Průvodce / Evropa / Nizozemsko / Amsterdam / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se v Amsterdamu domluvím?

Jediným úředním jazykem v Nizozemském království je nizozemština. Pokud však tuto řeč neovládáte, nezoufejte! V Amsterdamu se jako běžný turista pohodlně domluvíte i německy, nebo anglicky.

Společenská etiketa a zvyky

Nizozemci jsou velmi přátelští a otevření lidé, kteří si však potrpí na řád. Je vhodné při kontaktu s nimi dodržovat určitá pravidla. Např. není vhodné nikoho navštěvovat bez pozvání, před případnou návštěvou je žádoucí se předem ohlásit a donést nějaký dárek – květiny nebo lahev alkoholu. Nizozemci mají u lidí rádi věcnost. Rodina je pro zdejší obyvatele jednou z nejdůležitějších hodnot. Děti jsou vychovávány velmi demokraticky, což souvisí s pověstnou nizozemskou tolerancí a svobodomyslností. Nizozemci a hlavně obyvatelé Amsterdamu jsou obecně velmi tolerantní, co se týče různých kultur, náboženství, ale i sexuality a omamných látek. Nebuďte proto v Amsterdamu překvapení z toho, že je zde velmi rozšířená prostituce a je zde běžné prodávání i požívání lehčích drog – marihuany.

Historie Amsterdamu

Na začátku tohoto významného města stála chudá rybářská osada zasazená v bažinách. V prvních dochovaných zmínkách z roku přibližně 1000 n.l. byla vesnice jmenována jako Aemestelle a místní obyvatelé věnovali velké úsilí jejímu neustálému odvodňování. K tomu sloužily odvodňovací kanály a později i přehrady.

Zhruba ve 13. století dostala tato oblast název Amsterdam, podle řeky Amstel, při jejímž ústí byla vybudována jedna z přehrad. Jméno vzniklo spojením slov Amstel (řeka) a dam (hráz). Přibližně v roce 1306 se Amsterdam stává městem a rozvíjí se zde významné obchodní styky. Za krátkou dobu se z Amsterdamu stává centrum obchodu a protože dosavadní zázemí nestačí, začnou se stavět nejen další kanály, ale i nové domy na vysokých kůlech.Tato expanze trvá až do 80leté války, na jejímž počátku byla vzpoura proti Filipovi Španělskému a výsledkem bylo ustanovení Republiky spojených nizozemských provincií.

Tolerance republiky lákala mnoho obyvatel okolních států k migraci a během několika málo desítek let se populace vyšplhala až ke 200 000. Zlatým obdobím je považováno 17. století a Amsterdam se dokonce stal na několik let i nejbohatším městem z celé Evropy. Prvenství si drželo jak v objemu zámořské přepravy, tak ve finanční sféře. Nizozemská burza byla jako první na světě v provozu nepřetržitě.

V roce 1808 se Amsterdam stal hlavním městem Nizozemska.

Jak se říká, žádná sláva netrvá věčně a pádu se Amsterdam dočkal během bojů se Spojeným královstvím a také Napoleonských válek. Životní úroveň klesla na samé dno a tato éra trvala až do roku 1815, kdy bylo ustanoveno Nizozemské království. Pomyslným stéblem byla průmyslová revoluce, kdy byl vystavěn Severomořský kanál a  Amsterdamsko-rýnský kanál, díky kterým se výrazně usnadnilo spojení Nizozemska s okolním světem. Amsterdam se znovu dostává do popředí a v 19. století přichází mimo obchodu a průmyslu na řadu i kultura a umění. Vznikají muzea i koncertní haly. Počet obyvatel se vyšplhal až na půl milionu lidí.

Během První světové války bylo Nizozemsko neutrální. Během Druhé světové války se na území země pohybovali němečtí okupanti a deportací bylo zasaženo zhruba 100 000 Židů.

V současnosti je Amsterdam turistickým i kulturním centrem, které vyniká svojí neobvyklou tolerancí. Najdete zde okolo 177 národností a mezi památkami zapsanými na seznamu UNESCO jsou amsterdamské kanály a obranná linie města z přelomu 19. a 20. století.

Nákupy a suvenýry

Obchody v Amsterdamu otevírají většinou mezi 8–9 hodinou ráno a zavírají mezi 18–21 hodinou. Velké obchody nebo obchody s turistickými suvenýry můžou být otevřeny i déle. Suvenýry zakoupíte v centru města a v blízkosti turistických atrakcí. Z potravin se kupují hlavně místní sýry, holandské kakao, kvalitní čokoládové bonbony, zdejší pivo, gin či tvrdší alkohol. V Amsterdamu zakoupíte různé drobnosti v podobě klasických magnetek, pohledů, sošek, přívěšků a textilií s motivy větrných mlýnů, tulipánů, kanálů na řece, lodí, tradičních dřeváků, červených luceren nebo např. Van Goghovým uměním.

Vhodným suvenýrem pro zahrádkáře jsou cibulky tulipánů, hyacintů či narcisů nebo dřevěné tulipány.

Tradičním dárkem z Nizozemska jsou potom klasické dřeváky nebo delfská keramika, tzv. modrý porcelán, která je však poměrně drahá.

Podrobné informace naleznete v průvodci "Nakupování v Amsterdamu".

Bloemenmarkt

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 6.5.2024