Jak se v Athénách domluvím?
Oficiální úřední jazyk v Athénách je řečtina. Řečtina nepoužívá latinku, ale alfabetu, což je řecké písmo. Na většině míst, dopravních značkách, v restauracích či na zastávkách najdete i přepis slov do latinky. V Athénách se běžně domluvíte i anglicky či německy.
O obyvatelích Athén
Obyvatelé Athén jsou přátelští, pohostinní a vždy ochotní pomoci. Pro obyvatele Řecka je typická nedochvilnost, na vše mají dostatek času. Zpoždění 15 - 30 minut je zcela běžné.
Více o obyvatelích Řecka najdete zde.
Společenská etiketa a zvyky v Athénách
- Společenská etiketa je v Řecku často spojena se stolováním. V restauracích si dejte pozor na to, že muži by do nich měli večer nosit dlouhé kalhoty, a že není běžné platit zvlášť. Řekové jsou zvyklí večeřet velice pozdě, až kolem 22. hodiny. Je vhodné naučit se alespoň základní řecké fráze (pozdrav, poděkování), jelikož místní lidé jsou tímto vždy mile potěšení. V centru Athén se domluvíte bez problémů anglicky nebo německy.
- Obyvatelé Athén dodržují odpolední siestu mezi 15. - 17. hodinou, kdy většina Řeků odpočívá doma. Během siesty mohou být některé obchody zavřeny.
- Obyvatelé Athén jsou stejně jako ostatní Řekové známí svojí nedochvilností. V Řecku se zkrátka na nic nespěchá a na vše je dost času, takže se tímto přístupem nenechte překvapit v hotelech, obchodech, v restauracích či při čekání na autobus.
- Místní lidé jsou silně věřící. Do kostelů a jiných náboženských památek noste vhodné oblečení a mějte zakrytá kolena i ramena. Opalování bez horního dílu plavek se obecně toleruje. Pozor si dejte na nudismus, který je povolen pouze na některých plážích.
Stručná historie Athén
Historie Athén sahá velmi hluboko. Athény jsou starobylým městem, které je považováno za kolébku demokracie. Athény jsou trvale obývány už více než tři tisíce let. Hlavním městem antického Řecka se Athény staly v 1. tisíciletí př. n. l. V průběhu 5. století př. n. l. dosáhly Athény mnoha kulturních a společenských úspěchů, které vytvořily základy západní civilizace.
Během starověku, počátkem mykénského období, se po celém Řecku začaly stavět monumentální pevnosti. V roce 1400 byl na athénské Akropoli postaven královský hrad, jehož pozůstatky dnes jezdí obdivovat turisté z celého světa. Právě v tomto období byly Athény mocným centrem mykénské civilizace.
Písemné dějiny Athén se začaly zaznamenávat od 8. století př. n. l., kdy v zemi vládli bohatí aristokraté. V roce 621 státník Drakón vytvořil soubor velmi přísných zákonů, kdy většina prohřešků byla trestána smrtí. Tyto "drakonické" zákony byly zmírněny v roce 594 př. n.l. Solonovou reformou, jejíž pravidla se stala základem athénské demokracie.
Za zmínku stojí Řecké války mezi Athénami a Spartou, které probíhaly v letech 431 – 404 př. n. l.. Řecké války skončily pro Athény porážkou a ztrátou nadvlády nad mořem. Po spojení moci Théb a Korintu s Athénami došlo ke korintské válce se Spartou. Théby porazily Spartu v roce 371 př. n. l. v bitvě u Leuktér. Poté se řecká města, včetně Athén a Sparty, obrátila proti Thébám. Zhruba v polovině 3. století však sílila nadvláda severořeckého království Makedonie, které vyústily v získaní makedonské nadvlády nad Athénami, která trvala následují dvě století.
V roce 146 př. n. l. se Řecko dostalo pod nadvládu Římské říše a v roce 395 se Řecko, včetně Athén, stalo součástí Byzantské říše. Ve středověku patřilo střední Řecko k vyspělým částem Byzantské říše a Athény v této době zažívaly hospodářský vzestup. 11. a 12. století znamenalo obrovský úspěch pro byzantské umění v Athénách, kdy došlo k postavení velkého množství nejvýznamnějších byzantských církevních staveb v Athénách.
V roce 1458 se Athény dostaly pod nadvládu Osmanské říše. V roce 1832 se Athény staly znovu součástí samostatného novodobého řeckého státu a v roce 1834 se staly hlavním městem Řecka.
Nákupy a suvenýry v Athénách
Suvenýry můžete nakoupit v blízkosti turistických atrakcí v obchodech či stáncích nebo na trzích. Z potravin se kupuje hlavně tradiční ouzo, řecké víno, olivový olej, olivy, med, bylinky, koření, oříšky a sladkosti (medové či ořechové sladkosti).
Všude v Athénách zakoupíte různé suvenýry jako klasické magnetky, pohledy, přívěšky, keramiku a textilie s motivy města, antických památek nebo moře. Oblíbené jsou suvenýry v podobě řemeslných výrobků, umění a šperků. Tyto suvenýry se nejlépe nakupují v Plaka nebo Monastiraki. V Kolonaki zase seženete drahé butiky s luxusními značkami. Mezi nejlepší nákupní místa Athén patří centrum města v okolí ulic Ermou, Metropoleos nebo Aiolou.