Pokud sníte o dovolené na Srí Lance a pro úsporu nákladů jste ochotni i vydržet trochu nepohodlí, mohly by pro vás být zajímavou volbou letenky z Varšavy na Srí Lanku a zpět za cca 9120kč.Těm jsem tentokrát pro názornost přiřadil resort s All Inclusive hned u pláže. Přece jen bude pobyt přes Vánoce a to je vhodný čas dopřát si něco luxusnějšího :). Zvolit můžete samozřejmě ubytování levnější, nebo nezůstávat na jednom místě a Srí Lanku si procestovat. Tento tip je na individuální turistiku, zájezdy na Srí Lanku přes cestovní kanceláře naleznete zde.

 

<

 

Pokud nemáte s individuální turistikou zkušenosti, doporučuji článek Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

 

Před cestou se určitě pojistěte, všechna ošetření jinak zaplatíte z vlastní kapsy a to velmi draze. Online srovnání cestovního pojištění, naleznete zde >>

 

Do Varšavy se nejlevněji dostanete se společností Polskibus. Průvodce Varšavou naleznete zde. Berte to jako variantu, jak Srí Lanku navštívit levně, výhodnou zejména pro čtenáře z Ostravy a okolí. Někdo může namítnout, že pro pár tisíc úspory si raději připlatí odlet z Prahy a určitě i to je cesta. Záleží na preferencích každého.

 

Před nákupem letenek si spočtěte orientačně všechny náklady, včetně cesty do Varšavy a zpět. Pokud se rozhodnete Srí Lanku projet, u ubytování počítejte s cenou kolem 300-500Kč za 2 osoby, najíte se v pohodě za 30-50Kč (u místních, restaurace pro cizince jsou dražší). Drahý je poměrně alkohol a tak doporučuji vzít Slivovičku :). Další dražší položkou bývají vstupy, často to jde ale obejít, nebo vynechat.

 

 

Letenky Varšava – Srí Lanka – Varšava zakupte zde >> 

Je možné, že před odletem cena ještě více poklesne, ale tohle je vždy nejisté.

 

Letenky na Srí Lanku
Letenky na Srí Lanku

 

V ceně sice máte odbavené zavazadlo do 20kg, ale doporučoval bych jet jenom s příručním a poslat ho klasicky, jako odbavené zavazadlo (kvůli tekutinám). Kufr vás bude jenom zdržovat a nemá smysl. Určitě nezapomente slivovičku, pomůže vypálit červa, ošetřit oděrky i sbližovat národy :). Návod, jak se sbalit do příručního zavazadla i na 7 měsíční cestu kolem světa, naleznete zde >>

 

Vstup na Srí Lanku

Elektronicky se zaregistrujte na www.eta.gov.lk. Poplatek za vstup je 35 dolarů.

 

Očkování na Srí Lanku

Osobně jsem toho názoru, že nezáleží, do jaké země jedete, ale na oblasti a jak se budete chovat. Jinak řečeno, pokud budete jíst v místních stáncích atd., doporučoval bych žloutenky.  Pokud jedete do Srí Lanku, z letiště zamíříte do hotelu a jíst budete jen v kvalitnějších restauracích, tak bych očkování neřešil, riziko nebude vyšší, jak v ČR. Vždy jezte jen tam, kde je plno. Jídlo tam bude chutnější, čerstvější a kdyby jim zákazníci umírali, tak bych jim tam tolik nebylo :).

 

Peníze a ceny

Na Srí Lance se platí Srí Lanskou rupií, 100 rupií je zhruba 17Kč. V praxi jen stačí ceny dělit 5 a trochu ubrat, dělit 6 by bylo zbytečně náročnější. Ubytujete se od 1500-2500 rupií (čisté guesthousy), jídlo u místních stojí obvykle od 20 do 50Kč. Pivko je drahé, připravte si 200 – 300 rupií. Nebojte se smlouvat, zvlášt tuktukáři si kolikrát řeknou o cenu vyšší, než za kolik si ten tuktuk koupili.

