Průvodce / Evropa / Maďarsko / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se v Maďarsku domluvím?

Oficiálním jazykem Maďarska je maďarština, jazyk patřící do skupiny ugrofinských jazyků. Hovoří se jím například i v některých částech Slovenska, Slovinska, Chorvatska nebo Rumunska. Maďaři jsou na svůj unikátní jazyk velmi pyšní, ale valná většina z nich umí jazyků více a hovoří tak většinou anglicky nebo německy.

Anglicky se domluvíte bez problémů ve větších městech, ale v jiných částech země není angličtina tolik rozšířená, a tak můžete čelit jazykové bariéře.

Jací jsou Maďaři?

Jedna pětina obyvatel žije v hlavním městě. Většina jsou pochopitelně příslušníci maďarského národa, ale je zde i mnoho národnostních menšin, kterými jsou Romové, Srbové či Chorvati.

Maďaři jsou velmi přívětivým a laskavým národem. Na cizince jsou zvyklí, hlavně v turistických oblastech a jsou velmi pohostinní. Jsou velmi vlastenečtí, na školách je dokonce povinně vyučován předmět s názvem Vlastenectví.

Společenská etiketa a zvyky

V Maďarsku platí velmi podobné zásady etikety jako u nás. Maďaři jsou ale více otevření. Často se vám může stát, že na vás začne zvesela mluvit někdo cizí. Odpovídejte tak vždy slušně a s úsměvem a třeba si při troše štěstí vysloužíte pozvání na panáka pálinky. Při představování se na prvním místě říká své příjmení a následně křestní jméno. Při konverzaci se především vyvarujte nevhodným vtipům o minulých totalitních režimech v zemi, na toto téma jsou obyvatelé pochopitelně velmi citliví.

Náboženství

Převládajícím náboženstvím je římsko-katolické a řecko-katolické, které vyznává zhruba polovina celého národa. V zemi tedy najdete velké množství krásných historických kostelů, které můžete na své cestě obdivovat. Další náboženství v zemi jsou kalvínské a luteránské, která jsou také silně zastoupena.

Stručná historie Maďarska

Prvními známými obyvateli tohoto území byly kočovné kmeny, poté například i Keltové a Římané, kteří zde založili provincii zvanou Pannonia, jejímž centrem byla část dnešní Budapešti. Po Římanech zůstaly v zemi rozsáhlé vinice, které jsou součástí maďarské kultury dodnes. 

V roce 1000 bylo králem Štěpánem I. na území založeno Uherské království, které se v následujících stoletích stalo jedním z nejmocnějších a největších států střední a jihovýchodní Evropy. Poté se na nějakou dobu stalo dnešní Maďarsko součástí Habsburské říše. Roku 1867 došlo k Rakousko-Uherskému vyrovnání, což vedlo k obnově autonomie Uherského království. Jako součást Rakouska-Uherska se zúčastnilo 1. světové války. Dne 4. června 1920 bylo Uhersko nuceno podepsat Trianonskou smlouvu, která určila poválečné hranice, došlo tedy k odstoupení některých částí země a výsledné hranice takřka odpovídají těm dnešním.

Když v roce 1939 vypukla 2. světová válka, Maďarsko se stalo jedním ze spojenců Německa. Navzdory tomu bylo na konci války mnoho maďarských Židů deportováno do koncentračních táborů. Po válce vznikla pod sovětským vlivem druhá Maďarská republika, která se později stala součástí východního bloku. Povstání proti režimu na podzim roku 1956 bylo velmi tvrdě potlačeno. Maďarský národ trpěl pod nadvládou Sovětského svazu až do roku 1989. Po pádu režimu bylo ustaveno demokratické zřízení země.

Kultura

Maďarsko se stejně jako mnohé evropské země vyznačuje výjimečnou kulturou. Zdejší obyvatelé dodržují nejrůznější tradice a provozují mnoho kulturních aktivit, jako jsou průvody, karnevaly, festivaly nebo koncerty tradiční hudby. Najdete zde i mnoho památek zapsaných na seznamu UNESCO. Mezi které patří části Budapešti, Kras a krápníkové jeskyně Baradla nebo národní park Hortobágy. Pokud chcete zažít nevšední kulturní zážitek, při kterém nasajete atmosféru klasického maďarského života na venkově, navštivte vesničku Hollókő, kde se dodnes dodržují historické tradice.

Nákupy a suvenýry

V oblíbených turistických oblastech najdete spousty obchůdků s tradičními suvenýry. Svým blízkým tak můžete přivézt  pohlednice, hrnečky nebo třeba šperky. Maďarsko je známé pro své vynikající jídlo, nápaditým suvenýrem tedy můžou být klobásky, papričky, čokoláda nebo známá vína Tokaj a Bikavér. Dále můžete vybírat z tradičních porcelánových dekorací, černé keramiky nebo vyšívaných oděvů a koberců.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 13.3.2023