Průvodce / Asie / Indonésie / Bali / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se na Bali domluvím?

Úředním jazykem na Bali je Bahasa Indonesia, i přesto zde ale většina obyvatel mluví spíše tradičnější balijštinou. V turistických letoviscích se lze domluvit i anglicky.

Společenská etiketa a zvyky

Indonésie je velmi tradiční a konzervativní země a je potřeba zde dodržovat určitá pravidla etikety. Při vstupu do svatyní mějte vždy zahalená ramena a kolena. Zapůjčte si sarong (šátek) nebo si vezměte dlouhé kalhoty. Stejně jako v celé Asii je levá ruka považována za nečistou. Na jídlo či podání věcí, peněz,.. se používá výhradně pravá ruka. Hlava je posvátná, dotýkání se cizí hlavy je považováno za prohřešek. Vyhněte se hlazení dětí po hlavě. Stejně jako v celé Asii byste na veřejnosti neměli dávat najevo hněv, takové chování je bráno za neslušné a hodné posměchu. Nemluvte kriticky o místním náboženství a náboženských zvycích. Indonésané se rádi na náboženství vyptávají a rádi o něm mluví, pokud jste ale ateisté je vhodné se těmto tématům vyhnout.

Náboženství

Bali je skrz naskrz protknutý hinduismem, ke kterému se váží nejen typické duchovní stavby, ale i oslavy, rituály a kostýmy. Tanec odráží životní styl Balijců a jejích hluboké spojení s hinduismem. Taneční představení se liší podle toho, zda jde o chrámovou oslavu či obřad. Často jde o zpodobnění příběhů z hinduistických eposů (např. Ramayana) nebo soubojů mezi dobrem a zlem (např. Barong nebo Kecak).

Historie Bali

Historie Bali sahá až do dob okolo 2000 let př.n.l., kdy na ostrov dorazili první obyvatelé. Své kořeny ve starověku má i budhismus a hinduismus a dnes je Bali jediným ostrovem Indonésie, kde hinduismus převažuje.

Kulturu i život obyvatelů Bali ovlivnily nejen kontakty s obyvateli okolních ostrovů, ale i návštěvy Evropanů. Část domorodců se tomuto vlivu chtěla vyhnout a stáhli se do ústraní centra ostrova. I proto při pobřeží doposud fungují trochu jiné principy, než v jeho srdci, kde se stále dbá na tradiční zákony.

Velkou srážkou s okolním světem byla Druhá světová válka, kdy byl ostrov okupován Japonskem. Vojska si ho vybrala jako strategický bod kvůli přívětivému počasí. Bali bylo osvobozeno roku 1945 britskou armádou a po kapitulaci Japonců byl ostrov předán Nizozemcům. Ti nad ním měli moc až do roku 1949, kdy bylo Bali prohlášeno jako nezávislé území a správně bylo přiřazeno do uskupení Republiky Spojených státu indonéských. V roce 1958 se pak Bali stalo samostatnou provincií.

Kultura

Ostrov Bali je uměleckým centrem Indonésie. Jako suvenýr si tak můžete domů přivézt výrobek z dřevořezbářství či batikování. Kromě tradiční řemeslné výroby, která má na Bali dlouhou historii, vás jistě zaujmou tradiční balijské tance, které jsou pro Evropana velmi nevšedním zážitkem. Tanec odráží životní styl Balijců a jejích hluboké spojení s hinduismem. Víra zcela řídí každodenní život Balijců. Během roku se na Bali koná nespočet oslav a obřadů. Díky vystoupení lépe porozumíte balijské kultuře, uvidíte překrásné kostýmy a masky a budete se pohupovat do rytmu melodické hudby.

TIP: Vyražte na taneční představení „kecak dance“ do chrámu Saraswati Temple v Ubudu. Zažijete hypnotizující podívanou, kdy se aktéři dostávají doslova do tranzu. Za hodinu a půl tanečního vystoupení zaplatíte cca 80.000-100.000 IDR.

Nákupy a suvenýry

Při nakupování v tržnicích platí pravidlo smlouvání, se kterým každý obchodník předem počítá. Adekvátní cena bývá zpravidla poloviční, než vám trhovec nabídne, více než na polovinu netřeba smlouvat, ať je obchod férový pro obě strany. Jako suvenýr můžete zakoupit vyřezávané talismany ze dřeva, symboly hinduistických bohů, řetízek z pravých perel (cca 300 Kč), kokosový olej (cca 30 Kč) nebo sarong (tradiční balijský šátek).

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 10.5.2024