Průvodce / Asie / Turecko / Jazyk, společnost, kultura a historie

Jazyk, společnost, kultura a historie

Jak se v Turecku domluvím?

Úředním jazykem v Turecku je turečtina, v turistických částech země se ale často domluvíte i anglicky.

Společenská etiketa a zvyky

  • Turci jsou velmi otevření a pohostinní lidé.
  • Pokud se naučíte pár tureckých frází, velmi to ocení.
  • V případě pozvání domů je odmítnutí neslušné. Vhodné je donést malý dárek.

Náboženství

V Turecku je hlavním náboženstvím Islám.

Stručná historie Turecka

Turecko  má velmi bohatou historii, která sahá hluboko do dějin celého lidstva. Kolem roku 2 000 před n. l. vládla na tureckém území Chetitská říše. Právě z této doby pochází mnoho významných měst a historických památek Turecka.

V antické době fungovalo na území dnešního Turecka několik na sobě nezávislých městských států, které byly sjednoceny za doby Alexandra Velikého. Po jeho smrti se říše opět začala rozpadat.

Ve 2. století před n. l., vpadli na území Turecka Římané. V té době bylo hlavním městem město Efes. V roce 330 římský císař Konstantin přesunul centrum Římské říše z Říma do Konstantinopole (dnešní Istanbul). Po smrti Konstantina došlo k rozdělení Římské říše na říši západní, která následně zanikla a Byzantskou říši, s hlavním městem Konstantinopol, která fungovala až do roku 1453.

Od 7. století docházelo ke střetům mezi arabskými vojsky a vojsky Byzantské říše, která jim dobře vzdorovala. Na přelomu tisíciletí se kočovným kmenům Turků podařilo porazit Araby i Byzantince a vytvořit v centrální Anatólii (oblast dnešního Turecka) mocnou Seldžuckou říši, která však neměla dlouhého trvání.

Ve 13. století se na tureckém území začali objevovat Osmané, kterým se v polovině 15. století podařilo získat celou Anatólii a další okolní oblasti včetně části Balkánského poloostrova.

V roce 1453 sultán Mehmet Fatih (Mehmed Dobyvatel) dobyl Konstantinopol a ukončil tak existenci tisícileté Byzantské říše. Zároveň došlo k přejmenování Konstantinopolu na Istanbul.

Na přelomu 19. a 20. století byli po několika balkánských válkách Turci téměř vytlačeni z Balkánského poloostrova.

V roce 1923 došlo, po rozsáhlých bojích a politických jednáních, k vyhlášení Turecké republiky a k přemístění hlavního města z Istanbulu do Ankary.

Cisterna Jerabatan

Kultura

Jelikož se Turecko nachází na pomezí dvou různých světadílů, tak se do turecké kultury značně promítá vliv východního i západního světa. Turecká společnost je velice heterogenní. Setkáte se s velkými kulturními rozdíly u obyvatel venkovských sídel a obyvatel měst. Ve vesnicích jsou obyvatelé většinou silně věřící a dodržují tradice i islámská pravidla, což ve velkých městech není zcela běžné. Ve velkých městech jsou obyvatelé značně ovlivněni turismem, většinou se jedná o věřící muslimy, ale dodržování tradic a pravidel je často porušováno.

Nákupy a suvenýry

Turecko je rájem pro všechny shopaholiky. Seženete zde vše, počínaje orientálním kořením a vodní dýmkou konče. Oblíbeným výrobkem, který si turisté často odváží, jsou ručně tkané koberce a dečky. Jedná se o vskutku mistrovská díla, před nákupem si ale pohlídejte, že se jedná o pravý turecký produkt a nekupujete jen lacinou sériovku. To zajisté poznáte nejen podle materiálu, zpracování, ale i ceny.

Skvělým způsobem, jak si Turecko připomínat každý den, jsou turecké čaje a káva. Tento voňavý suvenýr je navíc i skvělým dárkem.

Když se už bavíme o vůních, dalším produktem, který si nejen v Istanbulu můžete zakoupit, jsou tabáky do vodních dýmek. Pořídíte je v mnoha příchutích.

Pokud si potrpíte na talismany, nesmíte zapomenout na nazar. Jedná se o modrý skleněný korálek, který má znázorňovat oko proroka a chránit tak jeho nositele. Zakoupit jej můžete samostatně, nebo zapracovaný ve šperku. Pozor, amulet začíná fungovat, až když je darovaný.

Nezapomeňte, že ceny vyváženého zboží nesmí přesáhnout 300EUR, jinak budete muset zaplatit clo.

Co dělat v Turecku

Článek pro vás napsal:
Aktualizováno: 14.10.2024