Průvodce / Evropa / Rakousko / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se v Rakousku domluvím?

Úředním jazykem v Rakousku je němčina, německy se tak domluvíte po celé zemi. V některých horských oblastech v Tyrolsku, nebo Vorarlbersku můžete zaslechnout i italštinu.

Jací jsou Rakušané?

Rakušané si velmi často rádi postěžují a to nejlépe u půllitru chlazeného piva. Také mají v lásce pravidla, po ostatních vyžadují jejich dodržování, sami ale moc důslední nejsou.

Především v malých chatách v horských oblastech jsou však Rakušané velmi vlídné a dobrosrdečné povahy. Jsou přímí a nemají problém se projevit, pokud se jim něco nelíbí.

Společenská etiketa a zvyky

Rakouská kultura je nám velmi blízká. Jen výjimečně se tak stane, že by nás mohlo něco překvapit. Rakušané ocení, když vás uslyší nahlas pozdravit a poděkovat a samozřejmostí je slušné chování nejen ve městě, ale i v přírodě.

Náboženství

Více než polovina rakouské populace, zhruba 60%, se řadí k římsko-katolické církvi. Najdete zde však i menšinu evangelíků a muslimů. Velká část populace jsou ateisté.

Stručná historie Rakouska

Historie Rakouska, jako státoprávného uskupení, sahá až do roku 976, kdy vzniklo takzvané Rakouské markrabství. To v roce 1156 nahradilo Rakouské vévodství, v roce 1453 Rakouské arcivévodství a roku 1804 Rakouské císařství. Až do první světové války existovalo Rakousko pod zeměpisným uskupením Rakousko-Uhersko.

Po jeho rozpadu v roce 1918 a následně i po druhé světové válce, kdy bylo Rakousko okupováno vojsky USA, Británie, Francie a Ruska, tehdejším Sovětským svazem, zažilo několik ničivých ran. Vysvobození přišlo až po okupaci roku 1955, kdy Rakousko získalo národní nezávislost a svoji zeměpisnou podobu jakou známe dnes.

Kultura

Rakousko a kultura patří neodmyslitelně k sobě. Od vznešené Vídně, kde převládají kulturní akce na nejvyšší úrovni, až po menší města a vesnice, kde naopak mají prim festivaly plné zábavy, piva a bratwurstů. Na takovýchto akcích můžete také spatřit i muže v tradičních kožených šortkách, takzvaných „Lederhose“.

Ve Vídni, rakouském centru kultury, lze navštívit mnoho divadelních představení, galerií, koncertů, operních vystoupení či muzeí. Zmínit můžeme například největší galerii ve městě, Albertinu, Státní operu, nebo divadlo Burgtheater, které bylo založeno již v roce 1776.

Díky skvělému zázemí pro sporty hostí Rakousko i mnoho událostí mezinárodního a světového charakteru. Každoročně se zde koná například závod na běžeckých lyžích Dolomitenlauf, nejnebezpečnější sjezd na lyžích v Kitzbühelu, nebo mezinárodní festival horkovzdušných balónů v Tannheimu.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 10.5.2023