Varšava je město, na které plně dolehla tíha války. Po 2. světové válce zbyly z města jen ruiny, avšak dnes se již opět jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst Polska. Turisty láká nejen historická část města zapsaná v seznamu UNESCO, ale právě také odkazy na hrůzy války v podobě muzeí a památníků.

Jak se dostat z letiště?

Warsaw – Chopin Airport

Letiště Frederica Chopina je největší polské letiště, které každoročně odbaví přes 10 milionů pasažérů. Přímým letem z Česka se sem lze dostat prostřednictvím ČSA nebo LOTu, ale mnohem důležitější je pro nás toto letiště jakožto přestupní stanice, ze které se lze dostat na zajímavé destinace jen za pár set korun.

Autobusové spojení

Nejjednodušší i nejlevnější formou transferu z letiště je využití některé z autobusových linek. Pro jízdu je třeba zakoupit si v automatu jízdenku za přijatelných 3,40 PLN, tedy asi 24 korun (1PLN=cca 7Kč).

 • Linka 175 funguje od 4:30 do 23:00 a jezdí každých 10 minut na hlavní varšavské nádraží.

 • Linka 188 funguje od 4:43 do 23:13 a po 20 minutových intervalech jezdí na stanici metra Politechnika.

 • Linka 148 funguje od 4:35 do 22:35 a ve 20 minutových intervalech jezdí na stanici metra Imielin.

 • Noční provoz zajišťuje linka N32, která funguje od 23:00 do 4:39 a v 30 minutových intervalech jezdí na hlavní nádraží.

Vlakové spojení

Alternativou za autobusy může být i přeprava vlakem, do centra jezdí linky S2, S3C a S3S. Jízda trvá asi 25 minut a ve vlacích platí jízdenky na veřejnou dopravu.

Warsaw – Modlin

Letiště Modlin je druhé největší varšavské letiště, které je opět důležité především jako přestupní stanice, tentokrát pro nízkonákladový Ryanair.

Autobusové spojení

Pohodlně a rychle se lze do Varšavy dostat autobusy Modlin Bus, které v nepravidelných intervalech 43x denně jezdí hned do několika varšavských lokalit. Čtyřicetiminutová jízda Vás na letišti vyjde na 33 PLN, přičemž včasným nákupem přes internet se můžete dostat až na cenu 9 PLN.

Vlakové spojení

Alternativou za autobusy je doprava vlakem přes nedalekou stanici v městečku Modlin. Na vlakové nádraží se dostanete zelenými a žlutými shuttle busy a z Modlinu poté jede přímý vlak do Varšavy. Jízdné celkově vyjde na přijatelných 17 PLN, avšak cesta trvá zhruba hodinu.

Ubytování ve Varšavě

Náklady na ubytování v polské metropoli rozhodně nejsou nijak závratné. Obyčejný pokoj pro dva seženete i pod 1200 Kč za noc, když si však trochu připlatíte, do 2000 Kč pořídíte i nadstandardní pokoj v centru. Nejlepší srovnání cen naleznete na www.trivago.cz .

Jak se pohybovat po Varšavě?

Varšava má od března roku 2015 k dispozici dvě linky metra, přičemž linka M1 spojuje sever s jihem města a nově postavená a prozatím podstatně kratší linka M2 spojuje východ se západem. Délka metra však není zcela dostačující, a proto jsou k dispozici také příměstské vlaky, které doplňují především nedokončenou linku M2.

Kromě metra můžete samozřejmě využít i autobusovou dopravu. Autobusové linky stavící na všech zastávkách jsou číslovány jako 100-399, přičemž linky 300-399 jsou využívány jen v určitých dnech. Pakliže je před číslem linky písmeno E, jedná se o expresní autobus. Autobusy označené písmenem N jsou noční autobusy. Autobusy označené čísly 400-599 jsou určené spíše pro dopravu na předměstích a nestaví ve všech zastávkách. Tramvajové linky jsou označovány čísly 1 až 79, přičemž linky 1 až 39 staví ve všech zastávkách a zbytek staví jen někde, popřípadě tyto linky nejezdí každý den. Kompletní přehled MHD ve Varšavě naleznete na http://www.ztm.waw.pl/?c=126&l=2 .

