Zajímavosti / Evropa / Itálie / Řím / Vatikán / Vatikánské zahrady

Vatikánské zahrady

Vatikánské zahrady

Vatikánské zahrady jsou jedním z nejkrásnějších a nejvíce chráněných míst v Římě, nacházející se na území Vatikánu. Jsou tak rozsáhlé, že pokrývají přibližně polovinu vatikánského území a tvoří oázu klidu a přírodní krásy v srdci městského státního útvaru. Mimo krásných rostlin se zde nachází i velké množství historických a uměleckých pokladů např. svatyně, sochy nebo fontány. V zahradách našlo svůj domov i velké množství zvířat, žádné tu však není chováno záměrně. Zahrady jsou na západě, jihu i severu ohraničeny hradbami Vatikánu, na východě se nachází Bazilika svatého Petra a Vatikánská muzea.

Vatikánské zahrady nejsou jen turistickým cílem, ale mají i duchovní význam. Pro mnohé věřící jsou symbolem klidu, reflexe a propojení s přírodou. Mnozí papežové využívali toto místo pro meditace a modlitby. Dnes jsou zahrady také příležitostí pro návštěvníky, aby si užili ticho a krásu tohoto unikátního místa.

Pokud plánujete návštěvu Říma, mohou se vám hodit tyto tipy:

  • Ubytování v Římě naleznete zde.
  • Nejlepší aktivity v okolí naleznete zde.

Klášter Panny Marie, Vatikánské zahrady, Vatikán.jpg

Historie

Historie Vatikánských zahrad sahá až do 13. století, kdy byly poprvé zřízeny za papeže Nicolase III. Zahrady byly původně menší a sloužily především jako soukromé místo pro papežskou relaxaci a meditaci. V průběhu staletí byly postupně rozšiřovány a upravovány. V 16. století, během vlády papeže Julia II., byly zahrady přetvořeny do renesančního stylu a začaly nabývat na významu. Byly přidány nové terasy, fontány a sochy.

Během barokní éry byly Vatikánské zahrady rozšířeny a vylepšeny o nové architektonické prvky. Papežové této doby se zaměřili na zdobení zahrad a jejich propojení s náboženskými a duchovními hodnotami. Nejdůležitějšími prvky této doby byly impozantní fontány, sochy a přírodní terasy. V této době také vznikly zpevněné cesty a výhledové body, které umožnily lepší prozkoumání zahrad a výhled na okolní Řím.

V 20. století byly Vatikánské zahrady znovu upravovány a obnovovány, přičemž kladly důraz na jejich ochranu a zachování historických a přírodních hodnot. Moderní úpravy zahrnují zavedení ekologických postupů pro správu zahrad, jako je šetrné zavlažování a ochrana vzácných rostlin.

Dnes můžete v zahradách obdivovat na 6500 exemplářů rostlin z nejrůznějších koutů světa, umělecká díla, chrámy, fontány i Lurdskou jeskyni. 

Prohlídky

Na těchto stránkách si můžete zakoupit vstupenky na prohlídku Vatikánských zahrad, které jsou jedním z nejkrásnějších a nejvíce chráněných míst v Římě. Vatikánské zahrady se nacházejí v těsné blízkosti dalších ikonických míst Vatikánu, což umožňuje spojit návštěvu tohoto úchvatného přírodního prostoru s prohlídkou dalších historických a kulturních památek, jako je Bazilika sv. Petra, Vatikánská muzea nebo Sixtinská kaple.

Při prohlídce Vatikánských zahrad můžete obdivovat barokní fontány, vzácné stromy a sochy, ale také si užít klid a harmonii, které toto místo nabízí. V zahradách také najdete různé pavilony a terasy, které vám poskytnou nezapomenutelné výhledy na okolní Řím a vatikánské památky.

Pro ty, kteří plánují navštívit více památek v Římě, jsou k dispozici kombinované balíčky, které zahrnují vstup do dalších významných míst Vatikánu a Říma za výhodnější cenu. Tyto vstupenky můžete zakoupit například na stránce GetYourGuide.

Otevírací doba a vstupné

Vstupné

Vstupenka do Vatikánských zahrad je spojena se vstupenkou do Sixtinské kaple a je možné ji za cenu od 45 EUR pořídit na tomto odkazu nebo na oficiálních stránkách.

Otevírací doba

Vatikánské zahrady jsou přístupné každý den kromě neděle (oteřveno jen poslední neděli v měsíci). Před návštěvou doporučujeme ověřit si otevírací dobu na oficiálních stránkách.

