Doprava v České republice

Česká republika má hustou síť autobusové i vlakové dopravy, kterou zajištuje stát i soukromý dopravci. Mezi největší soukromé dopravce pak patří společnost Regiojet, ale i tak některá místa je lepší prozkoumat vlastním nebo zapůjčeným vozem.

Na výběr máte klasické půjčení vozu, nebo carsharingové aplikace. Nejlepší hodnocení má aplikace HoppyGo (Google Play / App Store) a pokud použijete odkaz RCO9LUDM, dostanete kredit 500 Kč na první jízdu zdarma.

Půjčení auta v České republice

Kolik stojí půjčení auta?

Je lepší si zapůjčit auto po celou dobu vašeho pobytu. Čím déle máte auto půjčené, tím výhodnější konečná cena bude. Za týdenní pronájem automobilu zaplatíte zhruba 3 000 Kč v závislosti na jeho velikosti. Zároveň vám doporučujeme nenechávat rezervaci vozidla na poslední chvíli. Před převzetím pronajatého vozidla se ubezpečte, že součástí ceny je i pojištění vozu a případně si vytvořte fotodokumentaci jednotlivých vad auta. Rezervaci můžete provést na stránkách Rentalcars, kde najdete srovnání nabídek všech autopůjčoven. 

Jaké jsou ceny benzínu

Průměrná cena benzínu se v České republice pohybuje kolem 50 Kč / litr. Za litr nafty zaplatíte kolem 45 Kč. 

Dopravní předpisy v České republice

Ve městech a zastavěných oblastech je maximální povolená rychlost 50 km / h, na rychlostních silnicích 90 km / h a na dálnicích 130 km / h. Během celého roku je povinné denní svícení. Při řízení není tolerována žádná hladina alkoholu v krvi. 

Krátkodobé půjčení auta

Pokud si stáhnete aplikaci HoppyGo (Google Play / App Store) a pokud použijete odkaz RCO9LUDM, dostanete kredit 500 Kč na první jízdu zdarma.

Autobusy

Cestování autobusem je v České republice nejrozšířenějším a nejlevnějším způsobem dopravy. Autobusová síť je poměrně rozsáhlá  a můžete se tak dostat téměř všude.

Autobusy jezdí na čas. V některých případech je nutná rezervace míst (např. u dopravců Regiojet či Flixbus), v ostatních  se jízdenky kupují až u řidiče. Pokud není možné zakoupit místenku předem, může se stát, že si nebudete mít kam sednout a budete muset stát v uličce. Pro vyhledávání spojů můžete využít vyhledávač IDOS, kde najdete jak vlaková, tak i autobusová spojení, včetně MHD spojů v jednotlivých městech. 

Nejoblíbenější autobusoví přepravci v České republice

RegioJet bus

Vlaky

Ve větších městech můžete využít pro přepravu taxi služeb. Tento způsob dopravy ale není zrovna levnou záležitostí. Za kilometr běžně zaplatíte od 25 Kč. V noci a v turisticky nejvíce vytížených lokalitách mohou být ceny mnohem vyšší. Vždy se na ceně domluvte ještě před jízdou, ať nejste nemile překvapeni. Rovněž můžete využít aplikaci Uber, kde cenu znáte předem a přeprava je levnější než u klasických taxi služeb.

Czech railways.jpg

Taxi, Uber atd.

Ve větších městech můžete využít pro přepravu taxi služeb. Tento způsob dopravy ale není zrovna levnou záležitostí. Za kilometr běžně zaplatíte od 25 Kč. V noci a v turisticky nejvíce vytížených lokalitách mohou být ceny mnohem vyšší. Vždy se na ceně domluvte ještě před jízdou, ať nejste nemile překvapeni. Rovněž můžete využít aplikaci Uber, Bolt či Liftago, kde cenu znáte předem a přeprava je levnější než u klasických taxi služeb.

Aplikace Liftago či Bolt bývají často výhodnější než klasické taxi. Ideální je nabídky porovnat a použít slevový kód:

  • Slevový kod Uber na 340 Kč (5 x 68 Kč) - f8vdzxfjuqpk
  • Slevový kod Bolt na 100 Kč - UBGZYJ
  • Slevový kod Liftago na 100 Kč - JIRI8795

Městská doprava

Městská hromadná doprava je zajišťována především autobusy. Ve větších městech se můžete setkat s trolejbusy či tramvajemi. V Praze můžete pro cestování využít metro. Jízdenky zakoupíte v prodejních stáncích, v automatech a ve většině případu lze jízdenky zakoupit i u řidiče. Ve větších městech není nutné jízdenky kupovat, při nástupu a výstupu stačí přiložit kreditní kartu k terminálu v autobusu či tramvaji a částka vám bude následně z karty stržena.

Stopování v České republice

Stopování je v České republice zcela běžné. Na hlavních tazích stopaře potkáte poměrně často. Starší řidiči často mluví pouze česky, takže pokud cestujete s někým, kdo češtinu neovládá, setkáte se s jazykovou bariérou a budete muset tlumočit.

Letecká doprava

V České republice najdete 3 hlavní letiště, a to v Praze, Brně a Ostravě. Mezi další letiště se pak řadí Pardubice nebo Karlovy Vary. Vnitrostátní letecká doprava není v rámci České republiky příliš běžná, jedná se o ekonomicky náročnou záležitost a vzhledem k malé rozloze Česka se nevyplatí letadlem cestovat.

Co dělat v České republice

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 8.8.2024