Varšava je rozdělena na zónu 1 (centrum města) a 2 (okraje města a předměstí). Jízdenky na veřejnou dopravu lze podle toho kromě doby platnosti rozdělit na zónovou platnost. Cestujícím je k dispozici široký seznam jízdenek, jejichž kompletní seznam naleznete zde, nás však budou nejvíce zajímat následující možnosti:

 • 20 minutová jízdenka pro zóny 1 a 2 – 3,40 PLN (cca 23 Kč)

 • 75 minutová jízdenka pro zónu 1 – 4,40 PLN

 • 75 minutová jízdenka pro zóny 1 a 2 – 7 PLN

 • 24 hod jízdenka pro zónu 1 – 15 PLN

 • 24 hod jízdenka pro zóny 1 a 2 – 26 PLN

 • Víkendová jízdenka (platnost od 19:00 v pátek do 8:00 pondělí) pro zóny 1 a 2 – 24PLN

Jízdenky do autobusů se označují až uvnitř, zatímco jízdenky do metra je třeba označit ještě před vstupem do nástupiště.

Jak ušetřit na pobytu

Pokud plánujete navštívit více muzeí a památek, mohl by se Vám vyplatit Warsaw Pass. Díky této kartičce získáte vstup do 10 nejzajímavějších varšavských atrakcí, jízdenku na veřejnou dopravu po dobu platnosti a průvodce městem. Kartu můžete koupit v Paláci kultury a vědy a v několika dalších místech. Warsaw Pass lze koupit na 24h/48h/72h a zaplatíte za něj 119PLN/159PLN/189PLN.

Památky, které nesmíte vynechat

Staré město

Drtivá většina historicky významných památek byla bohužel ve 2. světové válce zničena, hned po válce však začala rekonstrukce, díky které bylo v roce 1980 staré město zapsáno do seznamu UNESCO. Ve starém městě najdeme Staroměstské náměstí s typickými polskými obchody a památníkem hrdinům Varšavského povstání i katedrály sv. Jana.

Zámek Krolewski (Královský zámek)

Královský palác a sídlo polských panovníků byl po válce kompletně rekonstruován díky nalezeným fragmentům. Dnes se jedná o jeden ze symbolů Varšavy, vstupné do něj činí 23 PLN (cca 150Kč).

Palác kultury a vědy

Tato budova byla postavěna po válce a jedná se o jednu z nejznámějších budov socialistického realismu. Součástí paláce jsou muzea mládeže, techniky a evoluce, a v 30. patře ve výšce 114 metrů je dokonce umístěno vyhlídkové patro.

Prezidentský palác

Prezidentský palác je oficiálním sídlem polského prezidenta. Přestože je vstup do budovy pro turisty značně omezený, i návštěva nádvoří ale stojí za to.

Muzeum Marie Curie-Sklodowské

Ve Varšavě najdeme i muzeum slavné polské rodačky, která byla za svou práci odměněna v té době naprosto unikátně hned dvěma Nobelovými cenami. Vstupné vyjde na 11 PLN.

Muzeum Varšavského povstání

Za návštěvu stojí i muzeum Varšavského povstání, které ukazuje nacistické zločiny eskalované holocaustem a zničením Varšavy. Vstupné na tuto děsivou prohlídku vyjde na 18 PLN.

Program na jednodenní návštěvu

 • 8:00 – 9:30 – den začneme prohlídkou Paláce kultury a vědy, který se nachází u stanice Centrum metra linky 1

 • 9:30 – 10:00 – přesun do muzea Varšavského povstání

 • 10:00 – 11:00 – prohlídka muzea

 • 11:00 – 11:40 – přesun k Prezidentskému paláci (pomocí metra ze stanice Rondo Dastynskiego na stanici Centrum Nauki Kopernik a poté kousek pěšky po proudu Visly)

 • 11:40-12:30 – prohlídka areálu paláce

 • 12:30 – 13:00 – procházka severně do Starého Města

 • 13:00 – 16:00 – prohlídka historického centra včetně Královského zámku

 • 16:00 – 16:30 – přesun k muzeu Marie Curie-Sklodowské

 • 16:30 – 18:00 – prohlídka muzea

 

Zdroje

https://www.modlinbus.com

http://www.urbanrail.net/eu/pl/war/warsaw-metro-map.png

Průvodce zdarma – Varšava
Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!