Průvodce / Asie / Indonésie / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se v Indonésii domluvím?

V Indonésii se mluví 300 rozdílnými jazyky a dialekty. Zdá se vám to hodně? Aby se místní obyvatelé byli schopni spolu domluvit, zastřešuje vše oficiální jazyk – indonéština, tzv. Bahasa Indonesia. Tento oficiální jazyk se podobá malajštině a píše se latinkou. V turistických oblastech se bez problémů domluvíte anglicky.

O obyvatelích

Indonésané jsou velmi milý a přátelský národ. Nikam nespěchají a všechno má svůj čas. Tento fakt může být pro Evropany trošku děsivý, a tak pokud potřebujete něco rychle vyřídit, obrňte se trpělivostí.

Moc rádi s vámi budou zkoušet navázat konverzaci, i když umí třeba jen jedno slovíčko anglicky. Taktéž se připravte na to, že Indonésané milují cigarety a jsou schopni si zapálit kdykoliv a kdekoliv (třeba i u zákazu kouření). 

Indonésie se rozkládá na více než 17 tisících ostrovech a je domovem pro více než 270 milionů obyvatel. Obyvatelstvo je velmi rozmanité a zahrnuje nespočet etnik.

Společenská etiketa a zvyky

Nezapomeňte na patřičný dress code. V turistických oblastech jsou pravidla poměrně volnější, ale pokud zamíříte do méně turistických oblastí, měly by ženy mít zahalená ramena i kolena. V případě vstupu do  všech náboženských chrámů platí tato pravidla i pro muže.  

Čas je v Indonésii pouze pojem, Indonésané chodí pozdě na schůzky, na společenské události a nejsou schopni dodržovat stanovené termíny. Obrňte se proto trpělivostí a přizpůsobte se místnímu stylu života.

Náboženství

Indonésie má v zemi více než 86% zastoupení islámu a je tak největší muslimskou zemí světa. Dále se obyvatelé hlásí ke křesťanství, hinduismu, buddhismu a konfucianismu, ale najdete zde i zastoupení dalších světových náboženství. Stát oficiálně uznává pouze pět náboženství, kterými jsou islám, náboženství protestantské, římsko-katolické náboženství, hinduismus s buddhismus.

Stručná historie Indonésie

Indonésie má velmi bohatou historii. Na ostrově Jáva byly objeveny pozůstatky jávského člověka, který zde žil 500 tisíc let před naším letopočtem. Během počátků našeho letopočtu začaly být obydleny ostrovy Jáva, Sulawesi a Sumatra, kde se mísilo původní obyvatelstvo s dalšími asijskými národnostmi a přistěhovalci z Indie. Na ostrovech byl nejvíce rozšířený hinduismus a buddhismus. Ve 13. století se mezi zdejší náboženství začal prosazovat i islám, který do Indonésie rozšířili obchodníci z Persie a vznikala muslimská království. 

V 16. století začali zemi kolonizovat Evropané, tedy Portugalci a Nizozemci. Indonésie se krátce dostala i pod správu britské Východoindické společnosti. Svou nezávislost získala Indonésie až po druhé světové válce, vyhlášením Indonéské republiky. Vyhlášení nezávislosti se ale nelíbilo Nizozemcům, a tak zde nastala válka, která trvala až do roku 1949 a byla ukončena za účasti OSN. Ani po této válce si Indonésie neužila klidu. V zemi nastal vojenský převrat, během kterého padlo až na dva miliony obětí. Tímto převratem se dostal k moci generál Suharto, který v zemi nastolil autoritářský režim. Jeho vláda vedla k četným nepokojům a vyústila v ekonomickou krizi. První svobodné volby se v Indonésii uskutečnily až v červnu roku 1999.

Kultura

Téměř veškeré tradiční indonéské umění vychází z mimořádně bohatého kulturního dědictví. Mnoho uměleckých děl bylo vytvořeno u královských dvorů na ostrovech Jáva a Bali. Většina uměleckých děl byla součástí náboženských a mystických obřadů a mají svůj původ v dávné mytologii a leckdy jsou motivovány eposy Ramayana a Mahabarata. V Indonésii je spousta vysokých uměleckých škol, jež pečují o vysokou úroveň indonéského tradičního umění.

Stínové divadlo a gamelan

Stínové divadlo nebo-li wayang-kulit se stále hraje na ostrovech Jáva a Bali. Hraje se pomocí sošek vytvořených z kůže, většinou hinduistické eposy a mýty. Stejné náměty mají i tradiční balijské a javánské tance. Tanečních představení bývají doprovázená hudebními orchestry gamelan a keroncang.

