Průvodce / Evropa / Slovinsko / Dálniční známka Slovinsko

Slovinská dálniční známka

Slovinská dálniční známka

Tak jako ve většině evropských zemích, je i na Slovinsku zpoplatněno využívání dálnic a některých rychlostních komunikací. Pokud se rozhodnete využít komfortu Slovinských dálnic, na výběr máte ze dvou možností, a to jak ve formě klasické nalepovací známky, tak její elektronické alternativy. Ať se rozhodnete pro jakoukoli variantu, doporučujeme nákup nepodcenit, za porušení povinnosti placení tohoto poplatku jsou vysoké pokuty. Pojďme se tedy podívat, jak Slovinskem projet plynule a bez komplikací na cestách.

Na jakých silnicích musím mít dálniční známku?

Dálniční známka je potřeba na všech slovinských dálnicích, poznáte je podle označení písmenem A. Dále na rychlostních silnicích s označením H a městských okruzích.

Jaké jsou délky platnosti dálničních známek?

Zakoupit si můžete elektronickou i klasickou dálniční známku a to na období jednoho týdne, měsíce, či roku. Týdenní a měsíční dálniční známka platí vždy od okamžiku nákupu, nebo vyznačení kleštičkami (či zvoleným datem v případě elektronické známky), až do uplynutí zakoupeného časového období.

V případě roční dálniční známky je platnost ohraničena předem stanoveným časovým obdobím, a to od 1.12. do 21.1. následujícího roku. Roční dálniční známka tak v praxi platí 14 měsíců.

Kolik stojí Slovinská dálniční známka?

 Slovinsko
7denní15 EUR
Měsíční30 EUR
Roční110 EUR

Kde koupit slovinskou dálniční známku?

Klasickou papírovou dálniční známku zakoupíte v místě hraničních přechodů, na benzínových pumpách, v trafikách, v některých supermarketech nebo poštách.

Slovinská elektronická dálniční známka online

Pokud dáváte přednost elektronické dálniční známce, pořídíte ji na webu správce slovinských dálnic. Stačí jen zaregistrovat svůj e-mail, vyplnit potřebné údaje o vozidle a počáteční datum platnosti. Platba probíhá skrze platební bránu a potvrzení přijde po zaplacení automaticky do vaší e-mailové schránky. Variantně lze nastavit i upozornění 3 dny před blížící se expirací.

Ceny e-známek pro Slovinsko

Cena elektronické známky je stejná jako u její papírové varianty. Nákup doporučujeme provést na e-shopu oficiálního správce slovinských dálnic.

Ceny dálničních známek pro osobní automobil do 3,5t na rok 2024

ObdobíCena
7denní15 EUR
Měsíční30 EUR
Roční110 EUR

Ceny dálničních známek pro motocykly za rok 2024

ObdobíCena
7denní7,5 EUR
Měsíční30 EUR
Roční55 EUR

Umístění nalepovací dálniční známky

Dálniční známku je potřeba vždy nalepit na čelní sklo, tak, aby byla dobře viditelná, ale zároveň nepřekážela řidiči ve výhledu.

Nejčastěji se známky umisťují do levého horního rohu, pod zpětné zrcátko, nebo do levého spodního rohu. Instrukce bývají vždy vyznačeny na samotné známce.

Je možné dálniční známku vyměnit?

Na klasickou papírovou Slovinskou dálniční známku se nepíše SPZ vozidla. Proto, pokud ji nevyužijete po celou dobu platnosti, a navíc se vám ji podaří šikovně nalepit, je možné ji po skončení dovolené zkusit prodat.

TIP: Než známku umístíte na čelní sklo vozidla, přilepte si ji na oděv. Díky nalepeným chloupkům vám půjde lépe ze skla sundat a sníží se tak riziko poškození.

Pokuta za jízdu bez zaplaceného mýta

Kontroly na dálnicích bývají velmi časté a není výjimkou, že na ně narazíte hned za prvním nájezdem. S nákupem známky tak neotálejte a v každém případě bez zaplaceného mýtného na dálnici nenajíždějte.

Pokuty jsou vysoké a za nepříjemnosti na dovolené to jistě nestojí.

Poplatek za průjezd tunelu Karavanky

Mimo platby za dálniční známky vás na cestě může potkat i poplatek za průjezd tunelem Karavanky / Karawanken. Ten se nachází mezi Slovinskem a Rakouskem a mýtné se platí ještě před vjezdem. Z obou stran je cena stejná a průjezd vás vyjde na 7,60 EUR. Zaplatit můžete buď hotově, nebo platební kartou.

Mapa slovinské dálniční sítě

Slovinskem vede dálniční síť o celkové délce cca 600 km, která je dále doplněna o množství rychlostních komunikací.

Všechny úseky, kde je potřeba mít zakoupenou dálniční známku, si můžete prohlédnout v této přehledné mapě na webu Dars.si.

Objízdné trasy Slovinské dálnice - dá se vyhnout placení?

Slovinsko bývá často jen tranzitní zemí při cestách do Chorvatska. Ačkoli by to mohlo mnoho z vás lákat, a prakticky je to možné, vyjde objíždění slovinských dálnic na velkou časovou zajížďku. Po cestě vás bude čekat mnoho improvizace, úzkých klikatých cest a vesniček, ale kdo se rád kochá a nevadí mu na cestě strávit delší čas, mohl by být spokojen.

Trasa bez nutnosti nákupu dálniční známky je pak následovná:

Spielfeld >>  Pesnica pri Mariboru >> Maribor >> Spodnje Hoče >> Slovenska Bystrica >> Poljčane >> Durmanec >> Lučko (zde se napojíte na Chorvatskou dálnici)

Přehlednou mapu objízdné trasy si můžete prohlédnout v tomto plánovači na Mapy.cz.

Nezapomeňte na povinnou výbavu

V každém vozidle, pohybujícím se na slovinských silnicích, by měla být reflexní vesta, výstražný trojúhelník, sada žárovek a od 15. listopadu do 15. března i zimní pneumatiky. Během jízdy je povinné použití denního svícení.

Všem řidičům je doporučeno ve vozidle mít autolékárničku, avšak jako povinnosti platí je pro vozy registrované na Slovinsku. 

V případě užitkových vozů a autobusů je povinná výbava rozšířena i o hasicí přístroj.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 21.2.2024