Průvodce / Asie / Srí Lanka / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se na Srí Lance domluvím?

Národními jazyky jsou na Srí Lance sinhálština a tamilština. Největší skupinu obyvatel tvoří Sinhálci a sinhláština je tak nejvíce používaným jazykem v zemi. Pokud ani jeden z těchto jazyků nehovoříte, nemějte obavy. Ve většině turistických oblastí by neměl být problém se tak nějak domluvit anglicky. 

O obyvatelích

Srílančané jsou velmi přátelský a pohostinný národ. Většina obyvatel má moc ráda turisty a dává to patřičně najevo. Občas se vám může stát, že vás někdo požádá o fotku. 

Na Srí Lance žije přibližně 20 milionů obyvatel a národnostní složení je velmi pestré. Většinu obyvatel tvoří Sinhálci, dále se tu pak setkáte s Tamily, muslimy i potomky Evropanů. 

Společenská etiketa a zvyky

Většina obyvatel jsou buddhisté a je tak potřeba dodržovat a respektovat pravidla a zvyky. Při vstupu do budhistických památek je nutné mít zakrytá ramena, paže i kolena. Určitě tak nevstupujte do chrámů v kraťasech nebo minisukni a tílku. Před vstupem do chrámu si nezapomeňte zout boty, stejná pravidla platí i před vstupem do obydlí. Vždy respektujte buddhistické symboly. Jakékoliv zobrazení Buddhy je posvátné – ať už je třeba staré, malé či neúplné. Neslušné je jakkoliv ukazovat na zobrazení Buddhy. Před sochu Buddhy musíte usedat v kleče tak, aby nohy nebyly před tělem. Velmi hrubé je také dotknout se něčí hlavy, především pak nehlaďte po hlavičkách děti. Levá ruka je také považována za „nečistou“, proto není slušné jíst levou, podávat věci levou rukou.

Náboženství

Náboženství je nedílnou součástí každodenního života všech Srílančanů. Oficiálním náboženstvím země je buddhismus, ke kterému se hlásí přibližně 70 % obyvatel. Dále je zde zastoupen hinduismus, islám i křesťanství. 

Historie Srí Lanky

Dějiny Srí Lanky sahají do 5. století před naším letopočtem, kdy zde vzniklo sinhálské království. Ve 3. století před naším letopočtem do země začal pronikat buddhismus. V 15. století zemi objevili portugalští mořeplavci, ale jako první Srí Lanku kolonizovali Nizozemci a na konci 18. století Britové. Ostrov dostal název Cejlon a angličtina se stala novým oficiálním jazykem. Své nezávislosti dosáhla až v roce 1948. V této době ale začaly rozpory mezi Sinhálci a Tamily, které v roce 1983 vyústily v občanskou válku. Ta trvala celkově 26 let. 

Kultura

Kultura na Srí Lance je ovlivněna Indií, koloniálními velmocemi a jihovýchodní Asií. Jejím základem je náboženství, které se promítá do výtvarného umění, hudby i tance. 

Srílanské tradiční tanečnice, Srí Lanka

Nákupy a suvenýry

Nejoblíbenějším turistickým suvenýrem jsou barevné srílanské masky. Většina masek, které se prodávají na trzích, údajně pomáhá zahnat nemoci. Oblíbeným suvenýrem jsou také různé batikované látky, tradiční šaty, sárí, halenky, závěsy, ubrusy a podobné věci.

Velmi levně seženete na Srí Lance kožené výrobky, např. tašky či peněženky nebo předměty z bambusu, mušlí a kokosových vláken i slupek kokosových ořechů. Cenově velmi přijatelná je na Srí Lance i veškerá keramika, lakované předměty, krajky a ručně tkané látky. Z potravin a pochutin si určitě nezapomeňte koupit světoznámý Srílanský čaj a exotická koření, která jsou k dispozici i v různých dárkových baleních.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 16.3.2024