Jak se v Černé Hoře domluvím?
Oficiálním jazykem v Černé Hoře je černohorština. Jedná se o slovanský jazyk, takže některá slova jsou podobná češtině. V psané formě se používá latinka i cyrilice. V turistických oblastech se běžně domluvíte i anglicky nebo německy.
Společenská etiketa a zvyky v Černé Hoře
Lidé jsou v Černé Hoře velmi přátelští, a to především na vesnicích. Bývá zvykem že soused, který jde kolem domu, se zastaví na kafe uvařené v džezvě a na panáka domácí rakije, ke kterému se přikusuje domácí pršut (sušené vepřové maso). Černohorci jsou velmi hrdým národem, který nadevše ctí své národní zvyky a tradice.
Náboženství v Černé Hoře
Většina lidí se v Černé hoře hlásí k pravoslavné církvi, zhruba 20 % obyvatel jsou muslimové.
Historie Černé Hory
Počátky balkánské civilizace sahají až do starověku. Oblast dnešní Černé hory byla v 6. století př. n. l. osídlena kmenem Ilyrů. O 3 století později došlo, po porážce Římany, ke vzniku římské provincie Ilyricum. V roce 395 byla říše rozdělena na část východní (pozdější ortodoxní Byzantská říše) a západní (pozdější katolická oblast). V 10. století došlo ke vzniku knížectví Duklja, někdy též označované jako Zeta, jehož nezávislost Byzanc uznala roku 1042. První písemné zmínky o Černé Hoře pocházejí z konce 13. století.
V roce 1918 se Černá Hora stala součástí Srbska, což trvalo až do druhé světové války. Po jejím konci se Černá Hora stala součástí socialistické jugoslávské federace. Na přelomu 80. a 90. let došlo k rozpadu Jugoslávie. Během těchto válečných konfliktů se však Černá Hora, jako jediná z federativních republik, od Jugoslávie neodpojila. K osamostatnění Černé Hory došlo až v roce 2006. Po Kosovu je Černá Hora druhou nejmladší zemí Evropy.
Kultura v Černé Hoře
Tradičním historickým kulturním centrem je bývalé hlavní město Cetinje. Z kulturního hlediska mají velký význam i města Kotor či Budva. Hlavní centrem kulturního dění současnosti je hlavní město Černé Hory, Podgorica, kde najdete velké množství muzeí a galerií. V Černé Hoře najdete mnoho náboženských památek v čele s katedrálou sv. Tripona v Kotoru.
Kulturní význam mají lidové tance, zejména lidový tanec zvaný "kolo". Jedná se o kolektivní tanec, kde se skupina lidí drží navzájem za ruce nebo kolem pasu a tvoří kruh.
Nákupy a suvenýry v Černé Hoře
Suvenýry můžete nakoupit jak v pouličních stáncích, tak v supermarketech či na tržištích. Oblíbenými suvenýry jsou kvalitní černohorská vína, která zakoupíte přibližně za 2 EUR. Z místní produkce stojí za zmínku také olivy, kozí a ovčí sýry nebo produkty z fíků. Na tržnicích můžete zakoupit i suvenýry jako jsou řemeslné a kožené výrobky, keramiku nebo šperky.