Od pondělí do soboty8:00 - 20:00 (poslední vstup: 16:00)
Každá poslední neděle v měsíci9:00 - 14:00 (poslední vstup: 12:30)

Co vidět ve Vatikánských zahradách

  • Fontána v barokním stylu: Impozantní fontána umístěná v centru zahrad, která je jedním z hlavních architektonických prvků a spojuje zeleň s uměleckými detaily.
  • Vatikánská vila: Renesanční pavilon obklopený krásnými terasami a altány, který slouží jako místo pro papežskou rezidenci.
  • Terasy a altány s výhledy: V zahradách se nachází krásné terasy, které nabízejí úchvatné výhledy na Řím a jeho okolí.
  • Hrob svatého Petra a hrobky papežů: Pod Bazilikou sv. Petra se nachází hrob svatého Petra a hrobky mnoha papežů, což má velký duchovní význam pro katolickou církev.
  • Vzácné druhy rostlin: Zahrady jsou domovem různých druhů vzácných rostlin, stromů a květin, které byly pečlivě vybrány pro svou krásu a historický význam.
  • Pavilon s Růžovým parkem: Tento pavilon je obklopen krásně upraveným růžovým parkem. Růžové keře a květiny vytvářejí kouzelnou atmosféru.
  • Fontána a Náměstí Vatikánských zahrad: Tento centrální bod zahrad je domovem nádherné fontány, která je obklopena vysokými stromy a květinami. 
  • Pavilon papírových květin: Tento unikátní pavilon je známý svými malovanými květinami, které jsou vyrobeny z papíru. Je to pozůstatek historické tradice a jedno z nejvíce fotogenických míst v zahradách.
  • Vatikánská observatoř: Umístěná v zahradách, tato observatoř byla původně zřízena pro astronomické výzkumy. Nyní je to fascinující místo, které nabízí pohled do vědeckých aktivit Vatikánu.
  • Socha Panny Marie: Umístěná v jedné z klidnějších částí zahrad, tato socha Panny Marie je považována za jeden z nejvýznamnějších duchovních symbolů Vatikánských zahrad.
  • Pavilon sv. Bernarda: Tento pavilon je jedním z nejstarších v zahradách a nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.

Tipy pro návštěvníky

  • Vstup do Vatikánských zahrad je možný pouze s organizovanou prohlídkou. Doporučujeme zakoupit vstupenky online, abyste si zajistili místo. Zakoupit je můžete zde.
  • Brzká návštěva znamená menší davy a příjemnější teploty. Užijete si klidnou atmosféru zahrad bez rušivých vlivů.
  • Prohlídka zahrad zahrnuje chůzi po stezkách, schodech a terasách. Pohodlná obuv je nezbytná pro příjemný zážitek.
  • Při návštěvě památek v rámci Vatikánu mějte zakrytá ramena a kolena. Tím zajistíte bezproblémový přístup do všech prostor.
  • Zahrady nabízejí nádherné výhledy a historické prvky, které stojí za to zachytit. Fotografujte však jen tam, kde je to povoleno.
  • Pokud máte čas, spojte návštěvu zahrad s prohlídkou Baziliky sv. Petra, Sixtinské kaple nebo Vatikánských muzeí.
  • V létě jsou teploty v Římě vysoké, proto nezapomeňte na vodu a ochranu proti slunci.

Zajímavosti o Vatikánských zahradách

  • Vatikánské zahrady pokrývají více než polovinu celkové rozlohy Vatikánu, což je přibližně 23 hektarů. Jsou to jedny z největších a nejzelenějších městských zahrad na světě.
  • Zahrady byly původně založeny v 13. století, avšak jejich podoba, jak ji známe dnes, byla vytvořena během renesanční a barokní doby. V průběhu let byly zahrady postupně upravovány a rozšiřovány.
  • Zahrady jsou součástí papežské rezidence, a to nejen jako okrasná zahrada, ale i jako místo pro meditaci a modlitbu.
  • Zahrady kombinují různé styly, včetně renesančního, barokního, francouzského a anglického. Každý styl je zastoupen různými částmi zahrad, což přidává na jejich rozmanitosti.
  • V zahradách se nachází mnoho vzácných a historických rostlin, včetně japonských sakur, cypřišů, růží a mnoha dalších druhů, které mají symbolický význam pro církev.
  • V zahradách je ukrytý tzv. „papežský pavilon“, kde se nachází malý altán a kaple, kam papež často přichází na modlitby a meditace. Tento pavilon je skrytý před očima veřejnosti a je přístupný pouze pro vybrané návštěvníky.
  • V zahradách najdete několik impozantních fontán, které mají jak estetický, tak duchovní význam. Největší fontána se nachází uprostřed, ale menší fontány jsou roztroušeny po celé zahradě.

