Jak se v Norsku domluvím?
Úředním jazykem je norština. Aby to nebylo tak jednoduché, norština má dvě formy bokmål (knižní) a nynorsk (nová) a k tomu mnoho dialektů. Pokud náhodou mluvíte švédsky nebo dánsky, můžete s Nory prohodit pár slov. Pokud ne, nemusíte se ničeho obávat, s většinou obyvatel se jednoduše domluvíte anglicky.
O obyvatelích
Norové se vám mohou zdát z počátku chladní, odtažití a stydliví, je to zkrátka v jejich severské povaze. Jakmile se ale poznáte blíže, zjistíte, že jsou velmi přátelským národem. Pro Nory je velmi důležitá rodina.
Společenská etiketa a zvyky
V Norsku určitě dodržujte běžné zásady slušného chování jako u nás. Pokud přemýšlíte, jak začít s Nory přátelskou konverzaci, můžete navést téma na přírodu a zimní sporty, které Norové milují.
Náboženství
Obyvatelé Norska jsou převážně evangeličtí luteráni a k této víře se hlásí přibližně 85 % obyvatel.
Stručná historie Norska
Počátky osídlení na území dnešního Norska se datují do doby před 10 000 lety. Před několika tisíci lety vznikly v Norsku pravěké rytiny, které je dodnes možné vidět ve městě Alta za severním polárním kruhem. Mezi 8. a 11. stoletím byla v zemi éra Vikingů. Spolu s dánskými vikingy mířili Norové na ostrovy v Atlantském oceánu a takto postupem času osídlili Island, Grónsko, Shetlandy, Orkneje i Faerské ostrovy. Ve 13. století bylo Norsko velmocí severu, ale ho sláva netrvala dlouho. V polovině 14. století totiž Norsko postihl mor a vymřely 2/3 obyvatelstva. V roce 1397 vytvořilo Norsko spolu se Švédskem a Dánskem Kalmarskou unii. Samostatnost Norsko získalo v roce 1905 a dnes patří mezi nejvyspělejší země světa.
Kultura
Norskou je i zemí kultury a umění. Pokud milujete výtvarné umění, jistě znáte jméno Edvard Munch. Tento známý Nor proslul tvorbou obrazu Výkřik. V hlavním městě můžete navštívit oblíbený park Frognerparken, známý taktéž pod jménem Vigelandsparken, kde najdete sochy Gustava Vigelanda.
Z novodobé literatury vám jistě neunikly severské detektivky, jejichž králem je norský autor Jo Nesbø. Z jeho dílny můžete znát například knihy Levhart nebo Sněhulák.
Z hudební scény je v Norsku oblíbený zejména metal, ale z Norska pochází i pop-rocková skupina A-ha, která se proslavila zejména v 90. letech. Z tradičních písní se můžete v Laponsku zaposlouchat do hrdelního zpěvů Sámů, kterému se říká joik.
Nákupy a suvenýry
Pokud na cestách sbíráte certifikáty, v Norsku můžete získat minimálně dva. Jeden certifikát je například možné získat při překročení polárního kruhu a na severním mysu Nordkapp. To samé platí o samolepkách, v Norsku můžete pořídit samolepky trollů, sobů, losů nebo samolepky říkající, že jste překročili severní polární kruh.
Pokud milujete hudbu, můžete si pořídit CD s tradičními sámskými písničkami joik, které bývají prodávány zejména v Laponsku.
Samozřejmě milovníci dekorací si přijdou na své v podobě sošek trolů a dekorací se severskými motivy. Velmi oblíbené je i pletené zboží v podobě svetrů, rukavic nebo čepic.
Pokud si domů chcete přivézt nějaké potraviny, vyzkoušejte norské marmelády. Specialitou jsou i sušené ryby, které po příjezdu domů můžete namočit.