolba na Mauriciu+230
Policie 999 / 112
Samu Ambulance114
Klinika Darné118
Hasiči115
Turistické informace152

Co s sebou na Mauricius

Po většinu roku nemusíte při cestě na Mauricius příliš řešit oblečení, protože je tam slunečné počasí a příjemné klima. Pokud se však chystáte na ostrov v období od června do září, pamatujte při balení také na teplejší oděvy – alespoň slabý svetr a kalhoty – v noci bývá poněkud chladněji. Pro pobyt na pláži je důležitá je pokrývka hlavy, opalovací krém, plavky a sluneční brýle. Na pěší túry, se hodí zejména pohodlná sportovní obuv, funkční prodyšné oblečení a větrovka nebo nepromokavá bunda. Kromě plážového a sportovního oblečení si pro jistotu vezměte i společenský oděv, některé hotely ho vyžadují při vstupu do restaurace nebo na společenské akce.

Na Mauriciu jsou ideální podmínky pro potápění a šnorchlování, nezapomeňte šnorchl a brýle přibalit do kufru. Některé hotely toto vybavení případně půjčují.

Z praktických věcí se hodí kapesní svítilna pro případ výpadku elektřiny a adaptér do zásuvky (často se zde setkáte s britským typem zásuvek).

Zejména v době dešťů je třeba očekávat při setmění invazi komárů a vybavit se repelentem. V lepších hotelech mají na pokojích elektrické odpuzovače hmyzu, jinde jsou nad postelemi moskytiéry a někde musíte spoléhat na svoje prostředky.

Určitě si také přibalte lékárničku s běžně užívanými léky, náplastmi a přípravky proti nevolnosti, průjmu, horečce a bolesti.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 5.2.2024