Jak se v České republice domluvím?
Úředním jazykem v České republice je čeština. Ve větších městech není problém domluvit se anglicky, v některých případech německy popřípadě rusky.
O obyvatelích
Většina Čechů má velmi dobrý smysl pro humor a často se setkáte se sarkastickými poznámkami. Češi nepatří mezi příliš kontaktní osoby, v případě rozhovoru, je zcela běžné dodržování určitého odstupu a vzdálenosti.
Společenská etiketa a zvyky
Pokud vás někdo pozve na návštěvu k sobě domů, je zvykem sundat si boty a sednout si, až to hostitel sám nabídne. Když se s někým vydáte do hospody na "jedno", pravděpodobně u jednoho piva neskončíte. V případě, že se bavíte s někým koho neznáte, je zvykem dané osobě vykat.Tykání vždy nabízí žena nebo starší osoba.
Náboženství
V České republice převažuje římskokatolická církev. S dalších rozšířených náboženství se v ČR setkáte s Českobratrskou evangelickou církví, Československou husitskou církví, nebo Pravoslavnou církví. Většina Čechů jsou ale ateisté.
Historie České republiky
Počátky českého státu sahají až do 9. století, kdy Českému knížectví vládli Přemyslovci. Z knížectví se následně stalo království. Za nadvlády Habsburské monarchie se České království stalo součástí Habsburské říše. Po konci první světové války došlo ke vzniku Československa v čele s prvním prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. V roce 1939 došlo k připojení okrajového území Čech, takzvaných Sudet, k Německu a zbytek českého území, nazývaný Protektorát Čechy a Morava, byl připojen k Německé říši.
K osvobození Československa od německé nadvlády došlo po konci druhé světové války. V roce 1948 však bylo území Československa obsazeno vojsky Sovětského svazu a Československo dostalo název Československá socialistická republika, ve zkratce ČSSR. Ke vzniku samostatného svobodného Československa došlo během tzv. Sametové revoluce, a to dne 17. listopadu 1989. V roce 1993 došlo k rozdělení Československa na dva samostatné státy – Českou a Slovenskou republiku. Ke vzniku samostatné České republiky tedy došlo 1.1.1993.
Kultura
Svůj kulturní význam má česká architektura, zejména architektura z 10. století. V tomto období tzv. velkomoravské architektury vzniklo velké množství nejstarších rotund. Důležitou roli v kultuře hraje i česká literatura, jejíž počátky jsou spojeny s Velkou Moravou, kde v roce 863, věrozvěsti Cyril a Metoděj, založili slovanské písmo hlaholici.
Velmi důležitá je v Čechách výroba piva, sklářský průmysl, obuvnický průmysl a výroba automobilů Škoda.