Spojené arabské emiráty jsou u nás turisty stále ne zcela objevenou destinací. Stále dostupnější dovolená v SAE nabízí slunné a stále vyhřáté pobřeží s křišťálově čistým mořem, pokud Vás navíc koupání omrzí, můžete se vydat na výlety po megalomanských městech plných nejluxusnějších a nejdražších staveb na světě.

 

Základní informace

 

Pro vstup na území Spojených arabských emirátů je požadován cestovní pas platný minimálně po dobu následujících 6 měsíců a zdravotní pojištění na dobu pobytu.

Měna: Dirham (1 AED = 6,63 Kč kurz platný k 11.7. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Hasiči: 997

Záchranná služba: 998

Policie: 999

Ve Spojených arabských emirátech jsou využívány elektrické zásuvky typu G používané například v Anglii, Irsku či na Kypru. Je tedy zapotřebí zakoupit adaptér, zásuvky nejsou kompatibilní s našimi kolíky.

Ať už cestujete k moři nebo do víru velkoměst, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy do Spojených arabských emirátů

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

 

Dovolená s dětmi ve Spojených arabských emirátech

 

Přestože SAE jsou v Česku stále trochu považovány za exotiku, vyjma trochu delší cesty byste hledali komplikace pro rodiny s dětmi jen stěží. Emiráty patří mezi nejbohatší státy světa, úroveň služeb je proto standardně na velice vysoké úrovni a pokoje jsou čisté a moderně vybavené. Pláže jsou v drtivé většině písečné a s pozvolným vstupem do moře, pro děti tedy ideální. Co se letovisek týče, nejoblíbenější je mezi rodinami s dětmi okolí Dubaje či Sharjah.

 

Dovolená se psem v SAE

 

Vzít s sebou na dovolenou do Dubaje svého čtyřnohého přítele je problematické hned z několika důvodů. Prvním z nich je samotná dlouhá cesta letadlem, která může být pro psa velice stresující. Druhým je pak zdejší tropické klima, které taktéž nedělá psům příliš dobře. Třetím a zřejmě největším zádrhelem je pak přístup konzervativnějších obyvatel, část z nich totiž stále považuje psy za „nečisté“. V SAE proto najdete jen minimum pláží a parků, kde není zakázán vstup se psy.

 

Klidná dovolená pro seniory v SAE

 

Díky nyní lepšímu leteckému spojení a výhodnějším nabídkám cestovních kanceláří jsou SAE stále více oblíbené i mezi seniory. Spojené arabské emiráty nabízejí ideální destinace pro relaxační dovolenou na dlouhých písčitých plážích mezi palmami. Co se úrovně služeb týče, Spojené arabské emiráty naplno splňují západoevropské standardy. Dalším lákadlem na SAE je poté samozřejmě také nádech exotiky za přijatelnou cenu, pokud vás omrzí moře, můžete se totiž vydat na výlet do pouště nebo zhlédnout nejvyšší budovy světa.

 

Noční život ve Spojených arabských emirátech

 

Přestože v SAE jakožto v muslimské zemi se setkáte s přísněji regulovaným prodejem alkoholu, diskoték a nočních klubů si zde užijete dosyta. Přestože usrkávat koktejly u hotelových barů můžete v prakticky každém letovisku SAE, jednoznačně největším centrem nočního života v SAE je Dubaj, kde naleznete širokou škálu zábavních podniků.

Díky po celý rok teplému klimatu jsou zde rozšířené plážové kluby a diskotéky, s včasnou rezervací a ve vhodném oblečení však můžete navštívit i kluby v centru navštěvované dunajskou smetánkou. Ačkoliv je noční život v Dubaji velice bohatý, stále zde platí jedno pravidlo. Tím je konec veškerých radovánek ve 2:00, kdy se často k nevoli turistů nekompromisně vypíná hudba a všechny party v Dubaji končí.

 

Nákupy v SAE

 

Co se nakupování týče, Spojené arabské emiráty jsou jako dělané pro milovníky luxusu. Obecně je v SAE levnější zlato, výhodně zde tak pořídíte šperky, luxusní hodinky a další drahé módní doplňky. Nejvíce obchodních středisek poté najdete v Dubaji (převážně čtvrť Deira) a Abu Dhabi.

