Průvodce / Evropa / Německo / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se v Německu domluvím?

Úředním jazykem je němčina (Deutsch). Mimo standardní Hochdeutsch v různých částech Německa zaslechnete specifické dialekty (např. v Bavorsku, Sasku nebo v okolí Berlína). Bez jakýchkoliv problémů se všude domluvíte také anglicky.

Osvěžte si před cestou základní slovíčka.

Jací jsou Němci?

V Německu žije přes 83 milionů obyvatel, z čehož většinu tvoří Němci - 91,5 % obyvatel. Početné menšiny žijí v Německu již od 60. let 20. století a část lidí přišla s migrační vlnou po válce v Sýrii. Žije zde 2,4 % Turků, 2,3 % Asiatů, 2,1 % Afričanů a 1,7 % ostatních obyvatel. Lidé ze zahraničí často žijí ve svých uzavřených komunitách, jiní se naopak plně integrovali do tamního života.

O německém národu koluje spoustu zažitých stereotypů. Které z nich jsou založeny na pravdě, a které jsou myšleny s nadsázkou?

  • Němci jsou obecně velice spořádaní, dochvilní a dodržují předpisy. S tím souvisí pořádek na ulicích a recyklování odpadů. Samozřejmě, že se najdou i některé výjimky, ty ale jen potvrzují pravidlo.
  • Lidé si v Německu navzájem více důvěřují. Například nalezené doklady a peněženka se vrátí ke svému majiteli nebo se u některých stánků obsloužíte sami. Na další podobné situace narazíte v Německu běžně.
  • Většinou jsou Němci konzervativní a do nových věcí se pouští opatrně. Naopak si cení tradic a zažitých zvyklostí.
  • Cizincům se mohou Němci zdát odtažití, trvá jim déle než se otevřou.
  • Němci oddělují pracovní a soukromý život. Během pracovní doby podávají maximální výkon a práci si neberou domů. Oslavy a festivaly si dokážou velmi užít a pak se zase vrátí do pracovního tempa.
  • Němci mají smysl pro humor, i když se o nich často traduje opak. Je jim blízký sarkasmus, anekdoty i veselé příhody.
  • Stále je znát rozdíl mezi někdejším západním a východním Německem. Východní Němci se často ještě dnes cítí jako méněcenní občané, jsou více nedůvěřiví a uzavření. Rozdíly mezi východem a západem se v Německu často řeší.

Společenská etiketa a zvyky

Německo, zvláště západní část, patří mezi velmi tolerantní země světa. Nestává se tedy často, že by člověk přešlápl, ale vyplatí se nevyčnívat z řady a držet se zajetých předpisů (dress code, styl jízdy, atd).

Několik nepsaných pravidel se tady striktně dodržuje. Němci jsou nadšení patrioti a bývají citliví na otázky z válečné minulosti. Je lepší se zdržet jakýchkoliv komentářů k tomuto období a pouze prokazovat úctu na památných místech.

Dochvilnost a pořádkumilovnost obyvatel Německa je všeobecně známá. Pokud vidíte, že na schůzku jdete pozdě, určitě je na místě se omluvit. Při debatách není vhodné někomu skákat do řeči, a také si dejte pozor na nevhodnou gestikulaci a vulgární slova.

V některých spolkových zemích platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti.

Náboženství

Dvě třetiny obyvatel Německa se hlásí k nějakému náboženství. Mapa věřících prakticky kopíruje východní a západní Německo. Na východě je převážná většina ateistů. Západní Německo se dělí téměř rovnoměrně mezi katolíky a protestanty. Katolické náboženství vyznávají lidé spíše na jihu země, protestantské církve převládají na severu. Okolo 2 % obyvatel se hlásí k pravoslavnému křesťanství a 5 % obyvatel vyznává islám.

Stručná historie Německa

Německo v dnešní podobě vzniklo 3. října 1990. Cesta ke sjednocenému Německu byla dlouhá. Následující řádky stručně shrnují nejdůležitější milníky v jeho historii.

Pravěcí lidé se usadili na území protkaném řekami a úrodnou půdou již před 600 000 lety. Do dějin se zapsaly až germánské kmeny, které postupovaly Evropou a osídlily oblast střední Evropy. Římanům se nepodařilo Germánii ovládnout, naopak vpády Germánů urychlily rozpad říše na jejím konci.

V raném středověku patřila západní část dnešního Německa pod Franckou říši. Tzv. Východofrancká říše pak vytvořila základ pro Svatou říši Římskou, kterou založil v roce 962 Ota I. Veliký, syn Jindřicha Ptáčníka. Svatá říše římská měla nahradit Římské impérium a stala se tak "druhou říší". V jejím čele stál císař, a území se neustále měnilo podle dobytých území nebo podřízených králů a knížat. Říše existovala až do roku 1806. Na její slávu a odkaz zakladatelů chtěl navázat ve 20. století Adolf Hitler, jehož vizí byla "třetí říše".

V 16. století zahájil Martin Luter protestantskou reformaci. Dodnes jsou v Německu regiony rozděleny na spíše protestantské a spíše katolické. Třicetiletá válka, která náboženský rozkol celé Evropy urovnala, měla za následek větší nezávislost jednotlivých celků říše.

V roce 1701 vzniklo Pruské království, které se postupem času stalo největším a nejmocnějším státem. Snad všechny okolní země s Pruskem někdy vedly válku. Za napoleonských válek byla Svatá říše římská dobyta. Po porážce Napoleona vznikl Německý spolek, což bylo volné uskupení 39 států. V roce 1871 vzniklo Německé císařství, kterým vyvrcholilo sjednocování Německa. Do čela se postavil císař Vilém I. a německým kancléřem se stal Otto von Bismarck.