Gamelan je soubor perkusních nástrojů naladěných do určité tóniny. Mezi nástroje gamelanu patří různé bubínky, metalofony a gongy. Nástroje bývají zhotoveny z železa, bronzu nebo mosazi a bývají zasazovány do dřevěných rámů a konstrukcí. Na Bali najdeme i bamabusové gamelany. Gamelanová hudba má složitou stavbu a vydává zvučné tóny evropskému uchu velmi tajemně a neobvykle znějící. Koncerty gamelanových orchestrů můžete v Indonésii shlédnout téměř v každé turistické destinaci, při divadelních a tanečních představeních, či při slavnostních příležitostech.

Tanec

V Indonésii žije několik set národů a národností a každá z nich má své tradiční tance. Tradiční tanec je v jednotlivých regionech udržován a pěstován dodnes. Zahajuje se jím každá oficiální akce a tanec je také součástí každé oslavy. I epos Ramayana má na Jávě svou taneční verzi. Taneční umění je v Indonésii velice oblíbené, je zde mnoho škol jak pro místní, tak pro cizince.

Řemesla

Indonéská řemeslná výroba je jednou z nejlepších na světě. Tradiční umění je zde důležitou součástí života. Indonéští umělci pracují hlavně se dřevem, kamenem a pískovcem. Zpracování a barvení látek má také dlouhou tradici. Například batikování a barvení textilií vzniklo na ostrově Jáva již před staletími. Centrem řemeslné výroby v Indonésii je ostrov Bali a především pak město Ubud, kolem kterého je soustředěna většina uměleckých dílen.

Batika

Důležitou roli v indonéské kultuře hraje látka a její výzdoba. Každá etnická skupina se vyznačuje sobě specifickou látkou a její výzdobou. Z Indonésie pochází způsob zdobení látky pomocí vosku a barvení – batika. Indonéská tradiční batika má své jedinečné vzory a v Indonésii se stala společenským oděvem. Na Jávě a Bali lze navštívit mnoho batikových dílen, kde si lze batikování látky vyzkoušet.Umělecké tradice se udržují v i malířství, řezbářství, sochařství, stříbrotepectví, keramice a vyrábění předmětů z kůže a drahých kamenů. Každý region má pro sebe typické umělecké řemeslo, pro které je uctíván a respektován. Po celé Indonésii natrefíte na řadu uměleckých dílen a především na Bali, na celé umělecké vesnice. V těchto dílnách je možno sledovat umělce při práci i si nakoupit jejich díla. Pořádají se tu i kurzy daného uměleckého řemesla pro turisty.

Nákupy a suvenýry

Indonésie je rájem pro všechny milovníky nakupování a suvenýrů. Nakupovat můžete v pouličních stáncích, na tržištích, v kamenných domech nebo u potulných prodejců. V pouličních stáncích a u potulných prodejců nezapomeňte na smlouvání, které je pro Indonésii typické. 

S Indonésií bývá spojována batika, z níž se vyrábí například oblečení a tradiční indonéský oděv sárong. Dalším oblíbeným suvenýrem jsou výrobky a nádobí ze dřeva, jelikož místní řezbáři jsou velice zruční. Oblíbené jsou i obrazy místních umělců, ručně vyráběná mýdla, koření (hřebíček, skořice, chili) nebo třeba kokosový olej. Skvělým dárkem je například i místní káva nebo cibetková káva.

Co s sebou do Indonésie?

Do Indonésie si nezapomeňte sbalit všechny potřebné doklady, včetně mezinárodního řidičského průkazu a cestovního pasu. Doporučujeme si udělat i fotokopii cestovních dokladů a poslat si ji třeba na email. 

Počasí v Indonésii je tropické, ale pokud se chystáte na výstupy hor nebo delší túry, nezapomeňte na teplejší a pohodlné oblečení, včetně pořádných bot. Pobyt v Indonésii vám budou velmi často znepříjemňovat komáři, a tak nezapomeňte ani na dlouhý rukáv a nohavice. Nepodceňte ani repelent, který doporučujeme zakoupit až na místě. Český repelent nemá moc na indonéské komáry účinek. 

Určitě nezapomeňte ani na opalovací krém s vysokým faktorem a pokrývku hlavy. Část vašeho zavazadla by měla tvořit i dobře vybavená lékárnička.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 7.2.2024