Otevírací doby v SAE se většinou pohybují od 9 do 21 hodin večer. Všechny obchody pak mají zavřeno během pátečních modliteb od 11 do 13 hodin, menší obchody a prakticky všechny obchody v Ra´s al-Khaimah pak mají provoz ovlivněný modlitbami každý den.

 

Ceny ve Spojených arabských emirátech

 

Za hlavní chod v restauraci zaplatíte v SAE kolem 200 Kč, výrazně si však připlatíte za alkohol. Třetinka piva totiž vyjde na cca 230 Kč a i v supermarketech se cena plechovky piva pohybuje kolem 150 Kč. Víno a tvrdý alkohol je pro nás podobně absurdně drahé, cena za láhev vína v supermarketech začíná na 300 Kč. Příliš neušetří ani milovníci kávy, cena za šálek cappuccina se pohybuje mezi 80 a 130 Kč.

I ceny v supermarketech jsou vyšší nežli u nás, za stejnou cenu jako v Česku v SAE nakoupíte pouze hovězí a kuřecí maso. Ovoce, pečivo, těstoviny i rýže jsou poté cca o třetinu dražší než u nás.

 

Ubytování ve Spojených arabských emirátech

 

Nabídka ubytování v SAE je extrémně široká, většina hotelů však vznikla až po roce 2000 díky čemuž jsou pokoje obyčejně velice moderně vybavené. Co se letovisek na pobřeží týče, rozšířená jsou především studia a apartmány s cenami startujícími cca kolem 1200 Kč na noc. V Dubaji a Abu Dhabi je nabídka podstatně širší, obyčejný pokoj pro dva zde seženete i za 1100 Kč na noc, dopřát si však můžete i podstatně větší luxus v jednom z mnoha přepychových hotelů, jimiž se tato města proslavila. Kompletní nabídku ubytování ve Spojených arabských emirátech můžete prozkoumat na booking.com.

Alternativou za klasický booking je pak služba Aibnb, přes kterou lze sehnat ubytování v apartmánech přímo od soukromníků, často navíc za podstatně nižší ceny. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po SAE?

 

Dubaj

Dubaj je asi nejznámějším městem Spojených arabských emirátů. Velkou slávu poměrně mladému městu přináší především výškové budovy Burj Al Arab a Burj Khalifa, která je dokonce nejvyšší budovou světa. Rozmařilost tamních milionářů vás pak může udivovat i u umělých ostrovů na pobřeží Dubaje, fontán, zahrad Miracle Gardens či vodního parku Wild Wadi.

 

 

 

 

Abú Dhabi

Abú Dhabi je druhým významným turistickým cílem SAE. Oproti Dubaji zde kromě megalomanských staveb z poslední dekády nalezneme i řadu historických památek. Jednou z nejzajímavějších je palác Al-Hosn, neboli Bílá pevnost pocházející z roku 1793. Původní kulturu pak můžete poznávat také ve skanzenu Herritage Village, naopak moderní architekturu můžete obdivovat u luxusního komplexu Emirates Palace. Největší atrakcí Abú Dhabi je však jednoznačně moderní megalomanská Mešita šejka Zayeda, do které se s vhodným oblečením mohou vydat i evropští turisté.

 

Al-Ajn

Al-Ajn je historické město ve východní části SAE na hranici s Ománem. V Al-Ajn se nachází řada zábavních parků v čele s Hili Fun City či Al Ain ZOO. Zajímavá jsou také muzea, které ukazují artefakty z nedalekého naleziště Hili. Nejvýznamnější budovou města je pak ikonická Mešita šejka Salama, ze které je nádherný výhled na horu Jebel Hafeet.

 

Mešita Al Badiyah

Al Badiyah je mešita nacházející se nedaleko města Fujairah. Stavba pochází již z 15. století, což z ní dělá nejstarší mešitu na území SAE. V těsné blízkosti středověké stavby se nachází také další zachovalé památky z tehdejšího území, mezi ty nejzajímavější pak patří dvě strážné věže na kopci za mešitou.

