Doprava v Budapešti
V Budapešti vám auto rozhodně scházet nebude. Nejen po historickém centru, ale i po širším okolí funguje hustá síť městské hromadné dopravy, která je přehledná, frekventovaná a cenově výhodná. Budapešť se navíc chlubí i první linkou metra, takže jízda je zároveň i turistickou atrakcí.
Mimo metra se po městě můžete pohybovat i vlakem, autobusem, tramvají, lodí či lanovkou. Samozřejmostí jsou dražší taxislužby či soukromí přepravci, soustředění na portále Bolt.
Doprava z/na letiště
Přiletěli jste do Budapešti letadlem a přemýšlíte, jak se dostanete do centra? Pokud nechcete utrácet za taxi, ani nemáte v plánu pronájem auta, zbývá vám doprava autobusem. Z letiště jezdi linky 100E a 200E.
Autobusy 100E jsou expresní spoje, které míří přímo do centra a zastavují pouze na stanicích Kálvin Tér, Astoria a Deák Ferenc Tér. Cena jízdenky je 1500 HUF a doba jízdy mezi 30 - 40 minutami.
Levnější, ale zdlouhavější je jízda autobusem 200E, který nejede až do centra, ale staví na stanici modré linky metra M3 Köbanya-Kispest, odkud musíte dále pokračovat do města. Cena jízdného je 750 HUF a celá cesta vám zabere okolo 55 minut. Výhodou této linky je nepřetržitý provoz, z letiště se tak dostanete i v pozdních nočních hodinách.
Jízdenky si můžete zakoupit v automatu, nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Ke stažení je pro zařízení Android i pro majitele Apple.
Všechny jízdní řády najdete na oficiálním webu dopravce.
Jízdenky - kolik stojí, kde je koupit a jak ušetřit
Veškerou hromadnou dopravu v Budapešti zaštiťuje dopravní podnik BKV. Díky tomu si vystačíte s jedním typem jízdenky na prakticky většinu cest. Děti do 6 let a senioři nad 65 let mohou MHD využívat zdarma.
Jízdenky pořídíte v trafice, některých obchodech a automatech na zastávkách a stanicích, kde se dá zaplatit hotově i kartou. Alternativou jsou i elektronické jízdenky v mobilní aplikaci, ale zde je nutné mít neustále mobilní připojení. Ke stažení je pro zařízení Android i pro majitele Apple.
Co se týče cen, koupit si můžete jednotlivé jízdné které vás vyjde na 350 HUF, zvýhodněný balíček 10 jízdenek za 3000 HUF, nebo časové jízdné. K dispozici je 30 min / 90 min jízdenka i 24h / 72h lístek. Aktuální ceny, včetně zvýhodněných turistických karet, najdete na webu BKK.
Všechny jízdní řády, ceny jízdného a mapy tras, najdete na oficiálním webu dopravce.
Metro
Budapešťské metro je hlavní tepnou hromadné dopravy ve městě. Celkem zde křižují 4 barevně odlišené linky, které vás odvezou na všechna důležitá místa.
Metro v Budapešti také drží prim co se týče první linky metra v Evropě. Žlutá linka M1 byla vybudována již v roce 1896 a do současnosti zde jezdí historické soupravy. Svézt se s ní můžete například do lázní Széchenyi.
Linky M1, M2 a M3 se potkávají ve stanici Deák Térenc tér. Nejmladší linka M4 křižuje pouze metro M2 a M3. Nemusíte se však bát, orientace zde je velmi dobrá a poslouží vám i přehledné interaktivní mapy.
Všechny linky spadají do jedné tarifní třídy a vystačíte si tak zde s jednotným lístkem, který funguje i v autobuse, vlaku, či tramvaji. Jízdenku zakoupíte v trafice, obchodech, automatech, nebo je možné ji pořídit elektronicky prostřednictvím mobilní aplikace.
Všechny podrobnosti i s cenami a jízdními řády najdete na webu dopravce.
Mapa metra v Budapešti
Tramvaje
Mimo metra je velmi spolehlivým a pohodlným způsobem dopravy i tramvaj. V Budapešti funguje hustá tramvajová síť, díky které se rychle a efektivně přesunete nejen v rámci centra města, ale i na periferii.
