Doprava na Srí Lance

Srí Lanku můžete procestovat autobusem, vlakem, tuk-tukem nebo se speciálním povolením i půjčeným autem. Zde vám přinášíme několik tipů, jak vyzrát na hromadnou dopravu. 

Velké popularitě se těší levné jednodenní či vícedenní výlety s řidičem, nebo organizované plavby.

Půjčení auta či motorky

Pokud si na Srí Lance plánujete zapůjčit auto nebo motorku, budete k tomu potřebovat mezinárodní řidičský průkaz a speciální povolení, které je nutné za poplatek vyřídit v hlavním městě Colombo. Ve většině autopůjčoven budete muset předložit pas a složit zálohu. V některých případech po vás mohou vyžadovat i zpáteční letenku do zástavy. 

Myslete na to, že srílanská doprava je velmi odlišná oproti té naší. Vše můžete vyřešit tím, že si pronajmete auto rovnou s řidičem.

Autobusy

Jezdí zde tři druhy autobusů – červené státní autobusy, bílé státní dálkové (bez klimatizace) a bílé soukromé autobusy (s klimatizací). Červené autobusy patří k nejlevnějším, ale bývají v dosti špatném stavu a jsou pomalé. Bílé státní autobusy spojují velká města, zastavují i mimo zastávky na znamení. Ale pozor, za větší zavazadlo, zde zaplatíte jako za další osobu. Bílé soukromé autobusy také jezdí jen mezi velkými městy, na mávnutí zastavují kdekoliv a také vás nechají kdekoliv vystoupit. Cenově jsou dražší než státní.

  • Spoje můžete vyhledat zde

Vlaky

Vlaková doprava na Srí Lance je velmi populárním, ale pomalým způsobem, jak cestovat po ostrově. Srílanské vlaky nemají dveře a staré vagony jsou ve většině případů bez klimatizace. Jedna jízda trvá klidně 3 hodiny a výjimkou nejsou i několikahodinová zpoždění. Jedná se ale o ikonický dopravní prostředek s nádhernými výhledy. 

Srílanské vlaky mají většinou tři třídy - první třída (většinou klimatizovaná), druhá třída (ventilátory), třetí třída (neklimatizovaná). Nejčastěji se ale setkáte s vlaky, které nabízí pouze třetí třídu a na místenku je nutné vystát dlouhou frontu. Nejznámější trasy jsou: 

  • Colombo – Kandy – Nuwara Eliya – Badulla 
  • Colombo – Galle – Matara
  • Colombo – Polonnaruwa – Trincomale 

Nejkrásnější a nejvyužívanější trasou je právě Colombo - Badulla, během které můžete pořídit ikonické fotografie. Mezi nejpopulárnější stavby na ostrově se řadí Nine Arch Bridge, který se nachází mezi stanicemi Demodara a Ella. Oficiální informace o jízdních řádech si můžete přečíst zde

Taxi a Tuktuky

Tuktuky najdete na Srí Lance na každém kroku a zavezou vás prakticky kamkoliv. Cenu si nezapomeňte s řidičem dohodnout před cestou. Pokud se řidičem nabídnutá cena vyšplhá na vysoké částky, nezapomeňte smlouvat. 

Pro jízdu můžete využít i aplikaci Uber. Jízdu je možné objednat předem a cenu znáte v předstihu. Klasické taxíky fungují ve všech městech i vesnicích. Většinou nemají taxametr, a tak se určitě na ceně domluvte před jízdou.

Lodní doprava

Letecká doprava

V rámci ostrova provozuje lety společnost Cinnamon Air. Společnost zajišťuje jak klasické lety, tak i privátní letecké transfery. Letový řád si můžete prohlédnout na oficiální stránce aerolinek. 

Stopování na Srí Lance

Koncept stopování není na Srí Lance příliš znám, ale i přes to nebudete na jízdu čekat déle než pár minut. Místní obyvatelé jsou velmi sympatičtí a ochotní. Většina z nich vás bez problému doveze na kratší vzdálenosti.  

Městská doprava

Veřejnou dopravu na Srí Lance představují tuk tuky. V Colombu můžete využít i městské autobusy, které jsou ale pro turisty nepříliš příjemným zážitkem. Autobusové řády jsou nepřehledné a autobusy často velmi přeplněné. Tyto autobusy zastavují na mávnutí ruky a jízdenka se kupuje u revizora. 

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 16.3.2024