Kde se najíst v Ománu
Omán nabízí řadu míst k občerstvení, i když většina podniků se nese v jednoduchém stylu bez zbytečné okázalosti. Základem místní gastronomie jsou tzv. coffee shops (kavárny), často skromně zařízené s plastovým nábytkem a menším výběrem jídel a nápojů – například základní nabídka jedné šavarmy, jednoho typu biryani a klasického čaje Lipton. V lepších kavárnách můžete narazit na pestřejší menu s arabskými či indickými pokrmy, případně rybami, a někde dokonce najdete i evropská jídla jako burger s hranolky.
Klasických restaurací je méně a většina je součástí hotelových komplexů. Nabízejí širší nabídku jídel (často zahrnující indická, čínská a evropská jídla) a lehce zdobený interiér, ale ceny jsou výrazně vyšší než v běžných kavárnách. Kvalita jídla však nemusí vždy odpovídat očekáváním a může být srovnatelná nebo dokonce nižší než v běžných kavárnách.
Na oběd nebo večeři jsou kavárny a restaurace dostačující, ale pokud jde o snídani v západním stylu, budete odkázáni především na hotelové restaurace. Luxusnější kavárny mohou nabízet vejce nebo omeletu s toastem, ale většinou se setkáte s tradičními indickými snídaněmi jako dhal s chlebem. Na snídani můžete zamířit také k nejbližší mešitě, kde restaurace otevírají brzy ráno, aby obsloužily návštěvníky po ranních modlitbách. Obvykle zde podávají sladký mléčný čaj a ománské palačinky s medem.
Většina kaváren a restaurací zavírá odpoledne, obvykle mezi 15:00 a 18:00, což je potřeba mít při plánování jídla na paměti.
Národní kuchyně a co musíte ochutnat
Ománská kuchyně je velice chutná a není tak pikantní, jako třeba asijská kuchyně. Nejčastěji se využívá maso, a to kuřecí, kozí, skopové a rybí. Koření, jako např. kurkuma, kardamon, muškátový ořišek, anýz, koriandr, atd. je hojně používáno, a to nejen při úpravě masa, ale i při pečení zákusků a chleba. Typickou potravinou, kterou Ománci často přidávají do mnoha pokrmů, jsou datle.
Protože v Ománu žije také spousta přistěhovalců, jako jsou Indové, Pákistánci nebo Filipínci, je i ománská kuchyně těmito národy ovlivněna. Jsou to zejména jídla typu biryani, kdy se maso peče pod vrstvou rýže. Dále jsou to různá indická jídla, jako kheema – jídlo z mletého masa, rýže basmati, tikka (kuřecí nebo skopové maso na pánvi s kořením) nebo masala (pikantní rajčatová omáčka s masem).
Mezi ománské speciality patří šawa (shawa, shuwa), která se připravuje většinou při svátečních příležitostech. Bývá to kozí maso (někdy i skopové nebo hovězí), které je předem několik týdnů naložené ve víně a koření a potom se několik hodin až jeden nebo dva dny peče v podzemní hliněné peci. Podává se s rýží, která je ochucená kořením (šafrán, skořice, hřebíček, kardamom) a zeleninovým salátem. Další specialitou je sladká pochoutka chalwa, což je něco jako želatinová hmota, která se vyrábí z hnědého cukru, vody, medu, oříšků a koření. Typickým pokrmem je také ománský chléb, neboli placka vyrobená z mouky a vody. Dá se plnit masem nebo zeleninou a samotnou placku si můžete dát třeba s medem nebo jogurtem.
Co se týče nápojů, lahůdkou je ománský čaj a káva. Karak neboli mléčný čaj, se připravuje buď bez příchutí, nebo může být ochucený, např. šafránem, kardamomem, anýzem a podobně. Káva – kahwa – se pije z malých šálků bez ucha a je velice silná.
Ceny v restauracích
Pokud chcete ušětřit, nejlepší je využívat již zmíněné coffee shops, kde se dá najíst i za 2 OMR (120 Kč) za osobu včetně nápoje. Fast foods jako McDonalds nejsou tentokrát levnější alternativou restaurace, za jídlo v nich utratíte přibližně stejně jako za jídlo v coffee shops. Samozřejmě v klasických restauracích je jídlo o něco dražší, cca 6 OMR (600 Kč) za osobu. Levnou variantou jsou také různé asijské, pákistánské či indické restaurace, kde se můžete luxusně najíst i do 2 OMR (120 Kč). Hotové jídlo dostanete sebou i na trzích.