Co vidět v okolí

  • Bazilika sv. Petra: Nejen symbol Vatikánu, ale i jedna z největších a nejvýznamnějších křesťanských bazilik na světě. Určitě stojí za návštěvu pro její nádhernou architekturu a umělecká díla, včetně sochy Pieta od Michelangela.
  • Sixtinská kaple: Jedno z nejznámějších míst na světě, známé pro svou ohromující stropní malbu od Michelangela. Je to místo, kde se konají papežské volby.
  • Vatikánská muzea: Muzea, která skrývají některé z nejvýznamnějších sbírek umění na světě, včetně prací od Rafaela, Michelangela a dalších slavných umělců.
  • Náměstí sv. Petra: Před Bazilikou sv. Petra najdete rozsáhlé náměstí, které je obklopeno sloupořadím a středem, kde stojí egyptský obelisk.
  • Papežská knihovna: Pokud máte zájem o historické a teologické knihy, můžete navštívit Papežskou knihovnu, která obsahuje vzácné rukopisy a knihy, které jsou součástí historického dědictví Vatikánu.
  • Castel Sant'Angelo: Tato historická pevnost, která původně sloužila jako hrobka pro císaře Hadriana, se nachází nedaleko Vatikánu. Dnes je muzeem, které nabízí úžasný výhled na město Řím.
  • Piazza del Popolo: Velké náměstí na severu historického centra Říma, kde se nachází impozantní egyptský obelisk a kostel Santa Maria del Popolo.
  • Andělský most (Ponte Sant'Angelo): Most spojující Castel Sant'Angelo s historickým centrem Říma, který nabízí krásné výhledy na Tiberu a město.
  • Trastevere: Malebná čtvrť v Římě, která je známá svou tradiční atmosférou, úzkými uličkami, a skvělými restauracemi a kavárnami.

Bazilika svatého Petra, Vatikán, Řím.jpg

Kde se v okolí ubytovat

Pokud plánujete návštěvu Vatikánských zahrad, v okolí se nachází řada hotelů, které vám umožní snadný přístup k této ikonické památce i dalším zajímavostem Říma. Porovnání nabídek všech hotelů v okolí najdete zde.

Nejlepší hotely v Římě

Jak se dostat k Vatikánským zahradám

Organizovaná prohlídka

Vatikánské zahrady můžete navštívit pouze v rámci oficiálních prohlídek, které zahrnují vstup do zahrad a do Vatikánských muzeí. Vstupenky je nutné zakoupit předem na oficiálních stránkách Vatikánu nebo u autorizovaných prodejců, například na stránkách GetYourGuide.

Vstup do zahrad je často součástí vstupu do Vatikánských muzeí. Prohlídka zahrad se obvykle koná po návštěvě muzeí a Sixtinské kaple.

Pokud máte vstupenky na prohlídku, můžete se k Vatikánským zahradám dostat také z Náměstí sv. Petra. Z náměstí se vydáte směrem k Vatikánským muzeím, kde začíná prohlídka zahrad. Můžete také projít kolem Baziliky sv. Petra.

Veřejná doprava

Nejbližší zastávka metra k Vatikánu je stanice Ottaviano (linka A). Odtud je to asi 10 minut chůze na Vatikánské náměstí, kde se nacházejí Vatikánská muzea a vstup do zahrad.

Můžete také využít městskou hromadnou dopravu. Autobusy číslo 49, 32, 81, 982 a další mají zastávky v blízkosti Vatikánských muzeí.

Kde najdete více informací

Pokud chcete zjistit více informací o Vatikánských zahradách, můžete navštívit následující stránky:

  • Oficiální web Vatikánských muzeí: museivaticani.va – Na oficiálních stránkách Vatikánských muzeí najdete podrobnosti o prohlídkách, vstupenkách a dalších informacích týkajících se Vatikánských zahrad.
  • Oficiální web Vatikánu: vatican.va – Zde najdete informace o Vatikánských zahradách, návštěvních hodinách, vstupném a dalších zajímavostech ve Vatikánu.
  • GetYourGuide – Rezervace prohlídek a aktivit v okolí.
  • Booking.com – Ubytování v blízkosti Vatikánských zahrad.

Chystáte se do Vatikánu? S námi ušetříte!

Levné letenky najdete zde >

Levné zájezdy najdete zde >

Levné hotely najdete zde >

Levné výlety najdete zde >

Levný pronájem auta najdete zde >

Conversion widget

Nejčastější dotazy

Kde se nacházejí Vatikánské zahrady?