 

Pohoří Jebel Hafeet

Pohoří Jebel Hafeet je oblast a stejnojmenná hora nacházející se mezi městy Abu Dhabi a Al-Ajn. Oblast je oblíbená především mezi příznivci motorismu, nachází se zde totiž nově postavená dálnice nabízející nádherná panoramata pouště a hor.

 

By: Peter Chovanec

 

Pohoří Hajar

Zatímco pohoří Jebel Hafeet lze nejlépe prozkoumat ze sedadla automobilu, soutěsky a prolákliny pohoří Hajar jsou ideálním místem pro středně náročné treky. V okolí se navíc nachází řada starověkých vesniček s památkami z doby bronzové.

 

Sharjah

Sharjah je třetí největší město SAE nacházející se severně od Dubaje. Ve městě Sharjah se nachází slavné Muzeum islámské civilizace, jež je považováno za nejvýznamnější muzeum svého druhu. Historické centrum města v sobě pak skrývá ještě další památky, z nichž nejznámější jsou Mešita krále Fajsala, pevnost Al Hisn či komplex původních tržnic Meredža.

 

Safari

Stejně tak jako se sluší za pobyt v Emirátech navštívit Abu Dhabi a Dubaj si každý správný cestovatel nesmí nechat ujít výlet do pouště. Výlet na arabské safari nabízí prakticky každá cestovní kancelář, výhodou organizovaného výletu je krom průvodce také to, že je turistům často nabízen i brunch s typickým arabským jídlem či vodní dýmkou.

 

 

 

 

Tipy na jednodenní výlety po SAE

 

1.Den – Dubaj

 

Při cestě do SAE rozhodně stojí za to udělat si výlet do Dubaje, město je navíc poměrně jednotvárné, takže za jeden den bez problémů stihnete obejít největší atrakce. Den můžete začít prohlídkou Burj Khalifa, budova vás okouzlí již zvenčí, pokud si navíc připlatíte tučné vstupné, můžete se pokochat výhledem ze 124. patra. Hned pod mrakodrapem se pak nachází pompézní Dubajská fontána, u které se vyplatí zhlédnout i pravidelně se opakující světelnou show.

Přes poledne je v Dubaji enormní horko, a vyplatí se tak nejvyšší teploty přečkat buď ve Wild Wadi Water Parku nebo v zahradách Miracle Gardens na kraji města. V podvečer se pak můžete vypravit ke druhému slavnému mrakodrapu Burj Al Arab a následně se projít k umělému ostrovu ve tvaru palmy Palm Jumeirah, u kterého se taktéž nachází městská pláž.

 

2.Den – Abú Dhabi

 

Přestože Abú Dhabi je pro mnoho cestovatelů zajímavější než Dubaj, i zde lze hlavní atrakce stihnout za jeden den. Minimálně celé dopoledne si vyhraňte na Mešitu šejka Zayeda, která v sobě ukrývá taktéž muzeum s písemnictvím a řemeslnými výrobky. Přes největší odpolední horko se schovejte v paláci Al-Hosn, kde lze taktéž navštívit muzeum mapující arabské tradice. Po návštěvě paláce si ještě stihnete prohlédnout budovu Emirates Palace a ve večerních hodinách se smočit na pláži.

 

 

3.Den – Al-Ajn a okolí

 

Z turistické oblasti kolem Dubaje a Abu Dhabi se lze vcelku rychle dostat na východ SAE do města Al-Ajn. V něm stojí za zhlédnutí Národní muzeum, mešita a Palác šejka Zayeda s muzeem. Kompletní prohlídku města tak při včasném vstávání stihnete za dopoledne. Odpoledne si poté rezervujte pro návštěvu archeologického parku Hili. V něm si můžete prohlédnout cenné památky z původního osídlení z doby bronzové.

