Kde a jak si půjčit auto?
Ačkoli si po Barceloně velmi dobře vystačíte s hromadnou dopravou, lze se po městě pohybovat i pronajatým autem. To oceníte především pokud míříte i dále za Barcelonu, nebo chcete stihnout navštívit všechny památky za co nejkratší čas.
Pronájem auta vám doporučujeme zařídit s dostatečným předstihem a to nejlépe online. Osvědčenou možností je portál Rental Cars, kde jsou všechny nabídky přehledně srovnané. Pokud chcete mít vozidlo k dispozici hned po příletu, vybírejte ze společností, které mají zastoupení přímo na letišti. Vyhnete se tak dodatečným poplatkům za přistavení vozu, případně nebudete muset do autopůjčovny cestovat MHD. Auto pak opět vrátíte pohodlně na letišti před vaším odletem.
Kolik stojí půjčení auta v Barceloně?
Týdenní pronájem menšího vozu vás v hlavní sezóně vyjde na necelých 6-8 tisíc. Velmi záleží na momentální nabídce a předstihu pronájmu. Pokud necháte rezervaci na poslední chvíli, může se vám půjčení auta velmi prodražit.
Před rezervací vozidla si nezapomeňte důkladně pročíst podmínky půjčení a zvýšenou pozornost věnujte tomu, zda cena zahrnuje pojištění, nebo se platí zvlášť.
Jaké doklady budete potřebovat a jak zaplatit
K pronájmu vozidla budete, mimo dokladu totožnosti a řidičského oprávnění, potřebovat i kreditní kartu. V některých autopůjčovnách akceptují i debetní kartu, na které bude dostatečný zůstatek pro blokování vratné jistiny.
Minimální praxe řidiče by pak měla být alespoň jeden rok.
Ceny benzínu a hustota sítě čerpacích stanic
Ceny pohonných hmot ve Španělskou jsou na evropském průměru. V sousední Francii jsou ceny prakticky identické, tankováním na hranicích si tak vůbec nepomůžete.
Čerpací stanice potkáte po cestě na dálnicích v několikakilometrových rozestupech. Přímo v Barceloně jich je také velmi mnoho, není proto problém dotankovat prakticky kdekoliv.
Mýtné a dálniční poplatky
Ve Španělsku funguje systém mýtného a řidiči tak spravedlivě zaplatí jen za projetý úsek. Poplatky se vybírají prostřednictvím mýtných bran, na kterých je možné platit jak hotově, tak kartou.
Mimo zpoplatněných úseků dálnic je ve Španělsku i několik tunelů, jejichž projetí vás bude stát nějaké to euro navíc. V blízkosti Barcelony se jedná o Túnel de Vallvidrera, za který zaplatíte 4,55 EUR.
Kompletní přehled zpoplatněných úseků, včetně tunelů, si můžete prohlédnout na webu Autopistas.
Dopravní předpisy
Ve Španělsku počítejte s následujícími dopravními předpisy. Po dálnicích a rychlostních komunikacích se mohou řidiči pohybovat maximální povolenou rychlostí 120 km/hod, mimo obec 90 km/hod a v obci 50 km/hod.
Tolerance alkoholu v krvi je u řidičů s praxí maximálně 0,5 promile. Řidiči z povolání, nebo nováčci, kteří jezdí méně než 2 roky, je tato hranice stanovena na 0,3 promile.
Součástí povinné výbavy je výstražný trojúhelník a 2 reflexní vesty.
Na co si dát pozor
Ať už se do Barcelony chystáte vlastním, nebo pronajatým vozem, dávejte si pozor na takzvané nízkoemisní zóny. V Barceloně platí od roku 2020 Barcelona Emise Zona de Bajas (ZBE) a pro vjezd vozidel platí zvláštní podmínky. V případě pronajatého auta bude tato povinnost pravděpodobně ošetřena, ale vždy se předem informujte.
Pokud do Barcelony míříte vlastním vozem, je nutná registrace a zakoupení nalepovacího štítku, který dokazuje, že splňujete minimální emisní normy pro vjezd do města. Registraci můžete provést na stránkách AMB, a všechny aktuální informace si přečtete na webu Urbanaccessregulations. Za denní povolení k vjezdu zaplatíte 2 EUR, samotná registrace je zpoplatněna částkou 5 EUR.