Vatikánské zahrady (Giardini Vaticani) se rozkládají na západní straně Vatikánského města. Zabírají přibližně polovinu rozlohy celého městského státu, konkrétně 23 hektarů z celkových 44 hektarů. Zahrady se nachází za Bazilikou sv. Petra a Apoštolským palácem. Jejich poloha na vatikánském pahorku poskytuje nádherný výhled na celý Řím.

Jaká je historie Vatikánských zahrad?

Historie těchto výjimečných zahrad sahá až do 13. století, kdy papež Mikuláš III. nechal přemístit papežskou rezidenci z Lateránského paláce do Vatikánu. Původně zde byl ovocný sad a malá zahrada. Během renesance byly zahrady významně rozšířeny a upraveny podle tehdejších architektonických trendů. Papež Julius II. na počátku 16. století nechal zahrady kompletně přestavět a dal jim podobu, kterou z velké části zachovávají dodnes. V průběhu staletí každý papež přidal něco ze svého vlastního vkusu a vize, což vytvořilo dnešní jedinečnou mozaiku různých zahradních stylů.

Jak se dostaneme do Vatikánských zahrad?

Do Vatikánských zahrad se lze dostat pouze v rámci organizované prohlídky. Návštěvníci si musí rezervovat vstupenky předem prostřednictvím oficiálních webových stránek Vatikánských muzeí. Doporučujeme rezervaci provést několik týdnů dopředu, zejména v hlavní turistické sezóně. Prohlídky jsou k dispozici od pondělí do soboty, v neděli jsou zahrady uzavřeny. Vstup je možný pouze s průvodcem a v předem stanovených časech.

Kolik stojí vstup do Vatikánských zahrad v roce 2025?

Cena vstupného do Vatikánských zahrad se liší podle typu prohlídky:

  • Standardní prohlídka zahrad s průvodcem: 33 EUR za osobu
  • Kombinovaná vstupenka (zahrady + Sixtinská kaple): 45 EUR za osobu
  • Děti do 6 let mají vstup zdarma
  • Studenti a senioři nad 65 let mají nárok na slevu po předložení příslušného dokladu

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu zahrad?

Nejlepší doba pro návštěvu Vatikánských zahrad je brzy ráno, ideálně při první prohlídce dne. V této době je v zahradách méně návštěvníků a teploty jsou příjemnější, zejména v letních měsících. Doporučujeme naplánovat návštěvu na jarní (duben-květen) nebo podzimní (září-říjen) měsíce, kdy je počasí nejpříjemnější a zahrady jsou v plném květu. Vyhněte se návštěvě během poledních hodin v létě, kdy teploty mohou být velmi vysoké a v zahradách je minimum stínu.

Co všechno můžeme ve Vatikánských zahradách vidět?

Vatikánské zahrady nabízejí množství zajímavých míst a památek:

  • Lurdská jeskyně - věrná replika jeskyně ve francouzských Lurdech
  • Zahrada Casina Pia IV. - renesanční vila s nádhernými fontánami
  • Zahrady sv. Jana - moderní část zahrad pojmenovaná po Janu XXIII.
  • Fontána Orlů - impozantní barokní fontána
  • Vatikánská železniční stanice - nejmenší železniční systém na světě
  • Vatikánská rozhlasová stanice
  • Různé druhy zahrad včetně italské renesanční zahrady, anglického parku a francouzské zahrady

Jaká pravidla musíme při návštěvě zahrad dodržovat?

Při návštěvě Vatikánských zahrad je nutné dodržovat přísná pravidla:

  • Vhodné oblečení zakrývající ramena a kolena
  • Zákaz konzumace jídla a pití v zahradách
  • Zákaz kouření
  • Zákaz používání selfie tyčí
  • Fotografování je povoleno pouze pro osobní účely
  • Nutnost držet se skupiny a průvodce
  • Zákaz sbírání rostlin nebo jejich částí
  • Zákaz krmení místní fauny

Jak dlouho trvá prohlídka Vatikánských zahrad?

Standardní prohlídka Vatikánských zahrad trvá přibližně 2 hodiny. Během této doby průvodce provede návštěvníky nejdůležitějšími částmi zahrad a poskytne detailní výklad o jejich historii, architektuře a významu. Tempo prohlídky je přizpůsobeno skupině a zahrnuje několik zastávek na fotografování a odpočinek. Je důležité počítat s tím, že trasa vede po různých typech povrchu a zahrnuje i mírné stoupání.

Jaké další atrakce můžeme navštívit v okolí Vatikánských zahrad?

