Průvodce / Evropa / Nizozemsko / Svátky a události

Svátky a události v Nizozemsku

Státní svátky

V Nizozemsku existují dva druhy svátků - oficiální státní svátky, kdy mají lidé volno a jsou zavřené úřady, pošty i většina obchodů a neoficiální svátky jako například Mikuláš, Silvestr, Národní den tulipánů, Národní den mlýnů, Národní den hradů a zámků, atd.

Seznam nizozemských státních svátků

1. lednaNový rok (Nieuwjaarsdag)
Velikonoce (Pasen)1. neděle po 1. jarním úplňku (pá, ne, po)
27. dubnaDen krále (Koningsdag)
5. květnaDen osvobození (Bevrijdingsdag)
40 dní po VelikonocíchNanebevstoupení Páně (Hemelvaartsdag)
50 dní po VelikonocíchLetnice (Seslání Ducha Svatého) (Pentecost)
25. a 26. prosinceVánoce (Kerstmis)

Další svátky

Každou třetí sobotu v lednu se slaví Národní den tulipánů, což je v podstatě začátek tulipánové sezóny. Tulipány začínají venku kvést v březnu, ale speciálně pro tento den je vždy na náměstí Dam přivezeno okolo dvě stě tisíc tulipánů, které si mohou návštěvníci vytrhnout a odnést.

Druhý květnový víkend patří větrným i vodním mlýnům. Původní neděle jako Národní den mlýnů se rozšířila na celý víkend, kdy se otevřou všechny mlýny návštěvníkům. Během těchto dní se otevře necelá tisícovka technických památek, kam se můžou lidé zdarma podívat a poslechnout si výklad.

Den hradů a zámků vychází vždy na pondělí po Letnicích, kdy se na všech památkách konají zajímavé programy.

Na první nebo druhou sobotu v červnu připadá tzv. Den vlajek, který neoslavuje vlajky, ale příjezd rybářů s novou várkou slanečků (herinků). Vše se odehrává v přístavu Scheveningen v Haagu. Lidé na sobě mají tradiční kroje, vše se zdobí vlajkami, hraje hudba a k jídlu se podávají samozřejmě slanečci. Den získal své pojmenování podle tradiční výzdoby lodí vlajkami.

Podobně jako v dalších zemích Evropy patří 5. prosinec Svatému Mikuláši (Sinterklaas), kdy v předvečer svého svátku (6. prosince) chodí a naděluje dětem do punčoch dárky a sladkosti. Ve skutečnosti začínají oslavy Svatého Mikuláše již v polovině listopadu, kdy přijíždí do Nizozemska. Příjezd Mikuláše se svými pomocníky Černými Petry bývá velkým představením ve všech městech a jedná se o takové zahájení předvánočního období. Až do svého odjezdu 6. prosince ho mohou děti kdekoliv potkat a dostat od něj a jeho pomocníků něco dobrého.

Poslední den v roce (Oudejaarsavond) není sice státním svátkem, ale stejně jako jinde na světě se všichni chystají na bouřlivé přivítání nového roku. Nizozemci slaví jak v rodinném kruhu, tak i v klubech s přáteli, nechybí alkohol, tradiční zákusky ani ohňostroje.

Festivaly a jiné oslavy

V Nizozemsku se neustále něco děje, je to v podstatě taková kulturní Mekka Evropy. Na následujících řádcích najdete ty nejoblíbenější události v průběhu roku. Na stránce Holland.com najdete mimo jiné také vyhledávač festivalů a oslav podle místa, data konání nebo podle názvu. Podívejte se se, jakých událostí se můžete zúčastnit během vašeho pobytu.

Leden - únor

Národní den tulipánů se koná třetí sobotu v lednu. Na náměstí Dam v Amsterdamu zahajuje tulipánová sezóna a lidé si mohou přivezené květiny rozebrat domů.

V druhé polovině ledna se koná v Groningenu přehlídka evropských hudebních talentů na hudebním festivalu Eurosonic Noorderslag.

Na přelomu ledna a února můžete navštívit jeden z největších filmových festivalů International Film Festival Rotterdam.

Na konci února se pomalu blíží postní období před Velikonocemi a také v Nizozemsku se slaví Karneval. Karnevalové průvody a oslavy se konají spíše v jižních regionech, kde žije větší podíl katolíků.

Březen - Květen

Zahrady Keukenghof jsou sice otevřené celoročně, ale jen v tulipánové sezóně (od března do května) se dostanete do všech jejích částí a uvidíte ji v celé své kráse.

