Jak se v Benátkách domluvím?
Úředním jazykem v Benátkách je italština. Město žije z čilého cestovního ruchu a díky masám turistů se zde domluvíte i anglicky, nebo německy.
Společenská etiketa a zvyky
Obyvatelé Benátek jsou stejně jako Italové obecně velmi družní, přátelští a temperamentní. Nebojte se s nimi debatovat, rádi si povídají. Nelekejte se jejich výrazné gestikulace a silných emotivních projevů, jsou zde běžné. Italové jsou známí svou hrdostí na vlastní kulturu, takže pokud se s nimi chystáte pouštět do diskuzí, je vhodné znát alespoň základy italské historie.
Dalším charakteristickým rysem pro místní obyvatele je jejich zájem o módu. V Benátkách si proto dejte pozor na vhodné oblečení. Např. v restauracích – obzvlášť na večeři do lepších podniků je vhodné, aby si pánové vzali dlouhé kalhoty, případně sako a dámy elegantnější oblečení.
Do náboženských památek, jakými jsou různé baziliky a kostely, není vhodné nosit vyzývavé oblečení. Dbejte na to, ať máte při vstupu do těchto budov zakrytá kolena a ramena. Italové jsou silně věřící. V odpoledních hodinách se v Benátkách můžete setkat se siestou – poklidnějším režimem, který panuje mezi 13. – 16. hodinou. Některé obchody mohou mít v tuto dobu zavřeno.
Stručná historie Benátek
Historie Benátek sahá do dávné minulosti a jen těžko lze uvěřit, že toto centrum umění a italské kultury kdysi bylo pouhou rybářkou osadou obklopenou bažinami. Možná by to tak i zůstalo, kdyby probíhající války a nájezdy Markomanů, Kvádů, Hunů, a v 5. století i Langobardů nevyhnaly obyvatele z pevninské Itálie až k jejímu pobřeží.
Oblast okolo lagun však takový nápor migrantů nedokázala pojmout a proto bylo nezbytné začít bojovat o každý centimetr půdy. Díky důvtipu a kolektivní spolupráci začali noví obyvatelé pracovat na výstavbě obydlí na dubových kůlech a zahájilo se odvodňování krajiny. Těžko vydobyté území pak velmi často opět podlehlo mořským vlnám a tak postupem času vznikaly nové a nové technické inovace, které umožnily trvalé a bezpečné osídlení dnešních Benátek.
Půda vzešlá z bažin nebyla vůbec úrodná a Benátčané museli kromě rybolovu vymyslet i další způsob jak se uživit. I v tomto případě využili svého strategického umístění a z Benátek se stala námořní a obchodní velmoc. Benátská flotila se starala nejen o export, ale i import zboží a nových technologií a zajistila tak obyvatelům dostatečné příjmy a postupem času i světovou prestiž. Importované know-how Benátčané dále rozvíjeli a díky své důslednosti a důrazu na kvalitu se zanedlouho stali mistry v mnoha oborech. Zbohatlíci z ostatních zemí rádi investovali do skla, hedvábí či knih a Benátky tak mohly rozkvést ve svojí dnešní podobu.
Kultura
Benátky jsou velmi bohatou kulturní oblastí. Obdivovat zde můžete nejen monumentální stavby a architekturu obecně, ale i řemeslo a společenské dění. Přeci jen miliony turistů sem ročně vyráží za světoznámým karnevalem, kdy se ulice roztančí v divokých rytmech a průvody masek hrají všemi barvami. Oblíbenou turistickou atrakcí je i romantická jízda kanálem na gondole.
Na ostrovech Murano a Burano panuje klidnější atmosféra. Šikovní benátští řemeslníci odhalí tajemství tradiční výroby skla i krajky. Potěšit můžete sebe, ale i své blízké, výrobky z těchto dílen bývají velmi často na prodej jako suvenýry.
Samostatnou kapitolou jsou pak historické památky v centru Benátek. Dominuje jim Náměstí sv. Marka s úchvatnou bazilikou, v těsném závěsu je velmi fotografovaným objektem i Ponte di Rialto. Najdete zde ale i spoustu dalších míst, která vám vyrazí dech, ta nejzajímavější místa najdete v kapitole "Co musíte vidět v Benátkách".
Nákupy a suvenýry
Obchody v Benátkách jsou otevřené běžně mezi 9 hodinou ranní a 20 hodinou večerní. Menší obchůdky mohou mít zavřeno několik hodin po poledni. V Benátkách se na každém rohu setkáte s obchůdky se suvenýry určenými pro turisty. Nejčastěji se zde prodávají tradiční karnevalové masky, benátské sklo Murano v podobě šperků či dekorativních předmětů, oblečení pro gondoliéry, ručně malované tkaniny, křišťál, hedvábí, koření a klasické turistické suvenýry, jako např. magnetky, pohledy a oblečení a dekorace s motivem Benátek.
Od 8 do 12 hodin od úterý do soboty můžete navštívit slavný benátský rybí trh u Ponte di Rialto.
Obchody světoznámých značek jako např. Benetton, Max Mara či Calvin Klein najdete v ulicích vedoucích od vlakového nádraží k Náměstí sv. Marka.