 

4.Den – Sharjah a Ajman

 

Zajímavý celodenní výlet z Dubaje můžete podniknout do nedalekých měst Sharjah a Ajman. Více času zřejmě strávíte v Sharjah, kde alespoň 2 hodiny zabere samotná prohlídka Muzea islámské civilizace sídlící v pompézním paláci. Po prohlídce muzea se vydejte k pevnosti Al Hisn a následně k obří Mešitě krále Fajsala. Velice zajímavá místa jsou také tržnice Meredža či Al Jamail, která se nachází hned u přístavu.

Po náročné prohlídce Sharjah v podvečer stihnete ještě prohlídku Národního muzea v Ajmanu. Druhou významnou atrakcí města je pak Ajmanská pevnost, kterou však stačí vidět zvenčí.

 

5.Den – Umm al Quwain a výlet do pouště

 

Dalším turisticky atraktivním městem nedaleko Dubaje je Umm al Quwain. Zde stojí za vidění převážně starý přístav, blízko něhož se nacházejí také katakomby z přelomu našeho letopočtu. Po prohlídce přístavu se můžete vydat k pevnosti Umm al Quwain, ve které se nyní nachází archeologické muzeum.

Po prohlídce Umm al Quwain a přečkání nejvyšších odpoledních teplot si můžete dopřát také výlet na safari. Nejjistějším způsobem jak poznat tamní pouště je zakoupit si výlet, společností zajišťující výjezdy terénním vozem po poušti je v okolí Dubaje nespočet.

 

6.Den – Masafi a mešita Al Badiyah

 

Výlet za perlami východu SAE začněte v městečku Masafi. Zde se můžete projít po hradbách zachovalé pískovcové pevnosti, největším unikátem města je však podzemní úložiště vody Falaj nacházející se nedaleko pevnosti.

Po dopolední prohlídce Masafi následuje přesun k vesničce Al Badiyah. Zde jistě nesmíte vynechat prohlídku starobylé mešity, velice zajímavá je však také procházka po okolních věžích rozmístěných na kopcích kolem mešity.

 

Pláže v SAE

 

Turisticky vyhledávané západní pobřeží omývané vodami Perského zálivu je typické velice teplou a čistou vodou. V letních měsících, kdy teplota vody značně přesahuje hranici 30°C se již moře stává spíše jedněmi velkými termálními lázněmi. Díky čisté vodě je poté moře v SAE typické skvělou viditelností, kterou docení především příznivci potápění a šnorchlování.

Pláže ve Spojených arabských emirátech jsou v drtivé většině pokryté velice jemným a světlým pískem. Co se koupání týče, nemusíte se příliš vzdalovat od Dubaje, právě zde totiž najdete překrásnou a luxusními stavbami obklopenou Jumeirah Beach. Další krásné písečné pláže pak najdete v sousedním městě Sharjah.

Co se Abu Dhabi týče, nejlepší koupání najdete na nedalekých ostrůvcích, na které se lze dostat přívozem. Na východním pobřeží je potom velice oblíbené letovisko Fujairah s pláží s trochu drsnějším pískem. Obecně je však východní pobřeží včetně Fujairah bohatší na podmořský život, díky čemuž je tato oblast vyhledávána vyznavači šnorchlování a potápění.

 

By: David Jones

 

 

Počasí ve Spojených arabských emirátech

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci v SAE je velice příjemné, teploty vzduchu se pohybují mezi 14 a 26 °C a moře má skvělých 25 °C, takže pro koupání je počasí dostatečně teplé.

Počasí v lednu ve Spojených arabských emirátech je krapet chladnější. Teploty vzduchu dosahují v průměru 18°C a teplota moře v lednu v SAE se pohybuje kolem 22°C.

Teploty vzduchu v únoru v SAE rostou na 14 až 25°C. Teplota moře pak mírně klesá v průměru na 21°C. Počasí je však stále optimální ke koupání v moři, protože stejně jako po celý rok je i v únoru počasí velice slunné a suché, a tak je pocitová teplota vyšší.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu v SAE je již velice teplé, teploty vzduchu stoupají na 18 až 29 °C a teplota moře se pohybuje kolem 22°C.

V dubnu teploty vzduch ve Spojených arabských emirátech rostou v průměru ke 27°C. Teplota v dubnu v SAE potom dosahuje velice příjemných 25°C.