Stejně jako u ostatních typů hromadné dopravy, i zde funguje jednotná jízdenka. Nezapomeňte, že je vždy nutné ji mít zakoupenou ještě před vstupem do soupravy. Většina tramvají jezdí až do 23:30, výjimkou je linka číslo 6, která funguje nepřetržitě i jako noční spoj.
Příměstská železnice HÉV
Pokud se rozhodnete vydat i za hranice historického centra Budapešti, jistě vás bude zajímat příměstská železnice HÉV. Celkem můžete využít spojů na 4 trasách a v rámci Budapešti vám zde postačí klasické jízdenky na MHD.
Trolejbusy
Doplňkovou možností přesunu po městě jsou trolejbusy. V provozu je zhruba 10 trolejbusových linek, které tvoří alternativu k autobusové dopravě.
Autobusy
Kam se nedostanete metrem, trolejbusem, nebo tramvají, odveze vás autobus. Po celé Budapešti je v pohotovosti více než 260 autobusových linek, z toho 40 nočních spojů, které začínají číslicí 9. Tyto autobusy vykrývají interval od 23:30 do 4:00, kdy běžné autobusové linky už nejezdí.
Pokud spěcháte, jistě oceníte i expresní autobusy, které mají označení "E". Staví jen na některých zastávkách a i v tomto případě si vystačíte s klasickou jízdenkou, která se "štípe" po nástupu.
Hop-On Hop-Off Tour
Ani Budapešť se nevyhnula turistickým Hop-On Hop-Off Tour. Po městě jezdí několik autobusů, které projíždí okolo nejoblíbenějších památek. Proto, pokud chcete za co nejkratší čas vidět v Budapešti to nejdůležitější, může být pro vás tento způsob cestování vhodnou alternativou.
Ceny začínají na 15 EUR a Tour si můžete prohlédnout a rezervovat na stránce Viator.
Kuriózní atrakcí je i obojživelný autobus, který část trasy projíždí přímo Dunajem. Cena vyjížďky je 5000 HUF za dospělou osobu. Podrobné informace a rezervační formulář najdete na stránkách River Ride.
Lanovka
Pokud milujete nádherné výhledy, rozhodně si v Budapešti přijdete na své. Pokochat se zde můžete hned z několika míst, ale pokud výšlapy do kopce nejsou vaším šálkem kávy a preferujete pohodlí, doporučíme vám jízdu hned dvěma lanovkami.
První z nich je pozemní lanovka, vedoucí k budapešťskému hradu. Koupit si můžete jednosměrnou i zpáteční jízdenku a lanovka jezdí denně od 8:00 do 22:00 hodin. Zpáteční lístek pro dospělého stojí 3000 HUF a lanovka vyráží v intervalech 5-10 minut. Doba jízdy mezi stanicemi je 95 sekund.
Druhou možností je lanovka na vrchol János-hegy, který je zasazen do oblasti Budínských vrchů. Najdete zde i rozhlednu a pravidelně sem míří historická dvousedačková lanovka. Také zde si budete muset zakoupit speciální jízdenku, dospělý pasažér za zpáteční jízdenku zaplatí 2000 HUF, děti od 3 let pak 1000 HUF. Lanovka je v provozu každý den od 10:00.
Taxi, Uber atd.
Ačkoli jsou ceny v Budapešti nižší než v jiných evropských metropolích, patří jízda taxíkem mezi nejdražší způsoby dopravy vůbec. Pokud se však nechcete vzdát pohodlí soukromé jízdy, vždy si dejte pozor, ke komu nastupujete.
Zákonem schválená taxislužba má vždy žlutou SPZ a řidič je povinen se prokázat identifikačním odznakem vydaným v Maďarsku.
Alternativou k taxislužbám mohou být i portály soukromých dopravců. Uber zde bohužel neoperuje, ale skvělou náhradou je služba Bolt. Ceny vždy víte dopředu a řidiče si vybíráte sami, na základě hodnocení.