 

 

Bezpečnost na Srí Lance

Naprosto bezpečná země, když vás někdo okrade, tak to bude s úsměvem na tváři (obvykle tuktukář). Proto si vždy domluvte cenu a kdyby se na hlavu stavěl, nic víc mu nedávejte. Mají ve zvyku cenu navýšit i přesto, že se jasně domluvíte a 100x to během cesty zopakujete. Nic mu neplaťte nad domluvu, on s vámi stejně mnoho nenadělá.

 

 

Počasí na Srí Lance

Aktuální počasí a jeho předpověd naleznete zde. Berte do úvahy, že v jednotlivých částech ostrova se počasí liší a to dosti výrazně.

 

Vřele doporučuji si Srí Lanku projet. Se ženou jsme zvolili variantu cesty „na vlastní pěst“, kdy cestujete veřejnou dopravou, která je až neuvěřitelně levná (cca 100Km za 10Kč). Odpovídá tomu ale i kvalita, kdy často nevíte, kde končí vaše tělo a začíná soused :). Rovněž se vám snadno stane, že jste ve vlaku jediný bílý, což je vskutku zajímavý pocit. Zvlášt na severu je turistů málo a třeba nám se stalo, že jsme několik dní žádného nepotkali. Toto cestování není pro každého, nám se to moc líbilo, protože máme rádi zemi takovou jaká je a ne v co ji proměnil masový turismus. Doporučil bych to lidem co si s pohodlím moc hlavu nelámou, jen tak je něco nerozhodí a naturální zážitky jsou pro ně víc, jak turistická „vyžehlenost“. Nedoporučoval bych to lidem starším, zcela bez jazykových schopností, nebo s menšími dětmi. Dá se to jistě zvládnout pokud máte dostatek odhodlání, ale nemohu to obecně doporučit. Skvěle vám může pomoci tento cestopis od Mirase nebo tento od naší čtenářky. Sledovat můžete i blog mé úžasné ženy o cestě kolem světa na levnocestuj.cz :). S rozpočtem se dá pohodlně vejít do 500Kč/osoba/den (tedy tisícovka na pár na vstupy, jídlo a skromné, ale čisté ubytování).

 

 

Hotely bereme bud přes Booking nebo na místě. Obojí se vyplatí více večer, kdy ceny neobsazených kapacit klesají. Guesthousů je všude plno, nemusíte se bát, že byste neměli kde spát. Nejrozumnější přístup je vybrat Guesthouse/hotel v blízkosti, na Bookingu omrknout hodnocení a pak jít na místo usmlouvat cenu. Hodnocení nepodcenujte, 50kč rozdílu v ceně může znamenat, že v posteli budete mít mraveniště a pod postelí šváby. Na přespání toho mnoho není potřeba, ale čistota ano. Důsledně dbejte na zachování čistoty v pokoji, nedojedené jídlo spolehlivě přiláká na hostinu mravence ze širokého okolí :).

 

Druhou variantou je najmout si řidiče, který vás bude vozit po ostrově a vždy někde přespíte. Co jsem slyšel, ceny začínají na 50 dolarech denně, ale nemám osobní zkušenost.

 

Třetí variantou,je přiletět a zvolit čistě „plážovou oblast“. Tou je především jih ostrova, nabízející ty nejkrásnější pláže. Musím říct, že jak mě pláže příliš nelákají, tak ty na Srí Lance jsou nádherné. Opravdu tu naleznete to, co znáte z plakátů.

 

Já pro názornost dnes zvolil tento resort. Je hned u pláže, 25km od letiště a s 24h recepcí. I tak bych ale doporučoval napsat na hotel a domluvit pozdní přílet.

Vyberte si ale samozřejmě dle svých preferencí, All Inclusive stravování má smysl spíš pro pohodlí, jinak je všude spousta levného jídla a čistě z ekonomického hlediska je to tak poměrně zbytečné.

 

 

 

Srí Lanka z Varšavy přes Vánoce na 11 dní s ALL INCLUSIVE za 14780Kč (letenky + ubytování v resortu u pláže)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!