Průvodce / Evropa / Rumunsko / Jídlo a pití

Jídlo a pití v Rumunsku

Kde se najíst v Rumunsku

V Rumunsku není nouze o restaurace ani různá tradiční občerstvení. Podniky najdete ve městech téměř na každém kroku. V Bukurešti můžete vyzkoušet občerstvení i v pouličních stáncích, které servírují drobné teplé občerstvení. Za tradičním jídlem můžete v Bukurešti vyrazit do na první pohled nenápadné restaurace Supapa. Zavítat můžete i do restaurace Caru’cu bere s tradicí od roku 1879. Levnější variantou je rychlé občerstvení s místními specialitami Shaorma Dristor, které má po Bukurešti několik poboček. 

Rumunská kuchyně a co musíte ochutnat

Rumunská kuchyně je směsicí maďarské, bulharské, rakouské, turecké i řecké kuchyně. Připravte se na spíše těžší masová jídla. V rumunské kuchyni najdete vepřové, hovězí, skopové, telecí maso i ryby. Na své si určitě přijdou i milovníci polévek, rumunská kuchyně jich totiž nabízí mnoho.  

Typickým národním pokrmem je mămăligă, kukuřičná kaše většinou podávaná s brynzou (slaný ovčí sýr) a kysanou smetanou. Variací tohoto jídla je mnoho, tak se mămăligă může podávat jako hlavní jídlo nebo jako příloha. Určitě vyzkoušejte sarmale, zelené nebo vinné listy plněné kořeněnou směsí mletého masa a rýže. Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani mititei, grilované válečky z mletého masa na způsob čevapčiči. Dělají se většinou z hovězího masa a běžně obsahují česnek, černý pepř, tymián. Podávají se s hořčicí a zapíjejí pivem. Oblíbeným pokrmem je i tochitură moldovenească, dušené vepřové maso servírované se sýrem, česnekem, volským okem a mămăligou. 

Typickou polévkou je ciorbă, hustá polévka zahrnující kyselé ingredience. Přidává se do ní například citron, šťáva z kysaného zelní nebo zkvašené pšeničné otruby. Mezi nejoblíbenější pak patří ciorbă de perişoare (ostrá polévka s masovými knedlíčky), ciorbă de legume (zeleninová) nebo ciorbă de burtă (dršťková s česnekem).  Polévka označená jako supă nic kyselého nezahrnuje. 

Pokud máte chuť na něco menšího, ochutnejte pateuri - slané šátečky plněné sýrem nebo masem. Hlad určitě zažene i clătită, rumunská tenká palačinka.  

Z alkoholových nápojů je populární tuică, rumunská pálenka ze zkvašeného ovoce (podobná naší slivovici). Většinou obsahuje 30% alkoholu. V Transylvánii můžete ochutnat destilovaný nápoj palincă. Obsah alkoholu se může vyšplhat až na 50 - 60 %. V Rumunsku můžete ochutnat i výborná a velmi kvalitní vína. Pokud chcete vyzkoušet rumunské pivo, ochutnejte Ursus, Ciuc nebo Silva. 

Ceny v restauracích

Ceny v rumunských restauracích jsou podobné těm u nás, ale v mnoha případech se najíte levněji.

V levnější restauraci zaplatíte za menu cca 25 lei. Za jídlo pro 2 osoby v restauraci střední třídy o 3 chodech zaplatíte kolem 120 lei.

Pivo je v Rumunsku dražší než u nás. Půllitr dostanete v restauraci za 60 Kč, v obchodech se cena pohybuje mezi 3,30-5 lei (20-30 Kč). Paradoxem je, že pivo není ani zdaleka tak vyhlášené jako místní víno, které pořídíte za podobnou cenu jako u nás, ale mnohem kvalitnější. Víno koupené v Rumunsku kolem 100 Kč se kvalitou vyrovná naším vínům za 250 Kč. Stolní víno koupíte kolem 9 RON, značkové pak od 25 RON. Kromě místního vína stojí za vyzkoušení rumunská cujka nebo palinka - za 0,5 l zaplatíte asi 90 Kč.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 23.11.2022