Průvodce / Evropa / Chorvatsko / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se v Chorvatsku domluvím?

Oficiálním jazykem v zemi je chorvatština. S mladšími Chorvaty se ale domluvíte i anglicky. 

Chorvati jsou vstřícní a budou se snažit vám porozumět (i kdyby to mělo být rukama-nohama). Navíc zde potkáte vždy velké množství Čechů, kteří do země jezdí pravidelně, proto vám mohou také poradit.

O Chorvatech

Chorvati jsou přátelští, usměvaví a rádi vám pomohou. Typickým znakem je, že neřeší čas. Dochvilnost nebo dodržování termínů je u nich velmi vzácná.

V Chorvatsku žijí 4 miliony lidí, z toho většina (90 %) jsou Chorvati. Doplňují je Srbové a další menšiny.

Společenská etiketa a zvyky

  • Etika a zvyky především mladší generace Chorvatů se velmi podobají těm českým.
  • Ke starším generacím ale přistupujte s úctou a respektem.
  • Pokud plánujete navštívit místní kostely, galerie či muzea, dbejte na vhodné oblečení.
  • Doporučujeme také vyvarovat se konverzaci o politické situaci nebo porovnávání Chorvatska s bohatšími státy.

festival v Záhřeb

Náboženství

Většina obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi (přibližně 88 %), dalších 5 % je pravoslavných křesťanů, 5 % obyvatel se nehlásí k žádné víře a více než 1 % místních vyznává islám.

Téměř dvě třetiny Chorvatů považují náboženství za součást každodenního života.

Stručná historie Chorvatska

Chorvatsko má velmi pestrou historii. Její detailní popis by byl na hodiny, pokusíme se vám v následujících řádcích shrnout to nejdůležitější.

První zmínky o osídlení oblasti dnešního Chorvatska pocházejí z paleolitu. Ve starší době bronzové zde pobývaly indoevropské ilyrské kmeny, zvláště pak vynikal kmen Dalmatů, kteří získali slávu díky sadům, získávání soli a mořeplavectví. Jejich rozkvět dělal starosti Římu, který do země poslal v roce 233 před naším letopočtem svá vojska. Dalmati se zvládli bránit až do roku 23 a zůstali pod nadvládou Římské říše až do jejího rozpadu, kdy nad územím získali kontrolu Slované.

První Chorvatský stát vznikl v 9. století, kdy byl kníže Tomislav prohlášen za krále. V roce 1102 ale krátká doba samostatného Chorvatska skončila, když byl uherský král Koloman jmenován i králem chorvatským. V následujících stoletích se na území vystřídali Turci, Habsburkové, Chorvatsko si prošlo vznikem i rozpadem Jugoslavie. Po jejím rozpadu vznikl v 19. století Nezávislý stát Chorvatsko, který se rozpínal až na území Bosny a Hercegoviny. V roce 1945 byla na území vyhlášena Federativní republika Jugoslávie a prezidentem se stal Josip Broz Tito.

Samostatné Chorvatsko vzniklo až rozpadem nesoudržné Jugoslavie v roce 1995. Prvním prezidentem byl zvolen Franjo Tudžman. Od roku 2003 je Chorvatsko členem NATO, v roce 2013 přistoupilo do Evropské unie.

Římský amfiteátr v Pule, Chorvatsko

Kultura

Vzhledem k bohaté historii je Chorvatsko plné kulturních úkazů. Najdete zde příklady římské architektury (amfiteátr v Pule), byzantských památek (Eufráziova bazilika v Poreči) nebo barokního díla (chrám sv. Kateřiny v Záhřebu).

Tradice a zvyky se předávají v zemi z generace na generaci. Velmi oblíbené jsou koncerty vážné hudby, které se odehrávají v kostelech nebo pod širým nebem k různým příležitostem. Jedná se například o Dubrovnické letní hry, Osorské hudební večery nebo Splitské léto. Tyto kulturní akce mohou být perfektním doplněním vaší poznávací dovolené v zemi.

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 29.9.2023