Průvodce / Evropa / Albánie / Praktické

Praktické informace do Albánie

Doklady do Albánie

Do Albánie nepotřebujete žádné speciální vízum. Doba pobytu ale nesmí přesáhnout 90 dní během 180 denního období. Pro vstup potřebujete platný cestovní pas nebo občanský průkaz (při letecké přepravě je rozhodně lepší cestovní pas). Tyto doklady musí platit ještě následující 3 měsíce od vstupu do země. Pokud si plánujete půjčovat auto, nezapomeňte na mezinárodní řidičský průkaz.

Očkování

Žádné očkování není povinné. Doporučeno je očkování proti žloutence typu A a B a proti břišnímu tyfu.

Internet a volání v Albánii

Albánie není součástí EU, a tak si po příletu nezapomeňte vypnout na mobilním telefonu data. Ceny hovorů a sms konzultujte se svým operátorem. Pokud v Albánii plánujete zůstat delší dobu, určitě se vám vyplatí místní sim karta s internetem, kterou si můžete zařídit ve větších městech.

Na co si dát v Albánii pozor?

Albánie je navzdory své občas nemilé pověsti zemí velmi bezpečnou a pohostinnou. Ostatně jako v každém jiném evropském městě dbejte v Tiraně zvýšené pozornosti kvůli zlodějům a kapsářům. 

Paradoxně největší nebezpečí vás může potkat na albánských silnicích. Země má sice jasně dané dopravní předpisy, ale téměř nikdo je nedodržuje.

Zvýšenou pozornost mějte v oblastech při hranicích s Kosovem, kde se stále ještě může nacházet nevybuchlá munice nebo zaminovaná území z dob války. Albánie sice veřejně prohlásila, že se na území již žádné miny nenachází, ale opatrnosti není nikdy dost. 

V Albánii se nachází obrovské množství opuštěných pejsků. V městech bývají psi neškodní a nevšímají si vás. Potenciálním nebezpečím mohou být ale psi pastevečtí, kteří si chrání své území.

Zásuvky v Albánii

Napětí220 V
Frekvence50 Hz
Typ zásuvekZásuvka typu C a F

Kriminalita v Albánii

Albánie je na vzdory své pověsti považována za bezpečnou zemi. Ve větších městech si ale dejte pozor na kapsáře a zloděje. Stačí dodržovat základní pravidla, jako nenosit své cennosti viditelně, nemít u sebe veškerou hotovost a nepohybovat se v noci o samotě po krajních částech měst.

Kde se v Albánii nechat ošetřit?

Před cestou do Albánie nezapomeňte na cestovní pojištění, abyste v případě nenadálých trablí se měli na koho obrátit. Místa, kde se nechat ošetřit můžete konzultovat se svou pojišťovnou. 

Nemocnice se nachází v každém větším městě, ale úroveň zdravotnictví je oproti ČR na opravdu nízké úrovni. Na venkově a v menších městech dost často nenarazíte na žádnou zdravotní péči. V Tiraně se nachází nemocnice Hygea Hospital Tirana nebo Spitali Amerikan.

Turistické pasti

V Albánii se vyloženě s žádnou turistickou pastí nesetkáte. Místní si váží každého turisty a pokud dáte najevo, že se vám v Albánii líbí, patřičně to ocení.

Přírodní katastrofy

Ani Albánii se nevyhýbají přírodní katastrofy, jako lesní požáry, záplavy a zemětřesení. Poslední ničivé zemětřesení bylo v Albánii v roce 2019.

Důležité kontakty

Policie129
Dopravní policie 126
Zdravotnická záchranná služba127
Hasiči128

Jak už to v Albánii bývá, lze předpokládat, že osoba, která vám telefon vezme nebude hovořit anglicky. V oblasti hlavního města Tirany se můžete v angličtině obrátit na ERT (Emergency Response Team) na telefonním čísle +355 (0) 682112112.

Co dělat v Albánii

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 27.11.2024