V bezprostřední blízkosti zahrad se nachází několik významných památek:

  • Bazilika sv. Petra - největší křesťanský chrám na světě
  • Vatikánská muzea - jedna z největších uměleckých sbírek na světě
  • Sixtinská kaple - světoznámá kaple s Michelangelovými freskami
  • Andělský hrad - původně mauzoleum císaře Hadriána
  • Via della Conciliazione - monumentální třída vedoucí k Vatikánu

Pro tyto památky doporučujeme zakoupit vstupenky předem, například přes GetYourGuide.

Jak se nejlépe dopravit do Vatikánských zahrad?

Do Vatikánu se lze snadno dostat několika způsoby:

  • Metro - linka A, zastávka Ottaviano-San Pietro
  • Autobus - linky 40, 64, 62 (zastávka Piazza San Pietro)
  • Tramvaj - linka 19 (zastávka Piazza del Risorgimento)

Z letiště Fiumicino je možné využít přímý vlak Leonardo Express na stanici Termini a odtud pokračovat metrem. Pro pohodlnější přepravu doporučujeme předem si rezervovat privátní transfer z letiště.

Jaké rostliny můžeme ve Vatikánských zahradách vidět?

Vatikánské zahrady jsou domovem široké škály rostlin:

  • Středomořské druhy - olivovníky, cypřiše, pinie
  • Exotické rostliny - palmy, agáve, juky
  • Květinové záhony - růže, tulipány, lilie
  • Vzácné druhy - některé exempláře jsou staré několik set let
  • Bylinková zahrada - tradiční léčivé rostliny

Zahrady jsou udržovány týmem zkušených zahradníků, kteří používají ekologické metody péče o rostliny.

Můžeme ve Vatikánských zahradách potkat papeže?

Ačkoli jsou zahrady součástí papežské rezidence, běžné setkání s papežem během prohlídky není pravděpodobné. Papež František využívá zahrady pro své soukromé procházky a modlitby. Pokud chcete vidět papeže, doporučujeme navštívit pravidelnou středeční generální audienci na Svatopetrském náměstí nebo nedělní Angelus. Pro tyto události je nutná předchozí rezervace přes Prefekturu papežského domu.

Jaké jsou možnosti občerstvení během návštěvy?

Přímo v zahradách není povolena konzumace jídla a nápojů a nenachází se zde ani žádné občerstvení. Doporučujeme vzít si s sebou láhev vody, zejména v letních měsících. Po skončení prohlídky můžete využít několik kvalitních restaurací v okolí:

  • Lela's Restaurant - tradiční italská kuchyně s výhledem na Vatikán
  • La Pratolina - vyhlášená římská pizzerie
  • Sciué Sciué - rychlé občerstvení s autentickými italskými pokrmy

Jsou Vatikánské zahrady bezbariérově přístupné?

Vatikánské zahrady jsou částečně přístupné pro osoby s omezenou pohyblivostí. Pro návštěvníky na vozíku je k dispozici speciální trasa, která se vyhýbá schodům a příliš strmým cestám. Je však nutné tuto skutečnost oznámit při rezervaci prohlídky. Pro držitele průkazu ZTP a jejich doprovod jsou k dispozici speciální slevy na vstupném. Doporučujeme kontaktovat organizátory prohlídek předem pro zajištění nejvhodnější trasy a asistence.

Jaké jsou možnosti parkování u Vatikánských zahrad?

Parkování v bezprostřední blízkosti Vatikánu je velmi omezené. Doporučujeme využít některé z těchto možností:

  • Parking Terminal Gianicolo - velké podzemní parkoviště
  • Parcheggio di Porta Cavalleggeri - menší parkoviště blízko hradeb
  • Parking Via Gregorio VII - cenově dostupné parkování s kyvadlovou dopravou

Ceny se pohybují od 2 do 4 EUR za hodinu. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme rezervaci parkovacího místa předem.

Ubytování

Kde se ubytovat?

V samotném Vatikánu bohužel nenajdete žádné ubytovací kapacity.

Letenky

Praha
Populární
Letiště Řím-Fiumicino
Populární

Doprava

z/na
Nejlevnější, ale  pomalá dopravaAutobusKoupit jídenku od 7 EUR / cca 180 Kč
O něco dražší, ale rychlejší dopravaVlakKoupit jízdenku od 8 EUR / cca 200 Kč
Nejpohodlnější dopravaTaxiZarezervovat taxi od 40 EUR
Nejflexibilnější dopravaPůjčení autaPorovnat nabídky aut

Z letiště se dostanete k Roma Termini. Následně pokračujte metrem na zastávku "Ottaviano – San Pietro – Musei Vaticani". Více informací se dozvíte v průvodci dopravou v Římě a v průvodci po letišti Fiumicino.