Doklady

Velká Británie v roce 2020 opustila Evropskou unii, pro cesty do země je vyžadován cestovní pas. Také k řízení motorových vozidel budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz.

Internet a volání v Londýně

Odchodem Velké Británie z Evropské unie se tato země stala součástí takzvané roamingové zóny. Znamená to, že za datové služby vám budou účtovány dodatečné poplatky a je nutné si před cestou do zahraničí aktivovat roaming. Ceny za volání, SMS, MMS a data se pak liší dle konkrétního operátora.

Na co si dát v Londýně pozor?

Pozor si musíte dát zvláště u silnic a na přechodech pro chodce. Myslete na to, že v Londýně přijíždí vozidla opačně než u nás. U silnice se radši rozhlédněte na obě strany, než do ní vstoupíte. Je poměrně obtížné odvyknout automatickému zvyku, při kterém se díváme jen doleva a doprava až když vstupujeme do vozovky.

Držení nože s delší čepelí než 7,62 cm je zakázáno a hrozí za něj trestní postih.

V souvislosti s hrozbou teroristických útoků jsou na londýnských letištích přísnější kontroly. Dodržujte důsledně všechny pokyny, především neberte na palubu letadla zakázané předměty a počítejte s důkladnější kontrolou všech elektronických zařízení.

Pokud máte pronajatý automobil, počítejte s tím, že do centra Londýna je nutné platit poplatek za vjezd ve výši 15 liber. Vjezd do města lze zaplatit i dodatečně, nejdéle tři dny po návštěvě centra, ovšem cena je pak 17,50 liber. Platbu můžete provést na webu TFL.GOV.UK, kde najdete nejen podrobné informace, ale i aktuální ceník.

Nepříjemností, na kterou ovšem trpí každá navštěvovanější metropole, jsou nekonečné fronty na atrakce. Pokud to půjde, zkuste si vstupenky zakoupit s předstihem a snažte se vyhnout nejvíce exponovaným časům.

Další nekomfort vám může způsobit řízení nalevo. Zvyk je železná košile, proto si dávejte pozor nejen za volantem, ale i na přechodu.

Zásuvky v Londýně

V Anglii se nejčastěji setkáte se zásuvkami typu G. Ty mají tři kolíky obdélníkového tvaru a oproti eurozástrčkám jsou větší. Neobejdete se proto bez redukce. Přivézt si ji můžete už z domova, ale pokud chcete ušetřit, informujte se, zda ve vašem ubytování nebude k zapůjčení.

Kde se v Londýně nechat ošetřit?

V případě, že se vám v Londýně přihodí úraz, nebo vás potká jakákoli zdravotní komplikace, nezoufejte, rozhodně nezůstanete bez pomoci. Pro méně akutní případy je možné navštívit jakékoli zdravotní středisko, volně dostupné léky vám prodají v každé lékárně. Větší nemocnici pak najdete hned na několika místech. Na Whitechappel road můžete navštívit The Royal London Hospital se 24h ambulanční službou, další nepřetržitá pomoc je dostupná i v St. Thomas´ Hospital na Westminster Bridge road.

Pokud je váš stav akutní, nebo se úraz týká dítěte, či rizikové osoby, neváhejte si zavolat rychlou záchrannou službu na čísle 112, nebo 999.

V každém případě vám před cestou nejen do Anglie, ale i kamkoli jinam v zahraničí, doporučujeme sjednat si cestovní pojištění. Náklady na lékařskou péči jsou velmi vysoké a mohly by představovat nepříjemný suvenýr z jinak pohodové dovolené.

Důležité kontakty

Policie999 nebo 112
Zdravotnická záchranná služba999 nebo 112
Hasiči999 nebo 112

Co s sebou do Londýna?

Na návštěvu Londýna si zabalte oblečení dle zvolené sezony. Vždy je vhodné míst sebou nepromokavou bundu, nepromokavé boty a deštník či pláštěnku. I v letních měsících se vám bude hodit svetr či mikina a dlouhé kalhoty. Nezapomeňte si zabalit léky, které pravidelně užíváte a základní lékárničku obsahující náplasti, dezinfekci, léky proti průjmu, bolesti a horečce. Pokud něco z výše zmíněného zapomenete, nic se neděje. V Londýně vše bez problému seženete v jakémkoliv obchodě.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 27.4.2023