Počasí v květnu v SAE je typické rychlým teplotním růstem. Denní teploty v květnu se v SAE pohybují mezi 23 až 38°C, teplota moře pak dosahuje v průměru 29°C.

 

Počasí v létě

V červnu již teploty vzduchu běžně atakují hranici 40°C, denní průměr pak činí 33°C. Teplota moře v červnu v SAE poté v průměru dosahuje 31°C.

Počasí v červenci a srpnu je již natolik teplé, že stojí za zvážení, zda si nevybrat chladnější měsíce. Teploty vzduchu ve stínu se přes den pohybují mezi 28 a 42°C, teplota moře má v průměru až neuvěřitelných 33°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září v SAE je stále extrémně horké, denní teploty padají pouze k rozmezí 26 až 40°C a teplota moře zůstává na vysokých 33°C.

V říjnu počasí v Spojených arabských emirátech začíná být vlídnější. Teploty se pohybují mezi 22 až 36°C a teplota moře se pohybuje kolem příjemnějších 31°C.

Počasí v listopadu v SAE je ideální pro útěk ze sychravého středoevropského počasí k vyhřátému moři. Teploty vzduchu v listopadu se ve Spojených arabských emirátech pohybují mezi 18 a 31°C. Moře pak zůstává vyhřáté na velice příjemných 28°C.

 

Aktuální počasí ve Spojených arabských emirátech naleznete zde.

Předpověď počasí ve Spojených arabských emirátech na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Spojených arabských emirátech

 

Mezi Dubajem, Abu Dhabi a okolními letovisky se lze vcelku pohodlně pohybovat klimatizovanými autobusy, zajímavostí pak jsou také klimatizované autobusové zastávky. Velice dobře je organizovaná veřejná doprava v Dubaji, kde lze zakoupit čipovou kartu a cestovat na ni v moderním metru či klimatizovaných autobusech.

V dopravních prostředcích však musíte vždy respektovat to, že určité vyznačená místa v autobusech a vagony v metru jsou vyčleněny pouze pro ženy. Muže neoblomnou policií chycené v zóně pro ženy čeká tučná pokuta.

Vzhledem k až směšným cenám benzínu (cca 8 Kč za litr) stojí za zvážení pronájem vozu. Doprava vás tak často vyjde levněji, nebudete se muset zatěžovat kulturními odlišnostmi v dopravních prostředcích a především stihnete projet turistické atrakce podstatně rychleji. Půjčovny v SAE jsou poměrně levné, stejně ale pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky do SAE

 

Nejlépe dostupným městem v SAE je bezpochyby Dubaj. Do něj se lze velice levně dostat s Wizz Air poskytujícím linku z Budapešti, zpáteční letenky lze přitom pořídit s trochou štěstí za cca 4500 Kč. Velice atraktivní jsou však také přímé spoje z Prahy a Ostravy spravované Smartwings, za cenu kolem 7000 Kč totiž získáváte i zavazadlo navíc a ušetříte čas s cestou do Budapešti.

Další alternativou jsou spoje Royal Jordanian z Mnichova a Berlína, se kterými lze let s hodinovým přestupem v Ammánu pořídit i za ceny kolem 5500 Kč. Poměrně výhodně se do SAE dostanete také s cestovními kancelářemi, které právě tuto lokalitu nabízejí za stále lákavější ceny a například na last minute se do Emirátů podíváte často levněji s cestovní kanceláří než na vlastní pěst.

Pro sledování levných letenek do Spojených arabských emirátů můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další zajímavé oblasti ve Spojených arabských emirátech

 

Abu Dhabi

Abu Dhabi je suverénně největším emirátem se stejnojmenným hlavním městem. Díky monumentální bílé mešitě, množství muzeí a původním i moderním palácům je Abu Dhabi často považováno za nejzajímavější město SAE.

 

Ain al-Faidah

Ain al-Faidah je jezero nacházející se nedaleko města Al-Ajn. Jedná se o ojedinělou oázu obklopenou palmami v jinak pusté poušti, oblast jezera tak slouží převážně k rekreaci.