Konec 19. století byl ve znamení získávání kolonií a pomalému schylování k první světové válce. Německo bylo v první světové válce poraženo a podepsalo nevýhodnou Versailleskou smlouvu, kvůli které přišlo o část území i kolonie. Mezi lety 1918-1933 existovala demokratická Výmarská republika. Po první světové válce se Německo potýkalo s hospodářskými problémy a inflací, kterou zmírnil až Dawesův plán (změna plateb válečných reparací). Velká hospodářská krize v roce 1929 umožnila vzestup extrémistických stran v Německu.V roce 1933 se stal kancléřem Rakušan Adolf Hitler.

Hitler získal neomezenou moc. Německo se mu podařilo pozvednout a začal se připravovat na válku (jako odvetu za Versailles). Jeho vizí bylo získání životního prostoru pro Němce, totalitní moc a zbavení se nepohodlných občanů. Byly zřízeny koncentrační tábory pro politické odpůrce. V roce 1938 si začal nárokovat území, došlo k připojení Rakouska a Sudetské oblasti Československa. V září 1939 vypukla druhá světová válka napadením Polska. Pod rouškou války se odehrávaly ještě horší zločiny v podobě holokaustu. Do koncentračních táborů a následně vyhlazovacích táborů byli posíláni Židé, Romové, homosexuálové a všichni, kteří neodpovídali představě o "rasově čistém" Německu.

Německo bylo v roce 1945 poraženo a rozděleno do čtyř okupačních zón - Sovětské, Francouzské, Britské a Americké. V roce 1949 se západní zóny sloučily a vytvořily Spolkovou republiku Německo s hlavním městem Bonn. Ze sovětské okupační zóny se stala Německá demokratická republika s centrem ve Východním Berlíně. Berlín zůstal rozdělen na východní a západní. Od roku 1961 byly tyto dvě části oddělené zdí. Německo si postupně prošlo denacifikací, demokratizací, demilitarizací a obnovením rozbombardovaných měst. Západní Německo se vyvíjelo jako demokratická země, Východní Německo spadalo pod komunistickou diktaturu Sovětského svazu.

Od 60. let přijížděly do Německa tzv. Gastarbeiteři z Turecka, Itálie, Řecka a Portugalska, kteří pomáhali zemi s opětovným vzestupem. Mnoho rodin v Německu už zůstalo a začal se tak rodit mnohokulturní nádech Německa. K opětovnému sjednocení státu došlo po pádu komunismu v roce 1990. Jako Den sjednocení se slaví 3. října. Německo dnes patří mezi nejvyspělejší země současné Evropy. Soustřeďuje se zde obchod, finance i průmysl. Mezi lety 2005 - 2021 byla kancléřkou Angela Merkelová, kterou nahradil současný kancléř Olaf Scholz.

Kultura

Německo je země s velmi bohatou kulturou a každý region má co nabídnout. Německá architektura, výtvarné umění i literatura patří dlouhodobě mezi světovou špičku. Více než 50 objektů je zařazeno na seznamu Světového dědictví UNESCO, od katedrály v Cáchách zapsané v roce 1978 až po antickou římskou hranici zapsanou v roce 2021. V Německu se nachází přes 600 muzeí. V neděli bývají zavřené obchody, ale muzea mají otevřeno (zavřeno mohou mít jiný den v týdnu). Jezdí se sem také na velké akce jako koncerty, festivaly, technopárty, divadelní a baletní vystoupení, módní přehlídky i veletrhy.

Ať přijedete do kterékoliv spolkové země, zjistíte, že má svoji specifickou kulturu. Liší se nářečím, jídlem, architekturou i přístupem k životu. Lidé jsou na svou kulturu náležitě hrdí. Zejména v jižním Německu se stále dodržují lidové tradice a nosí se slavnostní kroje.

Nejslavnější ulice v Rothenburgu ob der tauber, Bavorsko, Německo.jpg

Jaké koupit v Německu suvenýry?

Jídlo a pití

Dovézt domů některou z německých specialit je rozhodně skvělý nápad. Norimberský perník, sušená šunka, bavorské preclíky nebo kvalitní čokoláda (Ritter Sport) se rozhodně cestou nezkazí.  Pokud mají vaši přátelé rádi pivo, určitě je potěší, když jim dovezete ochutnat pár vybraných lahví německých piv. Mezi kvalitní alkoholické výrobky se řadí také německá vína z oblasti řek Mosely a Rýna nebo bylinný likér Jägermeister.

Praktické dárky

Mnoho kosmetických firem pochází z Německa. Přivezte si Schwarzkopf, Niveu nebo Essence přímo od zdroje. Zejména mužskou část populace a kuchaře pak potěší některý z nožů Solingen, které se vyrábí v Severním Porýní-Vestfálsku. V Sasku okolo Míšně zase seženete krásné porcelánové lustry, zdobené nádobí i porcelánové panenky. Mimo porcelánové panenky jsou po celém Německu populární také dřevěné hračky vojáčků a princezen.

Medvědi z Berlína

Na medvědy narazíte v Berlíně na každém kroku. Plyšového, dřevěného, skleněného nebo keramického medvěda zde seženete jako suvenýr.  V Berlíně se prodávají také upomínkové kousky Berlínské zdi.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 5.2.2024