Průvodce / Asie / Indonésie / Bali / Praktické

Praktické informace

Doklady

Bali je součást Indonésie, a proto je pro pobyt potřeba turistické vízum. To obdržíte zdarma formou klasického razítka do pasu po příletu na letiště v Denpasaru s platností maximálně do 30 dní (tzv. Visa on arrival). Tento typ víza ale nejde prodloužit. Pokud jedete na déle než 30 dní (ale max. 60 dní), je potřeba si po příletu na letišti vízum zaplatit za poplatek cca 800 Kč. Za prodloužení víza pak zaplatíte na imigračním úřadu dalších cca 1.200 Kč.

POZOR! Pro získání víz je nutný pas s minimální platností 6 měsíců od data vstupu na Bali.

Očkování

Na Bali není třeba žádné speciální očkování, ale někteří cestovatelé se pro svůj větší klid nechají očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a někdy i proti vzteklině. Záleží jenom na vás, jestli před odjezdem navštívíte očkovací centrum, ale do Indonésie se dostanete i bez vakcín.

Co se nesmí dovážet?

Kromě standardních předmětů, jako jsou zbraně, narkotika, léky mimo vlastní potřebu, se na Bali nesmí dovážet například nahrané videokazety, čínská léčiva, čínské tiskoviny, vysílačky a bezdrátové telefony.

Co se nesmí vyvážet?

Pokud si z Bali plánujete dovézt jako vzpomínku mušli, květinu, korály, či dokonce zvíře, mohli byste se dostat do velkých problémů. Vývoz těchto předmětů je totiž přísně zakázán a podléhá celkem tučným pokutám. V krajním případě hrozí až zatčení. Výjimkou jsou předměty z tržnice (náramky z mušliček aj.), u který jde prokazatelně o zakoupený suvenýr.

Internet a volání na Bali

Pokud chcete na Bali zůstat ve spojení, rozhodne se vyplatí koupit si místní SIM kartu. Zvolit můžete jakéhokoli operátora, pokrytí mají většinou podobně dobré a mezinárodní roaming zde funguje bez problému. Potěšující je, že data jsou na Bali vcelku levná, nemusíte se tak bát, že byste za čas online platili vysoké částky.

Na co si dát na Bali pozor?

  • Před vstupem do chrámů je nutné mít zahalená ramena a kolena. Pamatujte na to a při plánování výletů a přibalte si sebou zahalující oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Většina vstupů do památek je též podmíněna zahalením do tzv. sarongu, což je tradiční větší barevný šátek (ale můžete použít jakýkoliv jiný typ šátku).
  • V některých hotelech teče studená i teplá voda, ale v nejlevnějších ubytováních je standardem pouze voda studená.
  • Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím případné starosti.
  • Budete-li jíst jako místní tzn. rukou, dělejte tak jen pravačkou, protože levá ruka je považovaná za nečistou.
  • Místo nože na Bali používají lžíci. Tzn. do levé ruky vidličku, do pravé lžíci a maso lžící odtrháváme.
  • Voda ve veřejných zdrojích na Bali NENÍ pitná. Pitnou (balenou) vodu koupíte všude obchodech.
  • Přestože Bali rozhodně nepatří mezi nebezpečné destinace, jsou zde poměrně časté kapesní krádeže podobně jako ve zbytku Indonésie. Na frekventovaných místech si proto dávejte pozor na své osobní věci.
  • Pro děti může být rizikové ostré slunce a velice vlhké tropické klima, nutností je také kupování balené vody. Přestože místní pláže a unikátní chrámy jsou velikým lákadlem, pro dovolenou s malými dětmi jistě najdete vhodnější destinace.
  • Ostražití buďte i při pohybu v přírodě. Na Bali je mnoho zvířat, které vás však mohou ohrozit vzteklinou, či jinou nepříjemnou nemocí. V nepřehledných terénech si pak dejte pozor i na uštknutí hadem.

Zásuvky na Bali

Na balijské zásuvky není třeba adaptér, jsou stejné jako u nás.

Kde se na Bali nechat ošetřit?

Na Bali je řada nemocnic i soukromých klinik a v porovnáním se zbytkem Indonésie je zde zdravotní péče vcelku nadstandardní. Pokud se na dovolené na Bali zraníte či onemocníte, vyhledejte jednu z nemocnic a nemáte se vůbec čeho obávat. Budete-li chtít zavolat lékařskou pomoc, stačí zavolat číslo 118 (119). Velmi dobré reference má BIMC Hospital (www.bimcbali.com), kde se specializují především na pomoc zraněným turistům a cestovatelům.

Zdravotní ošetření je nutné uhradit na místě v hotovosti. V ČR vám po předložení dokladu vše proplatí vaše pojišťovna v závislosti na vaší pojistné smlouvě. Většinu dalších nemocnic naleznete v Denpasaru.

Důležité kontakty

Policie110
Zdravotnická záchranná služba113
Hasiči118, 119

Co s sebou na Bali

Vezměte si s sebou minimum věcí, bohatě si vystačíte s párem triček, plavkami, šortkami a žabkami. Oblečení a hygienické potřeby lze dokoupit za běžné ceny v nákupních centrech nebo na hojně se vyskytujících trzích. S sebou si vezměte opalovací krém, který je na místě dražší. Pokud si plánujete půjčit motorku, nezapomeňte si před odjezdem vyřídit mezinárodní řidičák. Balijská policie se v pokutách na cizince opravdu vyžívá a budete jej potřebovat.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 10.5.2024