 

Ajman

Ajman je hlavní město stejnojmenného emirátu omývaného vodami Perského zálivu. Po ekonomické krizi v roce 2008 se oblast silně přeorientovala na turismus, kromě nádherných pláží a čistého moře zde turisté mohou obdivovat také Národní muzeum či Ajmanskou pevnost.

 

Al Ajban

Al Ajban je převážně průmyslové město na půl cesty mezi Dubajem a Abu Dhabi. Město je samo o sobě turisticky nezajímavé, v jeho okolí se však nachází dlouhé písečné duny, na které míří safari zájezdy z obou velkých měst.

 

Al Aquah

Al Aquah je pláž a stejnojmenný letní resort na východním pobřeží Spojených arabských emirátů. Oblast Al Aquah je vhodná především pro šnorchlování, tamní pláže totiž nejsou tak pěkné jako na západním pobřeží, za to je zdejší moře bohatší na podmořský život.

 

Al Bidyah

Al Badiyah je malá vesnička nedaleko letoviska Fujairah, ve které se nachází nejstarší mešita v SAE. Unikátní skalní mešita Al Badiyah byla vytesána z okolního pískovce již v 15. století, v její těsné blízkosti se pak navíc nacházejí taktéž ruiny strážních věží.

 

Al Faqa

Al Faqa je vnitrozemní pouštní město, které je oblíbené především jako destinace pro safari výjezdy do pouště z Dubaji či Abu Dhabi.

 

Al Hamra

Al Hamra je luxusní letní letovisko severně od Dubaje. Nacházejí se zde přepychové hotely, ze kterých je to jen pár kroků k nádherným písečným plážím.

 

Al Marfa

Al Marfa je menší městečko západně od Abu Dhabi. Přestože i zde se nachází několik slušných pláží, tamním lákadlem jsou především dobře vybavené hotelové areály s golfovými hřišti a luxusními bazény.

 

Al-Ajn

Al-Ajn je čtvrté největší město v SAE. Město leží ve východní části SAE přímo na hranici s Ománem. Al-Ajn je především univerzitní město, nachází se zde však také řada památek včetně Mešity šejka Salama a archeologickými vykopávkami z doby bronzové.

 

Deira

Deira je předměstí Dubaje, které vyniklo především jako komerční centrum města. Dnes se zde již spíše než finanční instituce nacházejí obří obchodní centra sídlící v moderních mrakodrapech.

 

Dibba

Dibba je oblast na výběžku Arabského poloostrova. Tato oblast je jednou z nejdéle osídlených lokalit Spojených arabských emirátů, nachází se zde proto řada ruin původních arabských pevností i historické přístavy.

 

Dubaj

Dubaj je především díky luxusním výškovým budovám jako Burj Al Arab či Burj Khalifa zřejmě nejznámějším městem SAE. Město je typickým příkladem rozmařilosti tamních šejků, kromě nejvyšších budov světa se zde nachází také obří zábavní parky, pompézní fontány či umělé ostrovy.

 

Fujairah

Fujairah je východní emirát a stejnojmenné město, které se převážně díky bohatému podmořskému životu stalo jedním z nejvyhledávanějších přímořských letovisek SAE.

 

Hatta

Hatta je pohoří a stejnojmenná vesnice ve východní vnitrozemské části SAE. Oblast byla bohatými arabskými rodinami od nepaměti vyhledávána především během letních měsíců, kdy do Hatty obyvatelé utíkali před největším horkem.

 

Hili Gardens

Hili Gardens je archeologický park nedaleko města Al-Ajn. Nacházejí se zde více než 5000 let staré hrobky a ruiny usedlostí z původního osídlení.

 

Jebel Hafit

Jebel Hafit je pohoří v jihovýchodní části SAE tvořící hranici s Ománem. Oblast je oblíbená pro termální prameny, vykopávky z doby bronzové i panoramatické silnice připomínající slavnou Route 66.

 

Jumeirah Beach

Jumeirah Beach je slavná pláž nacházející se na kraji Dubaje. Nedaleko pláže se nacházejí ty nejluxusnější dubajské hotely a uměle vytvořené ostrovy z navozeného písku.