V dubnu se konají četná květinová defilé s nazdobenými alegorickými vozy a květinovými sochami. Největší akcí je pak čtyřdenní přehlídka květin Bloemencorso Bollenstreek která se pořádá každoročně ke konci dubna na 42 kilometrů dlouhé trase mezi městy Noordwijk a Haarlem. Dvě desítky nazdobených vozů provází dechové kapely a různí umělci. Aktuální informace najdete přímo na stránkách Bloemencorso Bollenstreek.

Nejbujařeji se v Nizozemsku slaví dubnové (27.4.) narozeniny krále (a v podstatě i bývalé královny, která je z tradice po své matce nechávala slavit 30.4.). Oslavy začínají v předvečer králových narozenin. Lidé si obléknou barevné kostýmy, ulice se zaplní různými stánky a do kanálů vpluje mnohem víc lodí než obvykle. Těšit se můžete na koncerty, vystoupení a oslavy na vodě i na suchu. Nesmí chybět všudypřítomná oranžová jako nizozemský symbol, každý by měl mít ten den na sobě alespoň jeden kus oblečení nebo nějaký doplněk v této barvě..

Amsterdam_Kings day

Červen

Největší akcí v červnu je bezpochyby Holland festival, který se koná každoročně v Amsterdamu už od roku 1948. Do města se sjedou společnosti z celého Nizozemska i ze zahraničí a diváci si mohou na několika scénách vychutnávat vážnou hudbu, operu, divadlo, tanec a v posledních letech také výtvarné umění nebo film.

Červenec - srpen

O víkendu na přelomu července a srpna se v Rotterdamu konají největší latinskoamerická oslavy v Evropě Rotterdam Zomercarnaval neboli Letní karneval. Latinskoamerické rytmy, vynikající jídlo, pestrobarevné průvody, tanečníci, zajímavá vystoupení i doprovodný program přilákají každoročně několik tisíc diváků.

Přelomový víkend je také ve znamení nizozemské Gay Pride Amsterdam, která tradičně začíná poslední sobotu v červenci a končí první srpnovou nedělí. Jedná se o největší a nejoblíbenější Gay Pride akci na světě. Celé město se zahalí do duhových barev a návštěvníci si užívají průvody, koncerty, taneční party, promítání filmů, výstavy, atd. Třešničkou na dortu je defilé lodí na kanálu.

V létě nizozemská metropole neutichá. V polovině srpna se zde koná desetidenní Amsterdam Grachtenfestival, který je zasvěcený oslavám plavebních kanálů (grachtů), které protkávají celé město a jsou zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO. Během 10 dní se odehraje v okolí Princova kanálu (Prinsengracht) na 150 koncertů klasické hudby. Koncerty se odehrávají nejen v koncertních síních a v muzeích, ale také přímo na lodích nebo na pontonech v kanálu.

Letní měsíce se nesou také ve znamení kulturních festivalů a koncertů po celé zemi, jako například Amsterdam Open Air Festival, Park Pop v Haagu, divadelní festival De Parade, Pinkpop v Landgraffu, hudební festival Oh My!, Westerpop a mnoho a mnoho dalších. Přehled aktuálních festivalů najdete zde.

Září - Říjen

Dny evropského dědictví připadají každoročně na některý z víkendů na začátku září, kdy se otevřou návštěvníkům památky a kulturní instituce. Vstup na památky bývá tento den volný a ve všech městech probíhají doprovodné programy

Zkratka ADE patří světoznámému festivalu elektronické hudby Amsterdam Dance Event, který se koná každoročně v polovině října. Pět dní patří konferenci o elektronické hudbě a samozřejmě její performanci, takže se v Amsterdamu odehraje okolo 450 různých vystoupení a party.

Listopad - Prosinec

Sychravé listopadové dny prozáří každoročně festival GLOW Eindhoven. Jedná se sedmidenní festival světel, kdy jsou po městě vystaveny světelné expozice, budovy jsou nasvětleny a nešetří se speciálními efekty. V průběhu týdne se můžete těšit na videomapping nebo na noční běh se svítícími proprietami.

V polovině listopadu přijíždí do Nizozemska Mikuláš (Sinterklass) se svými pomocníky a až do 5. prosince pak můžete na různých místech obdivovat mikulášské průvody. Nejedná se o žádnou nudnou přehlídku, součástí je příjezd Mikuláše na parníku, akrobatická vystoupení, koncerty i typické perníkové sušenky.

V předvánoční době se také do Nizozemska jezdí na vánoční trhy (Kerstmarkten), kde můžete nakoupit vánoční dárky, ochutnat místní dobroty a nechat se unést světly i vůní.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 10.1.2023