Průvodce / Evropa / Řecko / Řecké ostrovy / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se na řeckých ostrovech domluvím?

Oficiálním jazykem na řeckých ostrovech je řečtina, ale v turistických oblastech se bez problémů domluvíte anglicky. Zejména v hotelech, restauracích a turistických centrech na ostrovech jako Kréta, Rhodos nebo Santorini je angličtina běžně používaná. Místní obyvatelé ocení, když použijete alespoň základní řecké fráze, což může vést k vřelejšímu přijetí a lepší komunikaci.

Základní fráze v řečtině

  • Dobrý den – Kalimera (kalimera)
  • Dobrý večer – Kalispera (kalispera)
  • Nashledanou – Andio (andio)
  • Děkuji – Efcharisto (efcharisto)
  • Prosím – Parakalo (parakalo)
  • Ano – Ne (ne)
  • Ne – Ochi (ochi)
  • Kde je...? – Pou ine...? (pu ine)
  • Kolik to stojí? – Poso kani? (poso kani)
  • Mluvíte anglicky? – Milate anglika? (milate anglika)
  • Na zdraví! – Yamas! (jamas)

O obyvatelích řeckých ostrovů

Řekové jsou známí svou pohostinností a vřelým přístupem k návštěvníkům. Na ostrovech žijí lidé, kteří jsou hrdí na svou historii, kulturu a tradice. Místní obyvatelé jsou obecně velmi přátelští a otevření, rádi se s turisty dají do řeči a sdílejí příběhy o svém ostrově. Život na ostrovech je poklidnější než na pevnině a řídí se především turistickou sezónou.

Na menších ostrovech je běžné, že se všichni místní znají a udržují blízké komunitní vztahy. Mnoho rodin zde žije po generace a předává si tradiční řemesla a zvyky. V turistických oblastech se setkáte s kosmopolitnější atmosférou, ale i zde si obyvatelé zachovávají svou typickou řeckou pohostinnost.

Společenská etiketa na řeckých ostrovech

Řecká společnost je založena na respektu a úctě k tradicím. Při návštěvě pravoslavných kostelů je nutné dodržovat dress code - zakrytá ramena a kolena. Ženy by neměly vstupovat do některých klášterů v kalhotách. V restauracích a tavernách je běžné nechat spropitné ve výši 5-10 % z účtu, pokud jste byli s obsluhou spokojeni.

Řekové jsou známí svou pohostinností a často vás mohou pozvat na skleničku ouza nebo místního vína. Odmítnutí by mohlo být považováno za nezdvořilé. Při stolování je běžné sdílet jídlo s ostatními a ochutnávat z různých talířů. Večeře začínají obvykle později večer, kolem 21. hodiny, a mohou trvat několik hodin.

Náboženství na řeckých ostrovech

Převládajícím náboženstvím na řeckých ostrovech je pravoslavné křesťanství, které hraje významnou roli v každodenním životě místních obyvatel. Na každém ostrově najdete množství kostelů a kaplí, často charakteristických svou bílou barvou a modrými kopulemi. Mezi nejvýznamnější náboženské památky patří klášter svatého Jana na Patmosu nebo kláštery Meteora na pevnině.

Náboženské svátky a festivaly jsou důležitou součástí života na ostrovech. Nejvýznamnějším svátkem jsou Velikonoce, které se zde slaví s větší pompou než Vánoce. Během svátku Panagias (15. srpna) se konají velké oslavy na počest Panny Marie. Mnoho ostrovů má také své patrony a s nimi spojené místní slavnosti.

Historie řeckých ostrovů

Historie řeckých ostrovů sahá tisíce let do minulosti a je úzce spjata s vývojem celé evropské civilizace. Každý ostrov má svůj jedinečný příběh a historické památky. Na Krétě můžete navštívit pozůstatky minojské civilizace v Knóssu, na Rhodosu obdivovat středověké Staré město zapsané na seznamu UNESCO, a na Délu prozkoumávat ruiny starověkého posvátného ostrova.

Ostrovy byly v průběhu historie ovlivněny různými kulturami - od starověkých Řeků přes Římany, Byzantince, Benátčany až po Osmany. Každá z těchto civilizací zanechala na ostrovech svou stopu, což se odráží v architektuře, umění i místních tradicích. Například na ostrově Korfu je patrný silný benátský vliv, zatímco na Rhodosu najdeme pozůstatky johanitského řádu.

Kultura řeckých ostrovů

Kulturní život na řeckých ostrovech je bohatý a rozmanitý. Každý ostrov má své specifické tradice, tance a hudbu. Tradiční řecké tance jako sirtaki nebo kalamatianos jsou stále živou součástí místních oslav a festivalů. Na mnoha ostrovech se konají kulturní akce, koncerty a divadelní představení, zejména v letních měsících.

Gastronomie je důležitou součástí řecké kultury. Každý ostrov má své speciality - na Krétě je to například dakos (křupavý chléb s rajčaty a sýrem), na Santorini fava (pyré ze žlutého hrachu) a na Lefkadě sofrito (telecí maso na víně). Místní taverna není jen restaurací, ale společenským místem, kde se schází rodiny a přátelé.

Nákupy a suvenýry na řeckých ostrovech

Řecké ostrovy nabízejí širokou škálu tradičních suvenýrů a místních produktů. Mezi nejoblíbenější patří:

  • Olivový olej - zejména z Kréty a Korfu, kde najdete ty nejkvalitnější druhy
  • Místní vína - například Vinsanto ze Santorini nebo Malvasia z Kréty
  • Med - často ochucený tymiánem nebo jinými místními bylinkami
  • Keramika - tradiční řecké vzory a motivy
  • Šperky - zejména repliky starověkých řeckých šperků
  • Koření a bylinky - oregano, tymián, rozmarýn
  • Mýdla - vyrobená z olivového oleje a místních bylin
  • Textil - ručně tkané koberce a přehozy

Na každém ostrově najdete tradiční trhy, kde můžete nakoupit čerstvé potraviny a místní produkty. V turistických oblastech jsou obchody často otevřené do pozdních večerních hodin, zejména během hlavní sezóny. Při nákupu suvenýrů doporučujeme navštívit menší rodinné obchůdky mimo hlavní turistické trasy, kde najdete autentičtější zboží za lepší ceny.

Před cestou na řecké ostrovy doporučujeme sjednat si kvalitní cestovní pojištění. Můžete jej snadno srovnat a sjednat na levnecestovani.cz/pojisteni.

Co dělat v Řecko ostrovech

Aktualizováno: 31.3.2025