 

Khasab

Khasab je město ležící v severní části SAE na hranici s Ománem. Město bylo vybudované Portugalci v 17. století, turisty do Khasabu tak láká především mohutný hrad v typickém jihoevropském stylu.

 

Khatt

Khatt je lázeňské město v severní části Spojených arabských emirátů mezi městy Fujairah a Ras Al Khaimah. Město se sice nachází nedaleko pobřeží, díky vyšší nadmořské výšce je zde však podstatně příjemnější klima, díky čemuž je tato oblast velice vhodná pro ozdravné pobyty.

 

Khor Fakkan

Khor Fakkan je východní letovisko omývané křišťálově čistými vodami Ománského zálivu. Oblast je vyhlášena především díky dlouhým písečným plážím a významnému přístavu.

 

Liwa

Liwa je oblast oáz nacházejících se v jižní části SAE v poušti Rub al Khali. Pás oáz je častým cílem safari výjezdů do vnitrozemí emirátů.

 

Masafi

Masafi je historické město nacházející se na úpatí pohoří Hajar ve východní části SAE. Ve městě se nachází starobylá pevnost i unikátní podzemní systém přívodu vody ze vzdálenějších oáz.

 

Nahel

Nahel je pouštní oblast nacházející se jižně od Dubaje. Oblast Nahel je častým cílem Safari výjezdů z Abu Dhabi i Dubaje.

 

Ras al- Khaimah

Ras al- Khaimah je vyhlášené letovisko v severní části SAE. Oblast Ras al- Khaimah je turisty vyhledávána především díky nekonečným plážím s jemným pískem, pokud vás však koupání omrzí, můžete se vydat na nedaleké velbloudí závody, které mají v tomto městě velice dlouhou tradici.

 

Rub al Cháli

Rub al Cháli rozkládající se na území SAE, Jemenu, Saudské Arábie a Ománu je čtvrtá největší písečná poušť na světě.

 

Sharjah

Sharjah je třetí největší město SAE. Jedná se o jedno z nejvyhlášenějších letovisek v SAE, díky své poloze nedaleko letiště v Dubaji je tato oblast často vyhledávána cestovními kancelářemi. Kromě nádherných písečných pláží však Sharjah nabízí také řadu historických památek včetně pevnosti Al Hisn či Mešity krále Fajsala.

 

Sir Bani Yas Island

Sir Bani Yas je ostrov nacházející se nedaleko Abu Dhabi. Jedná se o jeden z mála původních ostrovů, který nebyl přetvořen na luxusní přímořský resort. Místo toho byla na ostrově založena rezervace s ohroženými pouštními druhy, jako je emu, přímorožec či antilopa jelení.

 

Sweihan

Sweihan je město nacházející se nedaleko metropole Al-Ajn. V okolí města lze pozorovat domestikované i divoké velbloudy, právě velbloud je tedy symbolem města. Nejzajímavější budovou města je bílá mešita, vedle níž se nachází socha pro toto město tak typického tvora.

 

Umm al Quwain

Umm al Quwain je emirát a stejnojmenné město v severní části Spojených arabských emirátů. Oblast Umm al Quwain je poseta luxusními přímořskými resorty, v samotném městě se pak nachází také historický přístav s pevností. Jednou z největších atrakcí města je pak také oblíbený aquapark Dreamland.

 

Jazyk a základní fráze

 

Úředním jazykem v SAE je arabština, ve velkých městech však většina obyvatel hovoří plynně anglicky.

Pár základních frází (přepsáno do fonetiky):

Dobrý den – Salam alejkum/Nahárak saíd

Dobré ráno – Sabah al chér

Nashledanou – Ma al salama

Dnes – Naharda

Zítra – Bokra

Ano – Aywa

Ne – La

Prosím – Min fadlak

Děkuji – Šokran

Kolik? – Bíkam?

Nerozumím – Ana la afhamu

Mluvíte anglicky? – Tatakallam al ingliziato?

 

Mapa SAE

 

Spojené arabské emiráty
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!