Průvodce / Asie / Srí Lanka / Doprava

Doprava na Srí Lance

Doprava na Srí Lance

Srí Lanku můžete procestovat autobusem, vlakem, tuk-tukem nebo se speciálním povolením i půjčeným autem. Zde vám přinášíme několik tipů, jak vyzrát na hromadnou dopravu. 

Půjčení auta či motorky

Pokud si na Srí Lance plánujete zapůjčit auto nebo motorku, budete k tomu potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a speciální povolení, které je nutné za poplatek vyřídit v hlavním městě Colombo. Ve většině autopůjčoven budete muset předložit pas a složit zálohu. V některých případech po vás mohou vyžadovat i zpáteční letenku do zástavy. 

Myslete na to, že srílanská doprava je velmi odlišná oproti té naší. Vše můžete vyřešit tím, že si pronajmete auto rovnou s řidičem. 

Autobusy

Jezdí zde tři druhy autobusů – červené státní autobusy, bílé státní dálkové (bez klimatizace) a bílé soukromé autobusy (s klimatizací). Červené autobusy patří k nejlevnějším, ale bývají v dosti špatném stavu a jsou pomalé. Bílé státní autobusy spojují velká města, zastavují i mimo zastávky na znamení. Ale pozor, za větší zavazadlo, zde zaplatíte jako za další osobu. Bílé soukromé autobusy také jezdí jen mezi velkými městy, na mávnutí zastavují kdekoliv a také vás nechají kdekoliv vystoupit. Cenově jsou dražší než státní.

Spoje můžete vyhledat zde

Vlaky

Vlaková doprava na Srí Lance je velmi populárním, ale pomalým způsobem, jak cestovat po ostrově. Srílanské vlaky nemají dveře a staré vagony jsou ve většině případů bez klimatizace. Jedna jízda trvá klidně 3 hodiny a výjimkou nejsou i několikahodinová zpoždění. Jedná se ale o ikonický dopravní prostředek s nádhernými výhledy. 

Srílanské vlaky mají většinou tři třídy - první třída (většinou klimatizovaná), druhá třída (ventilátory), třetí třída (neklimatizovaná). Nejčastěji se ale setkáte s vlaky, které nabízí pouze třetí třídu a na místenku je nutné vystát dlouhou frontu. Nejznámější trasy jsou: 

  • Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla 
  • Colombo – Galle – Matara
  • Colombo – Polonnaruwa – Trincomale 

Nejkrásnější a nejvyužívanější trasou je právě Colombo - Badulla, během které můžete pořídit ikonické fotografie. Mezi nejpopulárnější stavby na ostrově se řadí Nine Arch Bridge, který se nachází mezi stanicemi Demodara a Ella. Oficiální informace o jízdních řádech si můžete přečíst zde

Taxi a Tuktuky

Tuktuky najdete na Srí Lance na každém kroku a zavezou vás prakticky kamkoliv. Cenu si nezapomeňte s řidičem dohodnout před cestou. Pokud se řidičem nabídnutá cena vyšplhá na vysoké částky, nezapomeňte smlouvat. 

Pro jízdu můžete využít i aplikaci Uber. Jízdu je možné objednat předem a cenu znáte v předstihu. Klasické taxíky fungují ve všech městech i vesnicích. Většinou nemají taxametr, a tak se určitě na ceně domluvte před jízdou.

Lodní doprava

Lodní doprava není na Srí Lance turisty využívána. 

Letecká doprava

V rámci ostrova provozuje lety společnost Cinnamon Air. Společnost zajišťuje jak klasické lety, tak i privátní letecké transfery. Letový řád si můžete prohlédnout na oficiální stránce aerolinek. 

Stopování na Srí Lance

Koncept stopování není na Srí Lance příliš znám, ale i přes to nebudete na jízdu čekat déle než pár minut. Místní obyvatelé jsou velmi sympatičtí a ochotní. Většina z nich vás bez problému doveze na kratší vzdálenosti.  

Městská doprava

Veřejnou dopravu na Srí Lance představují tuk tuky. V Colombu můžete využít i městské autobusy, které jsou ale pro turisty nepříliš příjemným zážitkem. Autobusové řády jsou nepřehledné a autobusy často velmi přeplněné. Tyto autobusy zastavují na mávnutí ruky a jízdenka se kupuje u revizora. 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 5.2.2024