Průvodce / Evropa / Německo / Měna a ceny

Ceny v Německu a jak ušetřit

Čím se platí v Německu?

V Německu se platí eurem, což je výhoda pro všechny cestovatele ze zemí eurozóny. Jedno euro se dělí na 100 centů.

Euromince existují v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eura. Mince vydané v Německu poznáte podle orla nebo Braniborské brány na zadní straně. Bankovky se používají v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 euro. Existuje také bankovka v hodnotě 500 euro, která se již nevydává, nicméně ty co jsou stále v oběhu jsou platné.

Platba kartou a výběry z bankomatů

V Německu je stále oblíbenou platební metodou hotovost, nicméně kartou byste měli zaplatit bez problémů v jakémkoliv hotelu, větším obchodě i restauraci. Pozor však na malé obchůdky, občerstvení, cukrárny nebo kavárny - zde se může stát, že přijímají pouze hotovost. Německé heslo "cash is king" se zvolna začalo vytrácet s covidovou situací, přesto je lepší se v malých podnicích zeptat, zda lze platit kartou.

Bankomat neboli německy Geldautomat najdete zejména u poboček bank, v nákupních centrech nebo na letišti.

Počítejte s malým poplatkem za směnu, pokud nemáte účet v eurech. Za výběry se v Německu neplatí. Podívejte se před cestou, jestli máte k vašemu účtu výběry v zahraničí zdarma. Pokud ne, zaplatíte stanovený poplatek vaší bance.

Kde nejvýhodněji rozměnit?

Peníze si v Německu jednoduše vyměníte ve směnárnách (Wechselstube nebo Geldwechsel) nebo v bance. Směnárnu najdete na letišti, kde bývá o něco horší kurz nebo na vlakových a autobusových nádražích a při hotelech. Peníze si také můžete vyměnit už doma - eura jsou běžně k dostání ve většině zemí světa.

Jaké jsou v Německu ceny?

V Německu najdete podobné ceny jako v západní Evropě. Jídlo zde není drahé a za rozumnou cenu se najíte také v restauraci. Za taxík zaplatíte v průměru 2 eura na kilometr. Nejdražší položkou je ubytování. Počítejte s tím, že v oblíbených turistických oblastech jsou ceny vyšší než jinde.

Orientační denní rozpočet pro 2 osoby na den

 Low costMediumLuxus
Ubytování600 Kč 1 800 Kč3 500 Kč
Doprava400 Kč500 Kč800 Kč 
Jídlo500 Kč 1 000 Kč 1 700 Kč
Atrakce a zábava500 Kč700 Kč 1 500 Kč
Celkem2 000 Kč 4 000 Kč 7 500 Kč 

* V tabulce najdete orientační rozpočet na den pro dvě osoby. Ceny jsou brány průměrně. Jistě by šlo cestovat ještě levněji (ubytovat se zdarma přes couchsurfing, využívat bezplatné vstupy a stravovat se pouze pečivem) anebo naopak dráž (vybírat si nejluxusnější hotely, VIP vstupy a exkluzivní zážitky).

Jaké se v Německu dává spropitné?

Spropitné (Trinkgeld) nemá v Německu žádná stanovená pravidla. Ve službách (taxi, hotelová služba, kadeřník, atd.) a v restauracích je obvyklé částku zaokrouhlit na celá eura. Pokud jste byli velmi spokojeni, můžete nechat spropitné ve výši 5-10 %. Hotelovým poslíčkům a pokojským se dává zpravidla 1 - 2 EUR. Spropitné ve stejné výši se nechává také turistických průvodcům.

Tips

Smlouvá se v Německu?

V Německu se nesmlouvá. Němci jsou dokonce známí tím, že neradi smlouvají i v zemích, kde je to běžné a raději zaplatí (k velkému překvapení prodávajícího) první nabízenou sumu. Občas se vám může stát, že dostanete nějakou slevu nebo pozornost podniku, ale bez smlouvání.

Jak v Německu ušetřit?

Německo není nejlevnější zemí, ale i přes to se dá mnoho ušetřit - zejména na ubytování, jídle a dopravě

  • Jedna z možností jak ušetřit za ubytování je cesta ve skupině, kde budete sdílet ubytování v apartmánu. Pro méně osob je levné ubytování možné řešit přes hostely, couchsurfing nebo Airbnb.
  • Ceny jízdenek se liší podle dopravní špičky, když si ráno přivstanete, pojedete levněji. Výhodně vychází také celodenní nebo vícedenní jízdenky. Ve městech si také můžete půjčit kolo a vyrazit za památkami po svých.
  • Vstupy bývají do mnoha památek a muzeí zdarma. Placené památky často nabízí výhodné vstupenky do více objektů.
  • V určité dny se dostanete do svého oblíbeného muzea bez placení. Například v Berlíně jsou to neděle. Pokud máte v plánu navštívit v jednom městě více muzeí nebo památek, rozhodně se vyplatí pořídit si Museum pass. Ušetříte peníze i čas ve frontách.
  • Ušetřit se dá také za jídlo. I když byste si neměli nechat ujít místní speciality, v Německu se můžete dobře a levně najíst ve stáncích s občerstvením.
  •  Pokud vám to ubytování dovolí, vařte si sami. Vyhýbejte se restauracím, které jsou v centru měst, ty jsou nepochybně nejdražší.
  • Cenově se vyplatí doprava v autě ve více osobách nebo zakoupení jízdenkových akcí s předstihem. Dobrodružnější povahy můžou zkusit stopování.
  • Velmi užitečné je v Německu platit mezinárodní platební kartou – berou jí všude kromě tržnic (v obchodech, hotelích, taxi či na letišti), ušetříte si tak starosti se směnárnami.
  • Při plánování aktivit můžete využít i místní slevové portály Groupon.de a DailyDeal.de
  • Podstatně nižší ceny bývají v restauracích a ubytovacích zařízeních mimo sezónu.
  • Na mnoha místech je zvýhodněné vstupné pro studenty a děti. Studenti by neměli zapomenout kartu ISIC a předkládat ji při koupi vstupného.
  • Pokud jedete na víkend do Berlína a plánujete návštěvu památek - ušetřit můžete na městské dopravě tzv. Berlin Card. Karta platí neomezeně na městskou dopravu, zahrnuje vstupy do vybraných muzeí a památek a další výhody.

Slevové weby v Německu

V Německu působí především slevový portál Groupon.de. Kdysi aktivní DailyDeal.de se nyní specializuje především na prodej zboží.

Ušetřit můžete s aplikací TheFork (App Store / Google Play). Pokud zadáte promo kód 837A408B, získáte 1000 bodů (nazývají se Yums), které následně můžete proměnit za voucher v hodnotě 20 GBP (zhruba 550 Kč).

Následně stačí vybrat restauraci, kde Yums akceptují, zarezervovat si stůl a slevu využít.

Yums

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 5.2.2024